Meme kanserinden sonra yapılan memede yeniden kanser çıkar mı?

Doktor Kanalı

Meme kanseri sonrasında hastalarımıza yeni memeyi iki şekilde oluşturmaktayız. Silikon protezlerle veya kendi dokusundan aldığımız dokularla yeni memenin oluşumu sağlanmaktadır. Ancak günümüzde yapılmış yüzbinlerce kadın üstünde yapılan araştırmalar göstermiştir ki meme kanserinin ilerlemesine veya tedavisi ile ilgili aksaklıklara meme onarımı neden olmamaktadır. Yani yapılan yeni memede yeniden bir kanserin ortaya çıkması söz konusu değildir.

Ancak şöyle söyleyebiliriz örnek verebiliriz ;

meme kanserinden dolayı lokal nüks adını verdiğimiz yeniden nüksetme hadiseleri çok düşük oranlarda da olabilmektedir. Bu meme onarımıyla ya da oraya konulmuş olan silikon veya kendi dokusuyla oluşturulmuş olan memenin oraya getirdiği bir yeni kanser hadisesi değildir.

Eskiden mevcut olan kanser çeşidinin orada yeniden nüksetmesi konusu bu hastalarda da.

Bundan dolayı meme kanseri geçiren hastalardaki en ilerlemiş olan hastalarda bile memenin onarım yapılması ortaya çıkabilecek yeni kemoterapi, radyoterapi gibi tedavileri engellememekte ve hastalığın sağ kalımına etki etmemektedir. Bundan dolayı hastalarımız güvenle meme kanseriyle birlikte yeniden meme yaptırabilirler ve bundan korkmamaları gerekmektedir. Meme kanseri artık günümüzde başarıyla tedavi edilebilmekte ve hastaların memesinin tamamen alınması ve bu alınma sonrasında yeniden yapılması mümkün olmaktadır.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.