Stres Nedir? Strese karşı en savunmasız kim? Stres için risk faktörleri nelerdir?

 • Stres , ya öğrenmemize ve büyümemize ya da önemli sorunlara neden olmamıza yardımcı olan hayatın normal bir parçasıdır.
 • Stres, bizi harekete hazırlayan (savaşmak veya kaçmak) güçlü nörokimyasalları ve hormonları salgılar.
 • Harekete geçmezsek, stres cevabı sağlık problemleri oluşturabilir veya kötüleştirebilir.
 • Uzun süreli, kesintisiz, beklenmedik ve yönetilemez stresler en zararlıdır.
 • Stres, sevdiklerinizden destek almak, düzenli egzersiz , meditasyon veya diğer rahatlama teknikleri, yapılandırılmış zamanaşımları ve hayatımızda öngörülebilirlik yaratmak için yeni baş etme stratejileri öğrenerek yönetilebilir .
 • Stres ve başa çıkma uyumsuz yollardan zamanlarda artış Birçok davranışlar – stres ilaçları , ağrı ilaçları, alkol, sigara ve yeme – aslında stresi daha da kötüye ve stresi ilerletmek için bize daha fazla reaktif (duyarlı) yapabilirsiniz.
 • Yönetilemez stres için risk faktörleri arasında yeterli sosyal destek eksikliği bulunmaktadır.
 • Stres için ümit verici tedaviler olsa da, stresin yönetimi çoğunlukla bir kişinin sağlıklı bir yaşam tarzı için gerekli değişiklikleri yapabilmesi için yeteneğine ve isteğine bağlıdır.

Stres nedir?

Stres
Stres

Stres, içsel ya da dış dünyadan gelen güçlerin, bireyi duygusal ya da fiziksel esenliği ya da her ikisini de etkilediği bir doğa olgusudur. Birey, stresi kişiye ve çevreye etki eden şekillerde yanıtlar. Modern yaşamlarımızdaki stresin fazlalığı nedeniyle, genellikle stresin olumsuz bir deneyim olduğunu düşünüyoruz, ancak biyolojik açıdan, stres tarafsız, olumsuz veya olumlu bir deneyim olabilir.

Genel olarak, stres hem dış hem de iç faktörlerle ilgilidir. Dış etkenler arasında, işiniz, diğerleriyle olan ilişkileriniz, eviniz ve her türlü durum, zorluklar, zorluklar ve günlük olarak karşı karşıya kaldığınız beklentiler dahil olmak üzere fiziksel ortam yer alır. İç faktörler vücudunuzun dış strese neden olan faktörlere cevap verme ve bunlarla başa çıkma yeteneğini belirler.

Stresle başa çıkma yeteneğinizi etkileyen iç faktörler arasında beslenme durumunuz, genel sağlık ve kondisyon seviyeleri, duygusal iyilik hali ve aldığınız uyku ve dinlenme miktarı sayılabilir .

Stres, evrimsel değişimi (zaman içinde türlerin gelişimi ve doğal seçilimi) yönlendirmiştir. Böylelikle, stresin nedenlerine (stresörlere) en iyi uyan türler hayatta kaldık ve şu anda gözlemlediğimiz bitki ve hayvan krallıklarına dönüştüler.

Kötü yönetilen stresin belirtileri nelerdir?

Kötü yönetilen stres
Kötü yönetilen stres

Aşırı stres, çeşitli duygusal, davranışsal ve hatta fiziksel semptomlarda kendini gösterebilir ve stres belirtileri, farklı kişiler arasında çok büyük farklılıklar gösterir. Aşırı stres yaşayanlar tarafından sıklıkla bildirilen yaygın somatik (fiziksel) semptomlar arasında uyku bozuklukları veya uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler ( uykusuzluk ya da uyuma), kas gerginliği, kas ağrıları , baş ağrısı , gastrointestinal problemler ve yorgunluk sayılabilir . Birçok prezervatif tıbbi durumun belirtileri stres zamanlarında da kötüleşebilir. Aşırı strese eşlik edebilen duygusal ve davranışsal belirtiler arasında sinirlilik, anksiyete sayılabilir. , aşırı yeme veya aşırı beslenme gibi beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikleri .kilo alımıya da kayıp), coşku ya da enerji kaybı ve sinirlilik ve depresyon gibi duygudurum değişiklikleri . Tabi ki, bu belirtilerin veya semptomların hiçbiri, bu semptomların diğer tıbbi ve / veya psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanabileceğinden, yüksek bir stres seviyesi olduğunu kesin olarak belirtmez.

