Tiroid Hastalığı Nedir? Tiroid Bozuklukları Belirli Türleri Nelerdir?

Tiroid bozuklukları, tiroit bezini etkileyen, boyun kısmındaki kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroid vücudun çeşitli metabolik süreçlerini düzenlemek için önemli rolleri vardır. Tiroid bozukluklarının farklı tipleri ya yapısını ya da işlevini etkiler.

Tiroid bezi, Adam’ın elmasının altında trakea (rüzgar borusu) etrafına sarılmış şekilde bulunur.

Bez ortasındaki ince bir doku alanı, isthmus olarak bilinir, her iki tarafta iki tiroid lobunu birleştirir. Tiroid hayati hormonlar üretmek için iyot kullanır . T4 olarak da bilinen tiroksin, bezin ürettiği birincil hormondur. Kan dolaşımı yoluyla vücudun dokularına iletildikten sonra, bezden salınan T4’ün küçük bir kısmı en aktif hormon olan triiodotironine (T3) dönüştürülür.

Tiroid bezinin işlevi beyni içeren bir geri besleme mekanizması tarafından düzenlenir. Tüm tiroid hormon düzeyleri düşüktür, beyindeki hipotalamus neden tirotropin salgılayan hormon (TRH), bir hormon üreten hipofiz bezi , tiroid uyarıcı hormon (TSH) serbest bırakmak için (beyin tabanında bulunur). TSH, tiroid bezini daha fazla T4 salması için uyarır.

Tiroid bezi hipofiz bezi ve hipotalamus tarafından kontrol edildiği için, bu dokuların bozuklukları tiroid fonksiyonunu da etkileyebilir ve tiroid sorunlarına neden olabilir.

Tiroid bozuklukları belirli türleri nelerdir?

troid
troid

Aşağıdakileri içeren belirli tiroid bozuklukları vardır:

 • Hipotiroidi
 • Hipertiroidi
 • Guatr
 • Tiroid nodülleri
 • Tiroid kanseri

Hipotiroidi

Hipertiroidi

Hipotiroidizm, tiroid bezinin yetersiz miktarda tiroid hormonu üretmesinden kaynaklanır. Tiroid bezi, hipofiz bezi veya hipotalamus içindeki problemlerden gelişebilir. Hipotiroidizm belirtileri şunları içerebilir:

 • yorgunluk
 • Zayıf konsantrasyon veya zihinsel “sisli” hissi
 • Kuru cilt
 • Kabızlık
 • Soğuk hissetmek
 • Sıvı tutma
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Depresyon
 • Kadınlarda uzamış veya aşırı adet kanaması

Hipotiroidizmin bazı yaygın nedenleri şunlardır:

 • Hashimoto tiroiditi (tiroid bezinin iltihaplanmasına neden olan otoimmün bir durum)
 • Tiroid hormon direnci
 • Akut tiroidit ve postpartum tiroidit gibi diğer tiroidit tipleri (tiroid iltihabı)
Guatr
guatr
guatr

Bir guatr, neden olursa olsun, tiroid bezinin genişlemesini anlatır. Bir guatr, kendine özgü bir hastalık değildir. Bir guatr hipotiroidizm, hipertiroidizm veya normal tiroid fonksiyonu ile ilişkili olabilir.

Tiroid nodülleri

Nodüller tiroid içinde topaklar veya anormal kitlelerdir. Nodüller iyi huylu kistler , iyi huylu tümörler veya daha nadir olarak tiroid kanserleri tarafından meydana gelebilir . Nodüller tek veya çoklu olabilir ve boyut olarak değişebilir. Nodüller aşırı derecede büyükse, yakındaki yapıların sıkışması ile ilgili semptomlara neden olabilirler.

Tiroid kanseri

kanser
kanser

Tiroid kanseri , yetişkin kadınlarda erkeklerden veya gençlerden çok daha yaygındır. Olguların yaklaşık 2 / 3’ü 55 yaşın altındaki kişilerde görülür. Tiroit içindeki kanserli hücrenin türüne bağlı olarak farklı türde tiroid kanseri vardır. Tiroid kanseri vakalarının çoğu , özellikle erken evrelerinde teşhis edildiğinde, iyi bir prognoz ve yüksek sağkalım oranlarına sahiptir.

Tiroid hastalıkları nasıl teşhis edilir?

Tam tıbbi öykü ve fizik muayeneye ek olarak tiroid bozukluklarını teşhis etmek için özel testler kullanılır.

Kan testleri tipik olarak tiroid hormonları ve TSH düzeylerini ölçmek için yapılır. Tiroid dokusuna karşı antikorları tanımlamak için kan testleri, doktorunuz tarafından, örneğin, anti-tiroglobulin, anti-tiroperoksidaz veya TSH reseptörü uyarıcı antikorların titreleri gibi sipariş edilebilir .

Görüntüleme testleri, tiroid nodülleri veya genişlemesi mevcut olduğunda yaygın olarak kullanılır. Ultrason bezi içindeki dokunun kıvamını görselleştirebilir ve sıklıkla kistleri veya kalsifikasyonları açığa çıkarabilir. Ultrason muayenesi malign bir süreçten bir benign ayırt edemez .

Tiroid nodüllerinin işlevini değerlendirmek için sıklıkla radyoaktif iyot kullanılarak tiroid taranması yapılır. 

Tiroid vücutta iyot alan tek yer, bu yüzden radyoaktif olarak etiketlenmiş iyot verildiğinde, tiroid bezi tarafından alınır. Bir görüntüleme testi tipik olarak normal tiroid dokusu ile radyoaktif iyot alımını gösterir. Aşırı hormon üreten bölgeler veya nodüller (hiperfonksiyon olarak adlandırılır) artmış iyot alımını gösterir. Bunlar “sıcak” nodüller veya alanlar olarak adlandırılır. Buna karşılık, “soğuk” nodüller denilen, iyot alımı azalmış alanları temsil eder. “Soğuk” nodüller aşırı hormon üretmez ve bazen kanseri temsil edebilir.

İnce iğne aspirasyonu ve biyopsisi, doku örneklerine dayanan şartların teşhisinde eğitilmiş bir doktor olan bir patolog tarafından tetkik ve tanı için tiroid bezinden alınan bir hücre veya doku örneğini kaldıran tekniklerdir. İnce iğne aspirasyonu (FNA) tiroid hücrelerinin bir örneğini çekmek için uzun, ince bir iğne kullanır. FNA doktorun ofisinde yapılabilir. Bazen, ultrason görüntüleme FNA prosedürünü yönlendirmek için kullanılır. Bir biyopsi, bir dokunun cerrahi örneklemesidir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.