Kapsül Endoskopi Nedir? Riskleri Nelerdir?

Kapsül endoskopi, sindirim sisteminizin fotoğraflarını çekmek için küçük bir kablosuz kamera kullanan bir prosedürdür. Bir kapsül endoskopi kamerası yutduğunuz bir vitamin büyüklüğünde kapsülün içine oturur. Kapsül sindirim sisteminizden geçerken, kamera belinizin etrafında bir kemer üzerinde taktığınız bir kayıt cihazına aktarılan binlerce fotoğraf çeker.

Kapsül endoskopi, doktorların ince bağırsağınızın içine girmesine yardımcı olur – daha geleneksel endoskopi prosedürleriyle kolayca ulaşılamayan bir alan. Geleneksel endoskopi, bir video kamera ile donatılmış uzun ve esnek bir tüpü boğazınızdan veya rektumunuzdan geçirmeyi içerir.

Kapsül endoskopi, kolonoskopinin tamamlanamadığı kolon poliplerinin kolonlarının taranması için de onaylanmıştır. Ama nasıl ve kim tarafından kullanılacağı hala daha iyi alternatifler mevcut olduğu için belirleniyor. Teknoloji geliştikçe, kolonun kapsül endoskopisi gelecekte daha fazla kullanılabilir.

Doktorunuz aşağıdakiler için bir kapsül endoskopi prosedürü önerebilir:

  • Gastrointestinal kanamanın sebebini bulun. Sindirim sisteminizde açıklanamayan bir kanama varsa, kapsül endoskopi nedenini bulmanıza yardımcı olabilir.
  • Crohn hastalığı gibi enflamatuar bağırsak hastalıklarını teşhis edin. Kapsül endoskopi, ince bağırsakta inflamasyon alanlarını ortaya çıkarabilir.
  • Kanseri teşhis edin. Kapsül endoskopi, tümörleri ince bağırsakta veya sindirim sisteminin diğer kısımlarında gösterebilir.
  • Çölyak hastalığı teşhisi. Kapsül endoskopi bazen bu immün reaksiyonu teşhis ve gluteni izlemek için kullanılır.
  • Polipler için ekran. İnce bağırsakta poliplere neden olabilen kalıtsal sendromları olan kişiler, bazen endoskopiye kapsüllenebilir.
  • X-ışınları veya diğer görüntüleme testlerinden sonra takip testi yapın. Bir görüntüleme testinin sonuçları belirsiz veya belirsiz ise, doktorunuz daha fazla bilgi almak için bir kapsül endoskopisi önerebilir.

Kapsül endoskopi ayrıca, anormal, genişlemiş damarlar (varisler) aramak için ağzınızı ve midenizi (özofagus) bağlayan kas tüpünü değerlendirmek için onaylanmıştır. Nadiren kullanılır çünkü bununla ilgili deneyim sınırlıdır ve geleneksel üst endoskopi yaygın olarak kullanılabilir.

Kapsül Endoskopi Riskleri Nelerdir?

Kapsül Endoskopi Riskleri Nelerdir
Kapsül Endoskopi Riskleri Nelerdir

Kapsül endoskopi, az risk taşıyan güvenli bir işlemdir. Bununla birlikte, bir kapsülün birkaç gün içinde vücudunuzu bir bağırsak hareketinde bırakmaktan ziyade sindirim kanalına yerleştirilmesi mümkündür.

Küçük olan risk, tümör, Crohn hastalığı veya bölgede önceki ameliyat gibi bir rahatsızlığı olan kişilerde sindirim sisteminde daralmaya (darlık) neden olanlarda daha yüksek olabilir. Karın ağrınız varsa veya bağırsağınızın daralması riski altındaysanız, doktorunuz muhtemelen kapsül endoskopisi kullanmadan önce daralmayı araştırmak için BT taraması yapacaktır. Görüntüleme çalışması negatif olsa bile, kapsülün takılabileceği konusunda hala küçük bir şans var.