Stres altındaki kişilerin daha az stresli meslektaşlarına göre aşırı kullanım veya alkol ve uyuşturucu kullanımı, sigara  içimi , kötü egzersiz ve beslenme tercihleri gibi sağlıksız davranışlarda bulunma eğiliminde oldukları da bilinmektedir . Bu sağlıksız davranışlar, semptomların ve sağlıksız davranışların “kısır döngüsüne” yol açan stresle ilgili semptomların şiddetini daha da arttırabilir.

Stresin deneyimi son derece bireyseldir. Bir kişi için ezici bir stres oluşturan şey başka biri tarafından stres olarak algılanmayabilir. Aynı şekilde, kötü yönetilen stres belirtileri ve belirtileri her bir kişi için farklı olacaktır.

Strese karşı en savunmasız kimlerdir? Stres için risk faktörleri nelerdir?

stressss

Stres pek çok biçimde gelir ve her yaştan insanı ve yaşamın her kesimini etkiler. Bireylerdeki stres seviyelerini tahmin etmek için hiçbir dış standart uygulanamaz – işyerindeki stresi deneyimlemek için geleneksel olarak stresli bir işe sahip olmamak gerekir, tıpkı bir çocuğun ebeveyni bir çok çocuğun ebeveynden daha fazla ebeveynlik stresi yaşayabilir .

Yaşamlarımızdaki stresin derecesi, fiziksel sağlığımız, kişilerarası ilişkilerimizin kalitesi, taşıdığımız sorumlulukların ve sorumlulukların sayısı, başkalarının bize bağımlılığı, beklentimiz, miktarımız gibi bireysel faktörlere bağlıdır.

Diğerlerinden aldığımız desteğin ve hayatımızda yakın zamanda meydana gelen değişikliklerin veya travmatik olayların sayısı.

Bununla birlikte, bazı genellemeler yapmak mümkündür. Yeterli veya güçlü sosyal destek ağları olan insanlar, yeterli sosyal desteğe sahip olmayanlara kıyasla daha az stres ve genel olarak geliştirilmiş ruh sağlığını rapor ederler. Yetersiz beslenen, yetersiz uykuya sahip olan veya fiziksel olarak hasta olmayan kişiler de günlük yaşamın baskı ve streslerini hafifletme ve daha yüksek stres seviyelerini rapor edebilir. Bazı stresörler özellikle belirli yaş grupları veya yaşam aşamaları ile ilişkilidir.

Çocuklar, gençler , yeni evli, çalışan ebeveynler, bekar ebeveynler ve yaşlılar, sıklıkla yaşam geçişleriyle ilgili ortak streslerle karşı karşıya kalan grupların örnekleridir.

Strese nasıl tepki veriyor?

stresssss

Tam hikaye tam olarak bilinmese de, bilim insanları strese verilen tepkiye nasıl çalıştığı hakkında çok şey anlıyorlar. İlgili iki ana sistem hipotalamus-hipofiz-adrenal (HPA) eksen ve sempatik sinir sistemi (SNS) ‘dir. (Bu sistemler daha sonra açıklanacaktır.) En başta beyin sapı (beyin en düşük kısmı) bir bölge tarafından tetiklenen (aktive) locus coeruleus denilen, SNS epinefrin ve norepinefrin salgılanması ile sonuçlanır. Aşağıdakiler, bu iki sistem hakkında hatırlanması gereken en önemli beş kavramdır:

 1. Yanıtlarını düzenlemek için bir geri bildirim döngüsü tarafından yönetilirler. (Bir geri besleme döngüsünde, bir maddenin artan miktarları – örneğin, bir hormon – o maddenin daha fazla salınımını engeller , ancak madde miktarının azalması bu maddenin daha fazla salınmasını teşvik eder.)
 2. Birbirleriyle etkileşirler.
 3. Diğer beyin sistemlerini ve işlevlerini etkiler.
 4. Genetik (kalıtsal) değişkenlik, her iki sistemin yanıtlarını etkiler. (Yani, genlerine bağlı olarak, farklı insanlar benzer streslere farklı cevap verebilirler.)
 5. Bu sistemlerin uzun süreli veya ezici tepkileri bireye zarar verebilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.