Yüksek Tansiyon Nedir? Baş Ağrılarına Neden Olabilir mi?

Kan basıncı monitörü kullanılmadan yüksek tansiyonun tanınması zor olabilir. Birçok insan tansiyonu tehlikeli derecede yüksek olmadıkça semptomlara maruz kalmaz.

Semptomlar yüksek tansiyonla ortaya çıktığında ciddi bir baş ağrısını içerebilir . Yüksek tansiyon belirtileri olduğundan şüphelenen insanlar bunları görmezden gelmemelidir.

Bu makalede, yüksek tansiyonun baş ağrısına neden olabileceği ve ek semptomların ne olabileceği açıklanmaktadır. Ayrıca acil tıbbi tedavi ne zaman arayacağınızı da kapsar.

Bilim ne diyor?

Çalışma sonuçları, yüksek tansiyonun baş ağrısına neden olup olmadığına dair çelişkili kanıtlar sağlar:

Fikri destekleyen kanıtlar

Hipertansiyon baş ağrısı olan adam.

Araştırmacılar, yüksek tansiyonun baş ağrısına yol açtığı konusunda hala emin değiller.

İran Nöroloji Dergisi’nde yer alan bir makaleye göre , yüksek tansiyon nedeniyle baş ağrıları tipik olarak başın her iki tarafında ortaya çıkmaktadır.

Baş ağrısı ağrısına eğilimi gösterir ve genellikle fiziksel aktivite ile daha da kötüleşir.

Yazarlara göre, yüksek tansiyon, baş ağrısına neden olabilir, çünkü kan-beyin bariyerini etkiler.

Hipertansiyon , beyindeki aşırı basınca yol açabilir, bu da kanın bu organdaki kan damarlarından sızmasına neden olabilir.

Bu, ödem veya şişlik sorununa neden olur , çünkü sorun, beyin kafatasının içinde oturur ve genişleyecek bir alanı yoktur.

Şişme, beyinde daha fazla baskı yapar ve baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, konfüzyon, halsizlik, nöbetler ve bulanık görme gibi belirtilere neden olur. Bir kişi kan basıncını düşürmek için tedavi alırsa , semptomları genellikle bir saat içinde iyileşir.

Fikriyle çelişen kanıtlar

Amerikan Kalp Derneği onların tansiyon yüksek olduğunda 180/120 okunması üzerine çıkması sürece insanlar genellikle baş ağrısı deneyimi olmadığını korumak.

Araştırmacılar ayrıca düzenli baş ağrılarının bir kişinin genel kalp sağlığını etkileyip etkilemediğine de bakmışlardır.

Amerikan Hipertansiyon Dergisi’nde yapılan bir araştırmada, 30 yıl boyunca hipertansiyonu olan 1.914 kişi izlendi ve baş ağrısını izledi. Sonuçlar düzenli baş ağrıları ve kardiyovasküler mortalite olasılığı arasında bir bağlantı olmadığını gösterdi.

Bu nedenle, yüksek tansiyona bağlı olmayan düzenli baş ağrıları olan kişilerin kalp problemleri olacağına dair bir işaret yoktur. Araştırmacılar baş ağrılarının tedaviye ihtiyaç duyduğunu ve gerektiğinde antihipertansif ilaçlar almayı daha muhtemel hale getirdiğini öne sürüyorlar.

Diğer yüksek tansiyon belirtileri

Yüksek tansiyon sırt ağrısına neden olabilir.

Yüksek tansiyon sırt ağrısına neden olabilir.

Yüksek tansiyonu olan tüm insanlar semptomlara maruz kalmaz. Sonuç olarak, yüksek tansiyon sessiz bir katil olarak bilinir.

Kan basıncı hızla ve ciddi bir şekilde arttığında, tipik olarak 180/120 veya daha yüksek okumalara kadar, bu hipertansif bir kriz olarak bilinir.

Eğer bir kişi tehlikeli derecede yüksek tansiyona sahipse ancak başka semptomlar yoksa, duruma hipertansif aciliyet denir. Ek semptomlar yaşıyorlarsa, hipertansif bir acil durumdur.

Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

 • sırt ağrısı
 • konuşma zorluğu
 • yüz kızarma
 • burun kanaması
 • uyuşma veya zayıflık
 • şiddetli anksiyete
 • nefes darlığı
 • görüş değişiklikleri

Yüksek tansiyon hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Yüksek tansiyon da hipertansiyon olarak bilinir. Kan basıncı, kanlar içinden akarken, arterlerin duvarlarına uygulanan kuvvet miktarıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Amerikan Kalp Derneği (AHA) ‘na göre , yaklaşık 85 milyon insanın tansiyonu yüksektir – 20 yaşın üstündeki her 3 yetişkin için 1 civarındadır.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), ABD’de 65 yaş üstü insanların yaklaşık üçte ikisinin yüksek tansiyona sahip olduğunu tahmin etmektedir.

Tedavi edilmediği veya kontrol edilmediği takdirde, yüksek tansiyon birçok sağlık sorununa neden olabilir. Bu koşullar kalp yetmezliği , görme kaybı, inme ve böbrek hastalığını içerir.

Nedenler

Yaşlı bir adam, bir kadın tarafından ölçülen kan basıncını geçiriyor.

Hipertansiyon gelişme riski, insanlar yaşlandıkça artmaktadır.

Kalp, vücuda kan pompalayan bir kastır.

Düşük oksijen seviyelerine sahip olan kan, oksijen kaynaklarının yenilendiği akciğerlere doğru pompalanır. Daha sonra oksijen bakımından zengin olan kan, kasları ve hücreleri tedarik etmek için vücudun etrafındaki kalbe pompalanır. Kan pompalanması basınç yaratır.

Bir kişinin yüksek tansiyonu varsa, arterlerin duvarlarının sürekli olarak çok fazla basınç aldığı anlamına gelir.

Yüksek tansiyonun nedenleri iki kategoriye ayrılır:

 • Esansiyel yüksek tansiyon: Bunun bir sebebi yoktur.
 • İkincil yüksek tansiyon: Altta yatan bir sebep vardır.

Temel yüksek tansiyon için tanımlanabilir bir neden olmamasına rağmen, bazı risk faktörlerinin durumu geliştirme olasılığına bağlayan güçlü kanıtlar vardır.

Aşağıdaki nedenlerin çoğu, temel yüksek tansiyon için risk faktörleridir. İkincil yüksek tansiyon örnekleri de vardır:

1) Yaş

Daha yaşlı olan sizde yüksek tansiyona sahip olma riskiniz artar.

2) Aile öyküsü

Hipertansiyonu olan yakın aile üyeleriniz varsa , bunu geliştirme şansınız çok daha yüksektir. Uluslararası bir bilimsel çalışma , yüksek tansiyon riskini artırabilecek sekiz yaygın genetik farklılığıtanımlamıştır .

3) Sıcaklık

65 yaş üstü 8.801 katılımcıyı inceleyen bir çalışmada, sistolik ve diyastolik kan basıncı değerlerinin yıl boyunca ve dış ortam sıcaklığının dağılımına göre anlamlı düzeyde farklı olduğu bulunmuştur. Daha sıcak olduğunda kan basıncı daha düşüktü ve daha soğuk olduğu zaman yükseldi.

4) Etnik köken

Kanıtlar, Afrika ya da Güney Asya kökenli ataları olanların, ağırlıklı olarak Kafkas ya da Amerinyanlı (Amerika yerlilerinin yerli) atalarına sahip insanlara kıyasla daha yüksek hipertansiyon riski taşıdıklarını göstermektedir.

5) Obezite ve aşırı kilo

Hem fazla kilolu hem de obez insanlar, normal kilolu insanlara kıyasla yüksek tansiyon geliştirmeye daha yatkındır.

6) Cinsiyetin bazı yönleri

Genel olarak, yetişkin erkekler arasında yüksek tansiyon yetişkin kadınlardan daha yaygındır. Ancak, 60 yaşından sonra hem erkekler hem de kadınlar aynı derecede duyarlıdırlar.

7) Fiziksel hareketsizlik

Hareketsiz bir yaşam tarzının yanı sıra egzersiz eksikliği de hipertansiyon riskini artırıyor.

