Renk Körlüğü Nedir? Renk Körlüğü Testi – Renk Körlüğü Belirtileri

Renk körlüğü , renklerin olunduğu gibi görememesi anlamına gelen bir göz kusurudur. Kişisel gözlerin geliyor ışıkta farklılıkları görebilirsiniz. Aynı zamanda renk eksikliği olarak da bilinir. Renk körlüğü genellikle birileri belli renkler arasında ayırt edemediğinde ortaya çıkar. Bu genellikle yeşiller ve kırmızılar arasında, bazen de maviler arasında olur.

Renk körlüğü, bir veya daha fazla renk konisi hücresinin mevcut olmadığı, çalışmadığı veya normalden farklı bir renk algıladığı zaman meydana gelebilir.

Renk Körlüğü Nedir?

Renk görme sorunu olarak da bilinen renk körlüğü, rengi, özellikle kırmızı, yeşil veya mavi veya bu renklerin bir karışımını görmeyi zorlaştıran bir durumdur. Bir kişinin hiç renk görmemesi nadirdir. Bir renk görme sorunu hayatınızı değiştirebilir. Öğrenmeyi ve okumayı zorlaştırır ve belirli kariyerlere sahip olamayabilirsiniz. Farklı renk körlüğü dereceleri vardı. Bu derecelerdeki renk körlüğü nedir ve nelerdir? Hafif renk yetersizliği olan bazı insanlar renkleri normalde iyi ışıkta görebilir ancak loş ışıkta zorluk çekebilir. Diğerleri, belirli renkleri hiçbir ışıkta ayırt edemez. Her şeyin gri tonlarında görüldüğü en ciddi renk körlüğü şeklidir ve nadirdir. Renk körlüğü genellikle her iki gözü de eşit şekilde etkiler ve yaşam boyunca kalır.

Renk körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Rengi görme konusunda ciddi bir değişiklik fark ederseniz, bir göz doktoruna danışın. Bu, göz doktorunu iyi seçmeniz gerekmektedir. Belirtileriniz daha ciddi bir şeyin uyarı işareti olabilir, bu yüzden onları kontrol ettirmek iyi bir fikirdir. Renkleri görmekte zorlandığınızı düşünüyorsanız, düzenli doktorunuza da söylemelisiniz.Bazı okullarda hemşireler çocukları renk problemleri için test eder. Renk körlüğü testi için doktorunuz size bazı sayılar, fotoğraflar gösterecek ve test yapacaktır. Sonuca göre hangi renk körlüğü kusurunuzun olduğunu anlayabilirsiniz. Renk körlüğü belirtileri genellikle kırmızı ve yeşil renk körlüğünde görülür. Renk körlüğü genelde grinin tonlarında görülür. Bu gibi durumlarda renk körü olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Renk Körlüğü Nedenleri

Renk körlüğü çoğu kişide doğduğu günden itibaren bulunmaktadır. Buna doğuştan renk körü denilebilir. Konjenital renk görme kusurları genellikle anneden oğula geçer. Bu kusurlar, kırmızı, yeşil ve mavi renkleri ayırt etmenize yardımcı olur.
Yaşamda sonradan ortaya çıkan çoğu renk körlüğü nedenleri şunlardan birinin sonucudur:

  • Hastalık
  • Travma
  • İlaçlardan alınan toksik etkiler
  • Metabolik hastalıklar

Hastalıktan kaynaklanan renk görme kusurları, doğuştan renk görme problemlerinden daha az rastlanılmaktadır. Hastalığa özgü renk körlüğü genellikle her iki gözü de farklı şekilde etkiler. Hastalığın neden olduğu renk görme bozukluğu genellikle zamanla kötüleşir. Elde edilen renk görme kaybı, retinadaki veya optik sinirdeki hasarın bir sonucu olabilir .

Bazı ilaçlar renk körlüğü riskinizi artırabilir. İlaç hidroksiklorokini renk körlüğüne neden olabilir. Romatoid artriti diğer durumların yanı sıra tedavi etmek için kullanılır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.