Kapsül bağırsak hareketinden geçmemiş, ancak belirti ve semptomlara neden olmazsa, doktorunuz kapsüle vücudunuzu bırakmak için daha fazla zaman verebilir. Bununla birlikte, bağırsak tıkanıklığına işaret eden belirti ve semptomlara neden olan bir kapsül, kapsülün sıkıştığı yere bağlı olarak, ameliyatla ya da geleneksel bir endoskopi prosedürüyle çıkarılmalıdır.

Kapsül Endoskopine Nasıl Hazırlanıyorsun?

Kapsül Endoskopine nasıl hazırlanıyorsun
Kapsül Endoskopine nasıl hazırlanıyorsun

Kapsül endoskopinize hazırlanmak için doktorunuz size şunu sormaktadır:

  • İşlemden en az 12 saat önce yemeyi ve içmeyi bırakın. Bu, kameranın sindirim sisteminizin net görüntülerini yakalamasını sağlayacaktır.
  • Bazı ilaçları almayı bırakın veya geciktirin. İlaçları kameranıza müdahale etmemek için doktorunuz, prosedürden önce bazı ilaçları almamanızı isteyebilir. Diğer durumlarda, doktorunuz kamerayı içeren kamera kapsülünü yuttuktan iki saat önce veya sonra ilacınızı almanızı isteyecektir.
  • Gün için bunu kolaylaştırmak için plan yapın. Çoğu durumda, kamera kapsülünü yuttuktan sonra gününüze gidebileceksiniz. Ancak muhtemelen yorucu egzersiz veya ağır kaldırma yapmamanız istenir. Aktif bir işiniz varsa, kapsül endoskopinizin gününe dönüp gidebileceğinize doktorunuza danışın.

Bazı durumlarda, doktorunuz ince bağırsağınızı çıkarmak için kapsül endoskopinizden önce bir müshil almanızı isteyebilir. Bu kapsülün kamera tarafından toplanan resimlerin kalitesini artırmak için gösterilmiştir.

Kapsül endoskopinize hazırlanırken doktorunuzun talimatlarına uyun. Talimatlara uyulmaması, kapsül endoskopinizin yeniden planlanması gerektiği anlamına gelebilir.

Kapsül Endoskopi Sırasında

Kapsül endoskopi sırasında
Kapsül endoskopi sırasında

Kapsül endoskopinizin gününde, sağlık ekibiniz prosedürü gözden geçirecektir. Gömleğini çıkarmanız istenebilir, böylece karnınıza yapışkan bantlar eklenebilir. Her yama, bir kaydediciye bağlanan tellere sahip bir anten içerir. Bazı cihazlar yamaları gerektirmez.

Kayıt cihazını belinizin etrafında özel bir kemer üzerinde takıyorsunuz. Kamera, görüntüleri karnınızdaki bir antene gönderir ve bu da verileri kaydediciye besler. Kayıt cihazı görüntüleri toplar ve saklar.

Kayıt cihazı bağlandığında ve hazır olduğunda, kamera kapsülünü suyla yırtarsınız. Kaygan bir kaplama yutmayı daha kolay hale getirir. Yuttuktan sonra, bunu hissetmemelisin.

O zaman gününüze gidersiniz. Sürüş yapabilirsin ve işine bağlı olarak işe gidebilirsin. Doktorunuz, koşma ve atlama gibi yorucu aktivitelerden kaçınmak gibi kısıtlamaları tartışacaktır.

Kapsül Endoskopisi Sonrası

Berrak sıvıları içmeye devam etmek için kapsülü yuttuktan iki saat bekleyin. Dört saat sonra doktorunuz aksini söylemedikçe hafif bir öğle yemeği veya atıştırmalık alabilirsiniz.

Kapsül endoskopi prosedürü sekiz saat sonra ya da bağırsak hareketinden sonra kameranın kapsülünü gördüğünüzde (hangisi önce gelirse) tamamlanır. Yamaları ve kaydediciyi vücudunuzdan çıkarın, bir torbaya koyun ve ekipmanı iade etmek için doktorunuzun talimatlarına uyun. Kamera kapsülünü tuvalete akıtın.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.