Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri? Kızamık Tedavisi

Kızamık çok bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. “Kızamık nedir?” diye sorulduğunda söyle açıklayabiliriz. Tüm vücutta deri döküntüsü ve grip benzeri semptomlara neden olur.Kızamık bir virüsten kaynaklanır yani bunun için belirli bir tıbbi tedavi yoktur.

Hasta olan bir çocuk bol miktarda su içmeli, bolca dinlenmeli ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için evde kalmalıdır.

Kızamık Belirtileri

Kızamık belirtileri ilk olarak genellikle öksürük, burun akıntısı, yüksek ateş ve kırmızı gözlerdir. Döküntü, semptomların başlamasından 3-5 gün sonra, bazen de 40 ° C kadar yüksek bir ateşle birlikte ortaya çıkar. Kırmızı veya kahverengi döküntüler genellikle alında düz kırmızı lekeler olarak başlar. Yüzün geri kalanına yayılır ve daha sonra boyun ve gövdeden aşağıya, kollara, bacaklara ve ayaklara kadar devam eder. Ateş ve kızarıklıklar birkaç gün sonra yavaşça kaybolur.

Kızamık bulaşıcı mıdır? Aslında, kızamık aşısı olmayan 10 kişiden 9’u, virüslü bir kişinin yanındaysa, bunu alacaktır. Bu yüzden kızamık bulaşıcıdır.

Kızamık Nasıl Bulaşır?

Çervemizde bir çok insan hayatının bir dönemindi kızamık olmuştur. Peki bu yaygın olan kızamık nasıl bulaşır?
Kızamık, insanlar virüs bulaşmış sıvı ile doğrudan temas ettiğinde yayılır. Kızamık olan bir kişi hapşırdığında havaya püskürtülen damlacıklardan geçebilir. Virüse maruz kalan biri genellikle 7-14 gün sonra semptomlar gösterir.Kızarıklığın başlamasından yaklaşık 4 gün öncesine kadar hastalığı yayabilir. Burun akıntısı ve öksürük en çok bulaşanlardır. Diğer koşullardan dolayı bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde kızamık daha uzun görülür ve daha hızlı bulaşır.

Kızamık Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamık için özel bir tıbbi tedavi yoktur. Belirtileri yönetmeye yardımcı olmak için:

  • Çocuğunuza bol su içirin
  • Gün içerisinde gereğinden fazla dinlenin
  • Eğer ateş çocuğunuzu rahatsız ederse aspirin dışı bir ilaç verin. Asla viral hastalığı olan bir çocuğa aspirin vermeyin.Kızamık olan çocuklar doktor tarafından yakından izlenmelidir.

Bir kızamık enfeksiyonu birkaç hafta sürebilir.Kızamık ne zaman geçer? Belirtiler genellikle birileri virüse maruz kaldıktan 7-14 gün sonra başlar.

Kızamık Salgısının Büyük Riskleri

  • Aşı alabilecek yaşta olmayan bebeklere bulaşmış olması,
  • Hamile kadın,
  • Beslenme yetersizliği olan insanlar,
  • Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda kızamığın riskleri görülür.

Doktorlar, kızamığa maruz kalan risk altındaki kişilere kızamık antikorları enjeksiyonu verebilir . En geç 6 gün içinde verildiğinde etkilidir. Bu antikorlar kızamığı önleyebilir veya semptomları daha az şiddetli hale getirebilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.