Enfektif Konjonktivit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Konjonktivit veya “pembe göz”, gözün konjonktivası iltihaplandığı zaman meydana gelir. Göz renginiz kırmızı veya pembe olabilir, şişebilir veya tahriş olabilir. Enfektif Konjonktivit, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Enflamasyon, konjonktivadaki küçük kan damarlarının veya kılcal damarların daha belirgin hale gelmesine neden olur. Bu rahatsızlık, birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilen göz kızarmasına neden olur.

Konjonktiva göz kapaklarının iç yüzeyi ile gözlerin beyazları arasında ince bir hücre veya zar tabakasıdır.

Enfektif Konjonktivit Belirtileri

  • Kızarıklık, konjonktivadaki küçük kan damarlarının tahrişi ve genişlemesi,
  • Göz sulanması
  • Uykudan sonra kirpiklerin üzerinde yapışkan doku oluşması,
  • Şişme, iltihaplanma veya sürtünme nedeniyle gözde oluşan bir ağrı,
  • Lenf bezlerinin şişmesi iltihabın belirtileri arasındadır.

Enfektif Konjonktivit belirtileri arasında, kırmızı, hassas veya kabarık göz kapakları da bulunmaktadır. Komplikasyonları önlemek veya altta yatan koşulları tanımlamak ve tedavi etmek için acil tıbbi yardım gerekebilir.

This is custom heading element

Enfektif konjonktivit vakalarının yaklaşık yarısı 2 hafta içinde tıbbi tedavi olmadan düzelir. Fakat bir doktora görünürseniz, göz şişmesi ve tahriş belirtilerini azaltmak için size reçeteli ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar arasında en etkili olanı, tetrasiklin antibiyotiğidir. Antibiyotik tedavisi bittikten sonra, yaklaşık 24 saat boyunca lens takmaktan kaçınmalı ve düzenli olarak gözlerinizi dinlendirmelisiniz. Yapay gözyaşı damlası kullanarak iltihabı biraz da olsa önleyebilirsiniz. Konjonktivit tedavisi için doktora görünmediyseniz, yapmanız gereken tek şey gözlerinizi fazla yormamaktır. Bulaşıcı olduğu için çevrenizdeki kişilerden biraz uzak durmanızda fayda vardır.

Gözlerinizin renginiz normale döndüğünde, iltihabın bulaşma riski kalmayacaktır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.