Sivilce Nasıl Geçer? Sivilce Neden Olur?

Sivilce, cilt bakımı, sivilce ilaçları, kimyasal veya lazer prosedürleri dahil olmak üzere bir ilaç kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Siyah noktalardan, beyaz noktalardan ve kistik sivilcelerden kurtulmanın cildinizi temizlemenin güvenli yollarını öğrenin.

Sivilcenin beslenme ile olan ilişkisine dair araştırmalarda, karbonhidrat gibi yüksek glisemik indeksli bir diyetin sivilceyi kötüleştirdiğini gözlemlenmiştir.

Sivilce Neden Olur?

İnsan derisinin altındaki yağ bezlerine bağlanan gözenekler vardır. Foliküller bezleri gözeneklere bağlar. Foliküller, sıvı üreten ve salgılayan küçük keselerdir.Bezler sebum denilen yağlı bir sıvı üretir . Sebum ölü cilt hücrelerini foliküllerden cilt yüzeyine taşır. Derideki folikül yoluyla küçük bir saç uzar. Bu foliküller engellendiğinde sivilce gelişir ve derinin altına yağ yükselir. Cilt hücreleri, sebum ve saç birlikte bir tıkaçta toplanabilir. Bu tıkaç bakteri ile enfekte olur ve sonuç şişer ve sivilce gelişmeye başlar. Propionibacterium acnes (P. acnes) ciltte yaşayan ve sivilce enfeksiyonuna katkıda bulunan bakterilerin adıdır.

Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilcelerden kurtulma yolları denildiği zaman aslında birçok seçenek karşımıza çıkar. İlaç tedavisi, cilde uygulanan kimyasallar, cilt bakım ürünleri sivilce tedavisi için kullanılmaktadırlar. Bir cilt doktorunun yönlendirmesi üzerine bu seçeneklerinden birisi de tercih edilebilir. Ancak bunlardan herhangi birisine başvurmadan önce çoğunlukla evlerimizde bulunduğunu düşündüğüm gıdalar yardımıyla basit ve ekonomik bir şekilde cilt bakımı yapmanızda fayda var.
Sivilce tedavileri veya yöntemleri ile iyileşmeler, 1 – 1,5 ayda görülmeye başlar. Fakat bu dönemde iyileşme şansınız biraz azdır. Sivilceler ilaçlarla 4-6 ay sonra tamamen kaybolmalıdır. İlaçlara tıbbi cilt temizliği, radyofrekans, lazer ve peeling gibi yöntemler eklenerek iyileşme süresi 1-3 aya indirilebilir.

Gençler ergenliğe girdiklerinde hormonları artmaya başlar ve çoğu zaman sivilceler çıkmaya başlar.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.