Sedef Hastalığı Diyabet Riskini Arttırır Mı?

Önceki araştırmalar sedef hastalığının, tip 2 diyabet gelişme riskini arttırdığını göstermiştir.Şu anda ilaçların semptomları ele alınabilir, ancak tedavi olmadığından tedavi bireyin yaşamı boyunca devam etme eğilimindedir. Sedef hastalığı olan kişilerde, cilt hücreleri çok hızlı bir şekilde değiştirilir.

Genellikle, cildin daha derin katmanlarındaki hücreleri geliştirmek 3-4 hafta sürer. Olgunlaştıkça, yavaş yavaş yüzeye çıkarlar. Bununla birlikte, sedef hastalığı, olgunlaşmamış cilt hücrelerinin yüzeye 1 haftadan daha kısa bir sürede ulaşmasına neden olur. Bundan sonra hücreler ölür ve pul pul dökülür. Bu olay, kırmızı, kaşıntılı cilt lekelerine yol açar.

Sedef hastalığı, İltihap ve İnsülin

Araştırmacılar, sedefli farelerden alınan cildin, diyabet için bir risk faktörü olan inflamasyon ve insülin direncini gösterdi. Bu direnç, hücrelerin insülin hormonuna doğru tepki vermediği ve kan dolaşımından glikozu uzaklaştırmadığı anlamına gelir. Özellikle yağ dokusu, glikozu daha kolay toparladı ve araştırmacılar, glikozun yağ hücrelerine taşınması için gerekli olan bir reseptör olan glikoz taşıyıcı tip 4’teki bir azalmayı ölçtüler.

Ayrıca, sedefli farelerde, etkilenmemiş farelerde bulunanlardan daha fazla insülin üretti. Araştırmacılar bu aşırı üretimin insülin direncini telafi etmek için bir girişim olduğuna inanıyorlar. Kısacası, sedef hastalığı ile ilintili iltihaplanma insülin direncine ve insülin üretiminin artmasına neden olmuştur. Her iki etki için de tetikleyiciler cilt tarafından üretilmiştir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.