Şaşılık Nedir ?

Şaşılık, gözlerin düzgün hizalanmadığı ve farklı yönlere işaret ettiği görsel bir problemdir. Bir göz dümdüz ileriye bakabilirken, diğer göz içe, dışa, yukarı ya da aşağı doğru dönebilir. Göz dönüşü tutarlı olabilir veya gelebilir ve gidebilir. Hangi göz düz (ve yanlış hizalanmış) değişebilir veya değişebilir.

Şaşılık çocuklar arasında yaygın bir durumdur. ABD’deki çocukların yaklaşık yüzde 4’ünde şaşılık vardır. Daha sonra hayatta da ortaya çıkabilir. Genetik olabilir; ancak şaşılık birçok insanın akrabasında yoktur.

Gözün içe doğru döndüğü infantil esotropya, bebeklerde sık görülen bir şaşılıktır. Esotropya olan küçük çocuklar gözlerini birlikte kullanamazlar. Müdahaleci esotropya, genellikle 2 yaş ve üzerindeki çocuklarda görülen en yaygın esotropia şeklidir. Bu tür şaşılıkta, çocuk gözleri net bir şekilde görmeye odaklandığında, gözler içe doğru dönerler. Bu geçiş, bir uzaklığa, yakın veya her ikisine odaklandığında ortaya çıkabilir.

Exotropia veya dışa dönük bir göz, başka bir yaygın şaşılık türüdür. Bu genellikle bir çocuk uzaktaki nesnelere odaklandığında görülür. Ekotropya, özellikle bir çocuk hayal kurduğunda, hastalandığında veya yorulduğunda, yalnızca zaman zaman ortaya çıkabilir. Ebeveynler genellikle çocuğun parlak güneş ışığında tek bir göze çarptığını fark eder.

About The Author

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.