8) Sigara içmek

Sigara içmek kan damarlarının daralmasına ve dolayısıyla daha yüksek tansiyona neden olur. Sigara içmek aynı zamanda kanın oksijen içeriğini de azaltır, böylece kalp dengelemek için kalbin daha hızlı pompalanması ve kan basıncında artışa neden olur.

9) Alkol alımı

Araştırmacılara göre, düzenli olarak içenler, olmayanlara göre daha yüksek sistolik kan basıncına sahiptir. Sistolik kan basıncı düzeylerinin, içmeyen kişilere göre daha sık içen insanlarda yaklaşık 7 milimetre (mmHg) daha yüksek olduğunu bulmuşlardır .

10) Yüksek tuz alımı

Araştırmacılar, insanların fazla tuz içmediği toplumların, insanların çok fazla tuz tüketdikleri yerlere göre daha az kan basıncı olduğunu bildirdiler .

11) Yüksek yağlı diyet

Birçok sağlık uzmanı, yağ oranı yüksek bir diyetin yüksek tansiyon riskine yol açtığını söylüyor. Ancak çoğu diyetisyen , sorunun ne kadar yağ tüketmediğini, ne tür yağlar olduğunu vurgulamaktadır .

Avokado, fındık, zeytinyağı ve omega yağları gibi bitkilerden elde edilen yağlar sizin için iyidir. Hayvansal kaynaklı gıdalarda yaygın olan doymuş yağlar ve trans yağlar sizin için kötüdür.

12) Zihinsel stres

Çeşitli çalışmalar, özellikle uzun vadede zihinsel stresin kan basıncı üzerinde ciddi bir etkisi olabileceğine dair güçlü kanıtlar sunmuştur. Bir çalışma , hava trafik kontrolörlerinin stresle başa çıkma şeklinin, yaşamın ilerleyen dönemlerinde yüksek tansiyon geliştirme riski altında olup olmadıklarını etkileyebileceğini düşündürmektedir.

13) Diyabet

Olan kişiler diyabet hipertansiyon gelişme daha yüksek risk altındadır. Tip 1 diyabetli kişiler arasında yüksek kan şekeri vaka hipertansiyonu için bir risk faktörüdür – etkili ve tutarlı kan şekeri kontrolü, insülin ile birlikte , hipertansiyon gelişmesi için uzun vadeli riski azaltır.

Olan kişiler Tip 2 diyabet , yüksek kan şekeri, yanı sıra kilolu ve diğer faktörlere hipertansiyon riski taşıyan obezite , bazı ilaçların ve bazı kardiyovasküler hastalıklar.

14) Sedef hastalığı

14 yıldır 78.000 kadın izledi bir çalışma biçimde tespit sedef edilmiştir yüksek tansiyona yakalanma riski ile bağlantılı ve diyabet. Sedef hastalığı ciltte kalın, kırmızı pullu yamalar şeklinde görünen bağışıklık sistemi durumudur.

15) Hamilelik

Gebe kadınlar, aynı yaşta olmayan ve gebe olmayan kadınlardan daha yüksek hipertansiyon riski taşırlar. Hamilelik sırasında karşılaşılan en yaygın tıbbi problemdir, tüm gebeliklerin yüzde 2 ila 3’ünü komplike hale getirir.

Ne zaman doktora görünmeliyim?

 

Yüksek tansiyon tedavisi komplikasyonları önleyebilir.

Yüksek tansiyon tedavisi komplikasyonları önleyebilir.

Tedavi olmadan, hipertansif bir kriz birçok ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bunların örnekleri şunları içerebilir:

 • göğüs ağrısı
 • göz hasarı
 • kalp krizi
 • böbrek hasarı
 • Akciğerlerde aşırı sıvı ( pulmoner ödem )
 • nöbetler
 • inme

Bu nedenle, bir kişinin ciddi bir baş ağrısını ve yüksek tansiyon ile ilgili diğer semptomları görmezden gelmesi hayati önem taşır.

Bu belirtiler varsa, bir kişi acil tıbbi tedavi için 911’i aramalıdır. Kan basıncının kendi başına düşeceği ümidiyle beklememeliler.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.