Randevu Al

AIDS nasıl bulaşır? Korunma yolları nelerdir?

Doktor Kanalı

İlk çıktığında çağın vebası olarak da adlandırılan HIV virüsü enfeksiyonu ya da AIDS hastalıkları genellikle korunmasız cinsel ilişkiler sonrasında bulaşmaktadır. Erkekten kadına ya da kadından erkeğe bulaşabilen ve cinsel yolla bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığı etkeni durumundadır. Ancak riskli cinsel temaslar tek bulaşıcı yol değildir. Bazen hijyenik olmayan, dezenfeksiyon kurallarına uyulmayan diş çekimleri sonrasında da diş tedavileri sonrasında da malesef bu hastalığa da maruz kalınabilmektedir. Öte yandan giderek ülkemizde de malesef artan uyuşturucu kullanımıyla birlikte steril olmayan enjektörlerin paylaşılması sonrasında gençler arasında HIV enfeksiyonunun ortaya çıkabildiğini, yayılabildiğini de biliyoruz.

Bu nedenle Hollanda gibi bazı ülkelerde steril enjektör dağıtım programları başlatılmak zorunda kalmıştır.

Dolayısıyla gençlerimizin hem uyuşturucudan uzak kalmaları hem de steril olmayan enjektörleri kullanmamaları HIV virüsü enfeksiyonuna karşı korunma açısından önemli tedbirlerden bir tanesidir. Cinsel ilişkilerde prezervatif ya da kondom kullanılması yine önemli bir tedbirdir. Cinsel partnerlerin hastalıkları varsa bilinen bir hastalığı gizlememesi ve cinsel partnerine karşı bunu ifade etmesi gerekli tedbirlerin alınması açısından önemlidir. Nadiren HIV e maruz kalmış AIDS hastası olan hamile bayanların hamilelikleri sürecinde bebeklerine anne karnındayken ya da doğum esnasında yine HIV virüsünü bulaştırmaları mümkündür.

Dolayısıyla hamilelerin de bu açıdan dikkatli olmalarında yarar vardır.

Ülkemizde bir süredir uygulanan ve yararlı bir uygulama olarak bildiğimiz tanımladığımız evlilik öncesi birtakım tarama testlerinin özenle yapılması yine hepatit B hepatit C virüsünün yanı sıra HIV enfeksiyonlarına karşı koruma açısından ve partnerlerin gerekli tedbirleri alması açısından önemli bir uygulamadır.

You might be interested in

Comment (1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.