Randevu Al

Pankreas kanserinde biyopsi alınması

Doktor Kanalı

Pankreas kanserinde biyopsi alınması

Sağlıklı günler diliyorum,
pankreas kanseri tüm sindirim sistemi kanserleri içinde en saldırgan ve yaşam süresini ciddi oranda azaltan kanserlerden bir tanesidir.

Maalesef teşhis konulduğu zaman vakaların çok azında küratif olan yani kökten çözüme neden olan cerrahi uygulanabilmekte. Ancak hastaların bir kısmında tanı konulduktan sonra uygulanan kemoterapiyle beraber cerrahi şansı ilerleyen dönemde yeniden değerlendirilebilir.

Pankreasta bir kütle lezyon yer kaplayan bir lezyon tespit edildiği zaman, bu iyi huylu mu kötü huylu bir tümör mü bunun ayrımını yapmak için mutlaka biyopsi alınması gerekir.

Biyopsi radyolojik olarak bilgisayarlı tomografi ya da ultrasonografik görüntü altında alınabilir. Ancak günümüzde bizim endosonografi ya da endoultrason dediğimiz gastroskopi cihazının ucuna adapte edilmiş bir ultrasonografi cihazıyla hasta uyutularak mide ya da 12 parmak bağırsağından girişimle ince bir iğneyle çok küçük bir parça almanız bile bu hastalığın tanısını koymada yeterli olabiliyor.

Hemen işlem esnasında var olan patolog meslektaşlarımız aldığımız parçayı hemen inceleyerek bunun bir tümör mü ya da iyi huylu bir oluşum mu bunu hemen bize söyleyip hastaya anında bir rapor verebilme imkanımız söz konusu. Kolayca elde ettiğimiz bu sonucu da endosonografi ya da endoultrasonun bize bahşetmiş olduğu teknolojiye borçluyuz.
Teşekkürler.
Pankreas Kistlerinin Aspirasyonu

Pankreas Psodokisti

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.