İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Bir idrar yolu enfeksiyonu (İYE), idrar sisteminin bir veya daha fazla bölümünün (böbrek, üreter, mesane veya üretra) bir patojenle (en sık, bakteriler) enfekte olmasıyla ortaya çıkar. İYE en yaygın olarak kadınlarda görülür. Kadınların yaklaşık %50’si yaşamları boyunca bir İYE alır. Birçok İYE ciddi değildir, ancak enfeksiyon böbreklere ulaşırsa ciddi hastalık ve hatta ölüm meydana gelebilir.

İYE Belirtileri Nelerdir? Mesane Enfeksiyonu Nedir?

Mesane enfeksiyonu en sık görülen İYE tipidir. Bazı kişilerde çok az semptom veya belirti olabilir.Bununla birlikte, semptomlar arasında disüri (idrara çıkma sırasında ağrı veya yanma), düşük karın ağrısı ve / veya bulutlu olan veya kötü veya sıra dışı olan idrar bulunur.

enfeksiyon

İYE Belirtileri Nelerdir? Böbrek Enfeksiyonu Nedir?

Bazı mesane enfeksiyonları, üreyicileri böbreklere doğru hareket ettirir böylelikle (retrograd) patojenler çözülmez ve kötüye gitmez. Semptomlar geçirgen mesane enfeksiyonları içerebilir, ancak genellikle alt sırttaki ağrı (bir veya iki tarafta yan ağrısı), ateş, titreme ve bulantı veya kusma gibi diğer semptomları içerir.

böbrek enfeksiyonu

İdrar Yolu Enfeksiyonu ve Diyabet

Diyabetli insanlar idrar yolu enfeksiyonu için daha fazla risk altındadır çünkü kandaki yüksek şeker (glikoz) seviyesi idrarda yüksek şeker seviyesine yol açabilir ve bakteriler için iyi bir büyüme ortamı ile sonuçlanabilir. Diyabet hastaları genellikle enfeksiyonlara karşı hazırlıksız bir bağışıklık sistemine sahiptir. Diyabet, mesanenin boşalmasına neden olan ve böylece bakteriyel sağ kalımı ve retrograd enfeksiyonları teşvik eden sinirlere zarar verebilir.

İdrar tolu enfeksiyonu ve Hamilelik

Hamilelik İYE riskini artırır. Hormonal değişiklikler normal idrar yolu işlevini değiştirebilir ve genişleyen uterus hem mesane hem de üreterler üzerinde baskı oluşturabilir. Bu etki, idrar çıkışını yavaşlatmak ve gebe kadınların “idrara çıkma veya geciktirme” ye neden olmaktır. Bu, bakteriler için uygun büyüme koşulları ile sonuçlanır. İdrar yolu enfeksiyonu preterm eylemde bir rol oynayabilir.

hamilelikte enfeksiyon

İdrar yolu Enfeksiyonu ve Menopoz

Menopoz sırasında östrojen seviyeleri düşer. Östrojen idrar yolu enfeksiyonuna karşı bir miktar koruma sağladığı için, menopozdaki azalması bazı kadınlarda daha duyarlı olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Yaşlıları Nasıl Etkiler?

Yaşlılarda idrar yolu enfeksiyonu hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygındır. Her ne kadar yaygın olarak İYE ile ilişkili semptomları olsa da, sıklıkla yaşlı bireylerde İYE semptomları farklıdır. Sadece ajitasyon, deliryum, konfüzyon ve davranış değişiklikleri belirtileri gösterebilirler. Yaşlılar, böbrek enfeksiyonları veya İYE’lerden sepsis gibi komplikasyonlar geliştirme riski daha yüksektir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.