Saçkıran (Tinea) Nedir?

Saçkıran, “tinea” veya “dermatofitoz” olarak bilinen yaygın bir cilt bozukluğudur. Deride yaşayabilen bir mantar, soyunma odası gibi yüzeyler ve havlular, çarşaflar ve giysiler gibi ev eşyalarından kaynaklanır.Saçkıranın çoklu formları olsa da, en yaygın biçimler aşağıdakileri etkiler:

 • cilt ,
 • kafa derisi,
 • ayaklar veya
 • kasık.

Saçkıran kurt, saç, tırnak ve artık kepek gibi yerlerde ölü dokulara saldırır. Ancak vücudumuzun bağışıklık tepkileri ve lokal bakteriyel enfeksiyonları, saçkıranın sağlıklı, yaşayan deriyi kırmızı ve kaşıntılı hale getirmesini sağlar.

Saçkıran nedenleri nelerdir?

Dünya mayalar, küfler ve mantarlarla dolu olmasına rağmen, sadece birkaç tanesi cilt sorunlarına neden olur. Saçkıran mantarları, dermatofitler olarak bilinir – cildinizin, saçlarınızın ve tırnaklarınızın ölü dokularını besleyen mikroskobik organizmalar, tıpkı bir mantar gibi bir ağacın kabuğu üzerinde büyüyebilir. Dermatofitler, yüzeysel enfeksiyonlara neden olurlar, çünkü deri yüzeyinde meydana gelirler. Saçkıran, sağlıksız ve kalabalık yerlerde daha yaygındır. Bunun nedeni hem cilt hem de duş zeminleri gibi yüzeylerde yaşayabileceği ve giysi, çarşaf ve havluların paylaşılmasıyla aktarılabileceğidir. Kediler ve köpekler de dahil olmak üzere diğer memeliler bile saçkıran kurtlarını insanlara kolayca aktarabilir.

Saçkıran Çeşitleri Nelerdir?

Birkaç çeşit saçkıran(tinea) vardır ve uzmanlaşma eğilimi gösterirler. Farklı saçkıran mantarları, aşağıdakiler dahil olmak üzere farklı vücut bölgelerini hedefler:

 • yüz,
 • kafa derisi
 • eller
 • sakal,
 • kasık
 • ayak ve
 • tırnaklar.

Farklı türdeki mantar kurtlarının belirli mantar türlerine değinmediğini aklınızdan çıkarmayın; bir mantar türünden daha fazlası birçok farklı türdeki kurt türlerine neden olabilir. Bunun yerine, farklı saçkıran türlerinin isimleri vücutta nerede bulunduklarına işaret eder.

sac-kiran-tedavisi

Vücut Mantarı

Farklı mantarlar dünyanın farklı bölgelerinde saçkırana neden olur. Bu enfeksiyonun ayak veya tırnaklardan kaynaklanması ve daha sonra diğer vücut bölgelerine yayılması yaygındır. Bu bölgelerde yaygındır:
ayaklar,
kafa derisi,
kasık ya da
çiviler.
Mantar vücudun cildini etkilediğinde, genellikle enfeksiyon yayılırken dışarı doğru büyüyen kırmızı bir pullu deri yüzüyle karakterize edilen klasik saçkıranın yuvarlak lekelerini üretir. Çocuklar özellikle saçkırana yakalanma konusunda hassas olsa da, yetişkinleri de etkileyebilir.

Akut ve Kronik Saçkıran
Saçkıran akut veya kronik olabilir. Akut olduğunda, mantar aniden ortaya çıkan, kaşıntılı, irin ile doldurabilir ve hızla yayılabilir kırmızı yamalara neden olur. Kronik, saçkıran hafifçe iltihaplı kızarıklıklarla daha yavaş yayılır ve vücut kıvrımlarında görünme eğilimi gösterir. Yaygın kronik saçkıran tedavisi daha zordur ve yeniden ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Saçkıranın Tedavisi Ne Kadar Hızlı Olabilir?
Saçkıran, tedavi ile genellikle dört hafta içinde geçer. Cilt enfeksiyonuna yol açabileceğinden, kaşıma yapmaktan kaçının.

vücutsaçkıranı

El Mantarı

El mantarı, ya toprak, hayvanlar ya da insan teması yoluyla insan ellerine doğru yol alır. Saçkıranın bu formu oldukça nadirdir ve sıklıkla diğer cilt hastalıklarıyla karıştırılır. El mantarı belirtileri şunları içerebilir:

genellikle yükseltilmiş sınırlarla enfekte bir döküntü,
avuç içi yıpranmışlığı,
avuç içi kuruluğu,
avucunda hafif kaşıntı ve
avuç içi veya parmakların kenarlarında yapışkan, temiz sıvı içeren kabarık bir döküntü.

elmantarı

Yüz Saçkıranı

Yüz saçkıranı, yüzdeki saçkıran enfeksiyonlarına işaret eder. Bu yaygın olmayan bir enfeksiyondur ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklarla temastan kaynaklanabilir:

kediler,
köpekler,
sığırlar,
çivi mantarı ve
ayak mantarı .
Yüz saçkıranının ortak özelliklerinden bazıları şunlardır:

kırmızı, pullu ve yuvarlak veya oval,
genellikle ortada iyileşmiş veya daha az pullu ve kırmızı, ve
güneş ışığından kolayca etkilenir.
Belki de nadir olduğundan Yüz saçkıranı sıklıkla sedef hastalığı, rosacea, kontakt alerjik dermatit veya diğer pek çok fungal cilt hastalığı olarak yanlış teşhis edilir.

yüzsaçkıranı

Kafa Derisi Saçkıranı

Kafa derisi saçkıranı en sık 3 ile 7 yaş arasındaki çocuklarda görülür ve daha az sıklıkla erişkinlerde bulunur. Saçın kendisi, sığır, at, domuz, köpek ve kediden (özellikle yavrulardan) yayılabilen çeşitli mantar kurtlarıyla enfekte olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ki yaygın bir suçlu, insandan insana bulaşan, çoğu kez belirtileri olmayan ve yetişkinlerde sık görülen saçkıran türüdür.

Saç derisi üzerinde saçkıran belirtilerinden bazıları şunlardır:

saç dökülmesi ile birlikte kepek benzeri kuru ölçeklendirme,
sarı kabuklar ve keçeli saçlar,
Saçlı deride pul pul dökülmüş, siyah noktalar
boyunda şişmiş lenf bezleri
saçların düştüğü pürüzsüz bir nokta ve
Bir apse benzer yoğun iltihaplı bir kitle.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.