Kreatin Nedir? Kimler Tarafından Kullanılır?

Kreatin, vücuttaki hücrelere, özellikle de kas hücrelerine enerji sağlamaya yardımcı olan azotlu bir organik asittir. Kırmızı et ve balıklarda doğal olarak bulunur, vücut tarafından yapılır ve takviyelerden de elde edilebilir.

Kreatin, bazı besinlerden alınabildiği gibi, spor yapan kişiler ek olarak kas hafızasına su çekmek için ekstradan alabilirler.

Kreatin Faydaları Nelerdir? Kimler Kullanır?

  • Sporcular yüksek yoğunluklu antrenmana yardımcı olmak için kreatin kullanır.
  • Vücut kitle artışına neden olabilir.
  • Kreatin, depresyon da dahil olmak üzere birçok hastalıkta kullanılabilir.
  • Kreatin kas inşa etmeye yardımcı olduğu için, kas distrofisi olan kişiler için faydalı olabilir.
  • Kreatinin hafızayı artırabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.
  • Kreatinin orta dozlarda alınması sağlık açısından herhangi bir problem yaratmamaktadır.

Kreatin Nedir? Ne Sıklıkla Kullanılır?

Kreatin, üç amino asitten oluşur. L-arginin, glisin ve L-metiyonin. İnsan kanının toplam hacminin yaklaşık yüzde 1’ini oluşturur. İnsan vücudundaki kreatinin yaklaşık yüzde 95’i iskelet kasında depolanır ve yüzde 5’i beyindedir. Kan yoluyla taşınır ve iskelet veya beyin kası gibi yüksek enerji ihtiyacı olan vücut kısımları tarafından kullanılır. Kreatin monohidrat ve Kreatin nitrat takviyelerinde farklı kreatin formları kullanılır. Bir kişinin günde 1 ila 3 gram kreatine ihtiyacı vardır. Bunun yaklaşık yarısı besinlerden gelir ve geri kalanı vucüt tarafından sentezlenir. Besin kaynakları arasında kırmızı et ve balık bulunur. Kreatin, vücudun ihtiyaç duyulduğu yerlerine enerji sağlayabilir. Sporcular enerji üretimini artırmak, atletik performansı artırmak ve daha fazla antrenman yapmak için takviyeler kullanırlar. Yoğun bir şekilde antrenman yapan büyük sporcuların, vücut yapısını korumak için günde 5 ila 10 g kreatin tüketmeleri gerekebilir. Bir sağlık durumu nedeniyle kreatin sentezi yapamayan kişilerin, sağlık sorunlarından kaçınmak kreatin takviyesi alabilir.

Kretain Eksikliği

Kreatin, doğal bir maddedir ve çeşitli vücut fonksiyonları için gereklidir. 70 kilogram ağırlığındaki ortalama bir genç erkeğin 120-140 g civarında bir kreatin deposu vardır . Miktar bireyler arasında değişmektedir ve kısmen bir kişinin kas kütlesine ve kas lif tipine bağlıdır. Kreatin eksikliği, bunlarla sınırlı olmamak üzere, çok çeşitli koşullarla bağlantılıdır. Depresyon, şeker hastalığı, kas atrofisi, parkinson hastalığı, osteoartrit, konjestif kalp yetmezliği gibi hastalıklara neden olur.

Kreatin takviyeleri ile bu eksikliği giderebilirsiniz. Takviyeyi aldığınız zaman günde en az 2.5 – 3 litre su tüketmeniz gerekmektedir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.