Meme Küçültmeden Sonra Bebeğe Süt Verilebilir mi?

Birçok kadın meme küçültme sonrasında tam bir kaynağa sahip olup olmayacaklarını merak ediyor. 

Bu sorunun temel cevabı “henüz bilmiyoruz” iken, aktif olarak yapabileceği şeylerin yanı sıra, emzirme becerisini başarılı bir şekilde etkileyebilecek birçok faktör vardır. Bu makalede, bu aktivitelerin neler olduğu ve bir annenin meme küçültmesinden sonra emzirirken nasıl bir miktar beslenebileceği tartışılacaktır. Gerekirse, uzun vadeli takviyenin nasıl görüneceğine de bakacağız.

Emzirmenin “hep ya hiç” bir çaba olmak zorunda olmadığını size hatırlatmak önemlidir!

Meme küçültme sonrasında emzirme söz konusu olduğunda “başarı” nın ne anlama geldiğini yeniden tanımlamamız gerekir. Bir kadının süt sağlığını etkileyebilecek bir fizyolojik faktörü olduğu her zaman, her zaman anamnez miktarda anne sütünün şaşırtıcı olduğunu anlamasını isteriz. Bebeğinin ihtiyacı olanın% 10 veya% 100’ünü sağlayabiliyorsa, harika bir iş çıkarmaktadır.

Hangi Faktörler Emzirme Yeteneğimi Etkileyecek?

Hangi Faktörler Sadece Emzirme Yeteneğimi Etkileyecek
Hangi Faktörler Sadece Emzirme Yeteneğimi Etkileyecek

İlk faktör, ameliyatın nasıl yapıldığıdır. Neyse ki, cerrahlar şu anda emzirme fonksiyonunu olabildiğince koruyan bir şekilde meme küçültme prosedürleri gerçekleştirmektedir bir kadının hayatında daha sonra emzirme şansını arttırmak.

Çok miktarda meme dokusu çıkarılmışsa veya bebeğe süt ağızlık deliklerine veren kanallar kesilmişse, bebek emzirme olumsuz yönde etkilenebilir.

Birçok farklı tipte prosedür vardır ve bir kadının yaralarının şeklini ve yerleşimini belirterek hangi tipin yapıldığını söylemek her zaman mümkün değildir. Göğüs küçültme ameliyatı geçirdiyseniz ve yapılan spesifik türü bilmiyorsanız, bu bilgiyi elde etmenin en iyi yolu, prosedürü yapan cerrahla temasa geçmektir.

Türkiye de yapılan en popüler ameliyat, daha sonraki yaşamlarında emzirmenin en iyi nedenleri olduğu da bilinmektedir. Bu prosedürde, areola tamamen çıkarılmaz ve bu nedenle meme ve meme dokusu / kanalları arasındaki bağlantı kısmen korunur. Prosedürü meme ucunu tamamen çıkarmayı ve ardından cerrahi olarak tekrar takmayı gerektiriyorsa, yalnızca anne sütü ile beslenme şansınız azaltılabilir.

Süt üretiminizi etkileyecek bir başka faktör de prosedürün gerçekleştirilmesidir. Bebeğinizin doğumu ile prosedür arasındaki süre uzadıkça, tam bir süt tedariği geliştirme şansınız o kadar artacaktır. Ayrıca, süt tedarikiniz sonraki her doğumda da artacaktır – bu nedenle sadece bir ilk bebeği emziremiyorsanız, ikinci veya üçüncü bir çocukla iyi bir olasılık olabilirsiniz!

Bu faktörlerin her ikisi de önemlidir çünkü hem zaman hem de meme stimülasyonu ile meme dokusu yeniden büyüyebilir ve yeniden bağlanabilir. Bu, ilk kez annelerin duyması için çok cesaret verici olabilir ilk bebeklerini anne sütünü ihtiyacının% 100’ü ile karşılayamasalar bile, koydukları tüm zor işleri büyük olasılıkla daha büyük bir şekilde döşemek olasıdır. Daha sonra çocuklarla süt temini.

Süt Tedarikimi En Üst Düzeye Çıkarmak İçin Ne Yapabilirim?

Süt Tedarikimi En Üst Düzeye Çıkarmak İçin Ne Yapabilirim
Süt Tedarikimi En Üst Düzeye Çıkarmak İçin Ne Yapabilirim

Tüm anneler bir bebeği emzirmek için en iyi şekilde hazırlayabilecekleri bir şey (azaltma prosedürleri olanlar ve olmayanlar!) Bebeğin gelmesinden önce kendilerini eğitmek. Uluslararası Yönetim Sertifikalı Laktasyon Danışmanı (IBCLC) tarafından verilen bir emzirme sınıfına girin ve bölgenizde hangi kaynakların bulunduğunu öğrenin.

Ücretsiz destek grupları yardım ve destek almak ve şu anda emziren diğer annelerle bağlantı kurmak için harika bir yerdir. Kadınları emzirme destek gruplarımıza hala hamile kalmaya teşvik ediyoruz – emziren kadınlarla tanışmanın harika bir yoludur. Emzirme sınıfı, ilk birkaç haftada normal emzirmenin neye benzediğini size öğretecektir – bu bilgi çok fazla stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Meme küçültme sonrası kadınların emzirilmesine yardımcı olan bir IBCLC bulun. Birçoğu, süt üretiminizi en üst düzeye çıkarmak için neler yapabileceğinizi, özellikle de tedarik konusunda yardımcı olabilecek farklı otlar da dahil olmak üzere, prenatal danışmaları sunar. Ve bebeğinizi doğurmadan önce biriyle buluşmasanız bile, eğer gerekirse, bebek yardım için geldiğinde orada olabilir.

Bebeğiniz geldiğinde, yapabileceğiniz en iyi şey bebeği sürekli emzirmek! Göğüslerinizin ilk günlerde aldıkları daha fazla stimülasyon, süt tedarikiniz ne kadar iyi olur. Bebekler ilk günlerde sık sık beslenirler – bebeğin yeterince aldığını gösteren işaretlerin bilinmesi önemlidir. 

Bebeğin yeterince aldırmadığı bazı belirtiler şunlardır : Bebeğin yaşamın 5. gününden sonra kilo almaması, bebeğin günde en az çiş ve çocuk bezi almaması veya bebeğin doğum ağırlığı altında 2 haftalık olması. Bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, bir IBCLC’nin yardımını aramak önemlidir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.