Klorofilin Yararları Nelerdir?

Çoğu yeşil sebzede klorofil bulunur ve bazı insanlar bunu bir sağlık takviyesi olarak kabul eder. Klorofilin potansiyel faydaları arasında sağlığın iyileştirilmesi, enerjinin artırılması ve savaşan hastalıkların sayılabilir.

Bu yazıda klorofilin olası yararları ve bunları destekleyen kanıtlar incelenmiştir. Ayrıca klorofil takviyeleri nasıl ele alacağız.

Klorofil Nedir?

Klorofil, bitkilere yeşil renk veren bir pigmenttir. Bitkiler besinlerini almak için güneş ışığı ile birlikte klorofil kullanırlar.

Beslenmede klorofilin dahil edilmesinin birincil yollarından biri yonca ve ıspanak gibi yeşil sebzeleri yemeleridir. Buğday çimi özellikle klorofil açısından zengindir ve bir toz, meyve suyu veya kapsül olarak çevrimiçi satın alınabilir.

1

Diyete klorofil almak için popüler bir yol takviyeleri almaktır. Bunlar damla, hap veya kapsül şeklinde mevcuttur. Çevrimiçi satın almak için çeşitli klorofil takviyeleri mevcuttur.

Çoğu klorofil takviyesi klorofilin içerir. Klorofilin, vücut tarafından diğer klorofil formlarından daha iyi emilebilen, doğal klorofilin suda çözünür bir türevidir.

Klorofil içeren takviyeleri üzerindeki etiket, içerik maddelerinde ‘sodyum bakır klorofilin’ veya ‘klorofilin bakır kompleksini’ listeleyebilir.

Yararları

İnsanlar klorofilini uzun yıllar boyunca bir sağlık takviyesi olarak kullanmışlardır. Çeşitli tıbbi çalışmalar, cilt rahatsızlıklarına, vücut kokularına ve belirli kanser türlerine karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini öne sürmüştür.

Klorofil, insanların olası faydaları ile ilgilenmeleri durumunda genellikle denemeleri güvenlidir. Ancak, sağlık sorunu olan veya herhangi bir ilaç alan herkes önce doktorları ile konuşmalıdır.

Kanser Tedavisi

Klorofil, hayvanlar üzerinde yapılan bazı testlerde kanser tedavisi olarak potansiyel göstermiştir:

• 2015 yılında yapılan bir gözden geçirme, klorofilinin kanserin büyümesini önlemeye ve yavaşlatmaya yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

• 2005’ten yapılan bir çalışmada, doğal klorofilin sıçanlarda kolon kanseri riskini azalttığı bulunmuştur. Sıçanlar, kırmızı ette yüksek ve yeşil sebzelerde düşük bir diyet yediler ve bu da kolon kanseri riskinin artmasına neden oldu. Bununla birlikte, yazarlar klorofilin için aynı sonuçları görmedi.

• Bir 2016 çalışması, klorofilinin farelerde akciğer kanserinin ilerlemesini yavaşlattığını bulmuştur. Araştırmacılar, nanokapsüller olarak bilinen mikroskobik kapsüllerde farelere klorofilin uyguladılar.

Daha Fazla Araştırmaya İhtiyaç Duyan Faydalar

4

Klorofilin çeşitli potansiyel sağlık yararları olmasına rağmen, bunları desteklemek için yeterli sayıda bilimsel çalışma vardır ve bunların hepsi daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyar. Şimdiye kadar, çoğu çalışma küçük ve sınırlı olmuştur ve potansiyel sağlık yararlarının pek çoğu insanlarda işe yaramadı.

Daha fazla araştırma gerektiren diğer olası sağlık faydaları arasında klorofilin etkisi:

• artan enerji
• hormonal denge
• artrit ve fibromiyalji rahatlama
• kilo kaybı

Klorofil Bakımından Zengin Besinler

Çoğu doğal olarak yeşil sebzeler klorofil içerir. Özellikle klorofil açısından zengin olan gıdalar şunları içerir:

• ıspanak
• kara lahana
• hardal yeşilliği
• chlorella
• spirulina
• alfalfa
• maydanoz
• brokoli
• yeşil lahana
• kuşkonmaz
• yeşil fasulye ve bezelye
• matcha yeşil çay

Klorofilin yanı sıra, bu sebzeler ayrıca çeşitli sağlıklı vitaminler ve mineraller sağlar.

2

Klorofil Takviyeleri Kullanma

Klorofil takviyeleri mukavemet ve formülasyonda geniş çapta değişir. Bazı takviyeler, bir kişinin suya veya başka bir içkiye katılabileceği damlalar halinde gelir. Diğerleri kapsül formundadır.

Klorofil takviyeleri içeren paketler genellikle bunların nasıl kullanılacağı ile ilgili talimatları içerir. Değilse, almadan önce bir doktor veya beslenme uzmanına danışınız.

Çoğu sıvı klorofil takviyesi, bir içeceğe ek olarak yaklaşık 1 çay kaşığı (5 mililitre) ilave edilmesini önerir. Tadı hoş değilse, daha küçük bir miktarla başlamayı deneyin ve yavaş yavaş dozu artırın.

5

Klorofil kapsüller için, çalışmalar 100 ila 300 miligram arasında günde üç defaya kadar değişen dozları kullanmıştır.

Klorofil takviyeleri genellikle güvenlidir ve herhangi bir ciddi yan etkiye sahip görünmemektedir. Bununla birlikte, hamile veya emziren herhangi biri klorofil takviyesi almadan önce bir doktorla konuşmalıdır.

Bazı insanlar klorofil takviyelerinin mide rahatsızlığına veya cilt tahrişine neden olduğunu bulabilir. Rahatsız edici yan etkiler yaşayan kişiler ek almayı bırakmalı ve bir doktora görünmelidir.

Görünüm

Klorofilin çeşitli potansiyel sağlık yararları vardır, ancak bunların çoğu için kanıt yetersizdir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bazı insanlar diyetlerinde daha fazla klorofil veya takviyeleri dahil etmenin kendilerini daha iyi hissettirdiğini veya anemi gibi tıbbi durumlara yardımcı olduğunu fark edebilir.

Klorofil de dahil olmak üzere sağlık desteklerini her zaman bir doktora götürün.

Çevrimiçi satın almak için bir dizi klorofil takviyesi mevcuttur.

medical-illustration-of-gut-bacteria

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.