Uyuz Nedir?

Uyuz sarcoptes scabiei denilen insan kaşıntı akarının istilasının yol açtığı bir cilt hastalığıdır. Bu mikroskobik akarlar ciltte çoğalır ve kaşıntı ve döküntü belirtilerine neden olur. Uyuz hastalığı, geceleri en kötü olan yoğun kaşıntıya neden olur. Kaşıntı küçük bir rahatsızlık olarak başlar ve istila eden kişinin uyuyamadığı bir noktaya kadar ilerler.

Uyuz Neye Benzer?

Uyuz genellikle cilt üzerinde küçük kırmızı sivilce benzeri yumrular gibi görünüyor. Tümsekler kabuklu olabilir. Bunlara ayrıca “yuvalar” veya çarpmalardan yayılan ince gri, kahverengi veya kırmızı çizgiler eşlik edebilir. Görülmesi zor olan çiziklere benzerler.

Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Uyuz belirtileri genellikle kaşıntı (geceleri daha yoğun olur) ve sivilce benzeri bir döküntüdür. Uyuz döküntüsü vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak en yaygın bölgeler bilek, dirsek, koltuk altı, parmaklar ve ayak parmakları, kalçalar, kemer çizgileri, meme uçları gibi giysilerle kaplanan yerlerdir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda kafa, yüz, boyun, avuç içi ve tabanlarında döküntü olabilir.

Bağışıklık sistemi zayıflamış bazı hastalarda, uyuz döküntüleri kabuklu olabilir.

Uyuz Nasıl Yayılır?

Uyuz nasıl geçer sorusuna kısaca temas diyebiliriz. Uyuz tipik olarak akarların bir kişiden diğerine tarama yapması için zaman veren cilde temasta uzun süre yayılır. Yatak takımı veya havlu gibi paylaşılan kişisel eşyalar bazen suçlanabilir. Uyuz aile üyeleri veya cinsel eşler arasında kolayca geçirilebilir. Hızlı bir el sıkışma veya sarılma yoluyla yayılma olasılığı yoktur. Uyuz akarları zıplayamaz veya uçamaz ve yavaşça sürünür.

Uyuz Tedavisi: Krem Uygulamaları

Uyuz tedavisi için reçetesiz onaylanmış tedaviler yoktur. Bir doktor tedaviyi reçetelemelidir. Uyuz için birinci basamak tedavi, boyundan ayak tabanlarına kadar doğrudan cilde uygulanan permetrin (Elimit) gibi topikal bir krem içerebilir. Gece boyunca bırakılmalı ve 8 ila 14 saat sonra yıkanmalıdır. Genellikle 1-2 hafta sonra ikinci bir uygulama önerilir.

Uyuz tedavi edilmezse hastalığın sonunda sürekli kaşıma egzamaya veya diğer kronik cilt hastalıklarına neden olur.

Uyuz Tedavisi: Yıkama Nevresim ve Yatak Örtüsü

Uyuz akarları, insan teması olmadan 72 saatten fazla yaşayamazlar. Yatak çarşaflarını ve çamaşırları sıcak suda temizlemek genellikle yeterlidir. Akarlar insan teması olmadan birkaç gün içinde kendi başlarına öleceklerinden mobilya veya halıların temizlenmesi gerekmez.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.