Arpacık Nedir ? Risk Faktörleri Nelerdir ? Arpacık Bulaşıcımıdır ? Belirtileri Nelerdir?

  • İki farklı sty türü vardır: hordeolum ve chalazion . Her birinin farklı nedenleri ve tedavileri vardır.
  • Bir hordeolum, kirpiklerin kapağının ve tabanının cildinde bulunan ter bezlerinden birinin veya kirpiklerin tabanında bulunan küçük yağ bezlerinden birinin tıkanmasıdır. Sebasöz bezler sebum, balmumu, yağlı malzeme salgılar.
  • Bir çakıl , göz kapaklarına özgü bir özel yağ bezi (sebase) olan bir meibomian bezinin tıkanmasıdır. Bu bezler, her bir kapakta, göz kapağının iç kısmında bulunan bezin gövdesi ve kapağın kenarına yerleştirilmiş açıklık, kirpiklerin arka kısmında tek bir sıra oluşturur.

Arpacık için risk faktörleri nelerdir?

Arpacık
Arpacık

En yaygın risk faktörü, sebumun, meibomian bezleri disfonksiyonu olarak da bilinen kronik bir inflamatuar durumun sık görüldüğü meibomian bezlerinden yavaş bir şekilde dışarı akmasıdır (ayrıca yaygın olarak meibomian bez hastalığı, meibomit, meibomianitis veya blefarit olarak da adlandırılır ).

Meibomian bez disfonksiyonu sıklıkla yanaklarda ve burunda akne rosacea ile ilişkilidir ancak tek başına da görülebilir.

Diğer riskler arasında , enfeksiyonun, yanıkların veya travmanın ardından bezin açılmasının skardokusu ile tıkanması yer alır . Makyaj ve toz gibi yabancı maddeler de düzgün yıkanmazsa bezin açılmasını tıkayabilir.

Arpacık’ın (stye) belirtileri nelerdir?

Arpacık

Bir arpacık belirtileri

  • Gözdeki yabancı cisim hissi (özellikle göz kırpma ile),
  • göz tansiyonu ve
  • Yumru bölgesinde ağrı , çoğu zaman ağrısızdır.

Ayrıca söz konusu olabilir bulanık görme arpacık içinden kalın sebum veya irin gözün yüzeyi üzerinde yayılırsa.

Kronik meibomili bez disfonksiyonu varsa, kuru göz semptomları sık görülür. Bunun nedeni, gözyaşları arasındaki su tabakasının gözlerin arasından gözlerden çok hızlı bir şekilde buharlaşmasını önlemek için meibom bezlerinin gözün yüzeyine bir yağ salmasıdır. Bu nedenle, kötü işleyen meibom bezleri kuru göze neden olabilir.

Bir arpacık belirtileri

  • göz kapağının kenarında bir yumru veya yumru (sivilce gibi) varlığı,
  • göz kapağı yumru üzerinde bulunan cildin kızarıklığı, ve
  • Göz kapağının şişmesi ve kabarık görünümü.

Eğer sty, bezin açıklığından malzemeyi boşaltırsa, kapaklarda ve kirpiklerde biriken kalın akıntı veya kabuklu malzeme olabilir. Bazı durumlarda, arpacık üzerinde bulunan deri inceltilir ve sty (pus) içindeki kalın materyal deride bir kırılma ile dışarı sızabilir. İrritasyon ve ağrıya yanıt olarak sulu gözyaşları da üretilebilir .

Stys harici olabilir, yani bloke bez dışarıya doğru çıkıntı yapar ve tıkanmış bezin göz kapağının arkasına ya da altına çıktığı deri altında ya da iç kısımda görünür bir yumru olarak görünür.

Bir arpanın potansiyel komplikasyonları nelerdir?

Bir arpacık veya chalazion kendi kendine temizlendiğinde, nadiren komplikasyonlar vardır.

Steroid enjeksiyonu, kapağın olası skarlaşmasının komplikasyonunu, üstte yatan cildin rengini (enfeksiyonunu), enfeksiyonu, kanamayı veya morarmayı ve son derece nadir durumlarda, steroidin yanlış enjekte edilmesi durumunda körlüğü taşır .

Bir cürufun insizyonu ve drenajı, göz kapağı, kanama veya morarma yaralanması veya deforme olma riski taşır.

Bir sty veya chalazion bulaşırsa, enfeksiyon göze ( konjunktivit veya korneal keratit ), deriye (selülit) veya orbita (orbital selülit) yayılabilir . Bu komplikasyonlar için acil tedavi son derece önemlidir ve göz doktorunuz belirtildiğinde uygun antibiyotikleri reçete edecektir.

Çok nadiren, kronik, tekrarlayan bir çakıl, göz kapağında bir kanserin belirtisidir . Bir göz doktoru malignite belirtileri arar ve birinin biyopsi yapıldığından şüphelenilir.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Arpa
Arpa

Bir arpa’yı önlemek mümkünmüdür?

En iyi korunma göz kapaklarını ve kirpiklerini temiz tutmaktır. Bu, günlük seyreltilmiş bebek şampuanı kapak scrubs ile duşta veya ilaç mağazalarında bulunan göz kapağı temizleme pedlerinin kullanımıyla yapılabilir. Birçok insan günlük sıcak kompreslerden faydalanır.

Bir diyet yüksek omega-3 yağ asitleri ve sebze (örneğin, balık ya da keten tohumu için) bir anti-enflamatuar etkiye sahip olduğuna inanılır ve genel olarak meibomian bezi fonksiyonunun iyileştirilmesi ve daha iyi göz sağlığı ile ilişkilidir.

Önleyici antibiyotiklerin kullanımı hakkında tavsiye için göz doktorunuza danışın. Örneğin, kronik yinelenen çelatları olan erişkinlerde, düşük doz oral doksisiklin, meibom bezinin işlev bozukluğuna yardımcı olabilir, ancak çocukluk çağındaki çocuklarda ve kadınlarda doksisiklin kullanılmamalıdır.

Kapakları ısıtan ve kalınlaştırılmış yağları sentezleyen klinik çalışmalardan geçirilen bir cihaz da kronik olarak tıkanmış yağ bezlerinin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

arpacık

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.