Ağrı Nedir ? Akut ve Kronik Ağrı Belirtileri Nelerdir?

Ağrı sinir sisteminde tetiklenen bir duygudur. Ağrı keskin veya mat olabilir. Gelebilir ve gidebilir, ya da sabit olabilir. Vücudunuzun bir bölgesinde sırtınız, karnınız veya göğsünüz gibi ağrı hissedebilirsiniz ya da kaslarınız gripten ağrınız gibi, her tarafınızda acı hissedebilirsiniz.

Ağrı, bir sorunu teşhis etmekte yardımcı olabilir. Acı çekmeden, bunu bilmeden kendinizi ciddi şekilde incitebilirsiniz ya da tedavi gerektiren bir tıbbi sorununuz olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Sorunu hallettikten sonra, genellikle ağrı gider. Bununla birlikte, bazen ağrı haftalar, aylar hatta yıllar boyunca devam eder. Buna kronik ağrı denir.

Bazen kronik ağrı, kanser veya artrit gibi devam eden bir nedenden kaynaklanır. Bazen sebep bilinmemektedir.

Neyse ki, acıyı tedavi etmenin birçok yolu vardır. Tedavi, ağrının nedenine bağlı olarak değişir. Ağrı kesiciler, akupunktur ve bazen cerrahi yardımcıdır.

Kronik Ağrı Nedir ?

kronik ağrı
kronik ağrı

Kronik ağrının hastalığın kendisini temsil ettiği düşünülmektedir. Çevresel ve psikolojik faktörler tarafından çok daha kötü hale getirilebilir. Kronik ağrı, akut ağrıdan daha uzun bir süre devam eder ve çoğu tıbbi tedaviye dirençlidir. Hastalar için ciddi sorunlara neden olabilir – ve çoğu zaman -. Bir kişi iki veya daha fazla birlikte mevcut kronik ağrı durumuna sahip olabilir. Bu gibi durumlar kronik yorgunluk sendromu , endometriozis , fibromiyalji , enflamatuar bağırsak hastalığı , interstisyel sistit , temporomandibular eklem disfonksiyonu ve vulvodini içerir. Bu bozuklukların ortak bir nedeni paylaşıp paylaşmadığı bilinmemektedir.

Bir kerede biliyorsun. Parmağınız sobaya dokunduktan sonra yanık anlarının ateşli hissi olabilir. Ya da stres ve gerginlikle geçen bir günün ardından kaşınızın üstünde bir donukluk var . Ya da ağır bir şey kaldırdıktan sonra sırtında keskin bir delme olarak tanıyabilirsiniz.

Bu acıdır. En iyi huylu haliyle, bize bir şeylerin doğru olmadığını, ilacı almamız gerektiğini veya bir doktora bakmamız gerektiği konusunda uyarıyor.

Ancak en kötüsü, acı bizi bizim verimliliğimizden, refahımızdan ve çoğumuzun genişletilmiş hastalığından, bizim yaşamlarımızdan muzdaripliğimizden alıyor.

Ağrı, her bir hasta arasında, hatta aynı yaralanma veya hastalıklara sahip olanlarda bile, büyük ölçüde farklılaşan karmaşık bir algıdır.

Fransız medikal misyoner Dr. Albert Schweitzer 1931’de “Ağrı, ölümün kendisinden bile daha insanlıktan daha korkunç bir efendidir.” Bugün acı, evrensel bir bozukluk, ciddi ve pahalı bir halk sağlığı sorunu ve ağrıdan kaynaklanan duygusal ve fiziksel sonuçlardan muzdarip bireye destek vermesi gereken aile, arkadaşlar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları için bir meydan okuma haline gelmiştir.

Akut Ağrı Nedir ?

Akut
Akut
 • Akut ağrı , çoğunlukla, hastalık, iltihap veya dokulara bağlı yaralanmalardan kaynaklanır. Bu tür ağrı genellikle aniden, örneğin travma veya ameliyattan sonra ortaya çıkar ve anksiyete veya duygusal sıkıntı ile birlikte olabilir . Akut ağrının nedeni genellikle teşhis ve tedavi edilebilir ve ağrı kendi kendini sınırlandırır, yani belirli bir zaman ve şiddet dönemiyle sınırlıdır. Bazı nadir durumlarda, kronik hale gelebilir.

Ağrının Kısa Tarihçesi

Taş tabletler üzerine kaydedilen eski uygarlıklar ağrı ve kullanılan tedavileri içerir: basınç, ısı, su ve güneş. İlk insanlar, kötülük, büyü ve şeytanlara karşı acı ile ilişkiliydi. Ağrıyı gidermek, tedavileri olarak otlar, ayinler ve törenler kullanan büyücüler, şamanlar, rahipler ve rahiplerin sorumluluğudur.

Yunanlılar ve Romalılar, bir duyum teorisini ilerleten ilk kişilerdi; beyin ve sinir sisteminin, acı algısını üretmede bir rolü olduğu fikri. Fakat Orta Çağlara ve Rönesans’a (1400’ler ve 1500’ler) değin, bu teorileri desteklemek için kanıtların toplanmaya başlaması değildi. Leonardo da Vinci ve çağdaşları, beynin duyumdan sorumlu merkezi organ olduğuna inanmaya başladı. Da Vinci, omuriliğin beyine duyuları ilettiği fikrini de geliştirdi.

17. ve 18. yüzyıllarda, bedenin ve duyuların incelenmesi, dünya filozofları için bir hayret kaynağı olmaya devam etti. 1664’te, Fransız filozof Rene Descartes, bu güne hala “ağrı yolu” olarak adlandırıldığını anlattı. Descartes, ateş parçacıklarının, ayakla temas halinde, beyne nasıl gittiğini ve ağrı duyusunu bir zil çalma ile karşılaştırdığını gösterdi.

19. yüzyılda, acı, ağrı terapisinde ilerlemenin önünü açacak yeni bir alan adı altında bilim adamlarına bırakıldı. Hekim-bilim adamları ağrıyı tedavi etmek için afyon, morfin, kodein ve kokainkullanılabileceğini keşfettiler . Bu ilaçlar aspirin gelişmesine yol açmış, bugüne kadar en çok kullanılan ağrı kesici olmuştur . Uzun süre önce, hem genel hem de bölgesel anestezi düzeltildi ve ameliyat sırasında uygulandı.

19. yüzyılda Amerikalı şair Emily Dickinson’u acıdan söz eden “Geleceği değil, kendisi vardır” diye yazmıştı. Bununla birlikte, 21. yüzyılın ortaya koyduğu gibi, ağrı araştırmalarındaki ilerlemeler, Dickinson’un ayetinde tasvir edilenden daha az acımasız bir gelecek yaratmaktadır; bu, onu kontrol altında tutmak için büyük ölçüde geliştirilmiş tedavilerin yanı sıra, daha iyi bir ağrı anlayışını da içeren bir gelecek

Ağrı Çeşitleri Nelerdir ?

ağrıı
ağrıı

Yanık ağrısı derin olabilir ve tıbbi topluluğa aşırı bir meydan okuma teşkil eder. Birinci derece yanıklar en az şiddetlidir; üçüncü derece yanıklar ile cilt kaybolur. Yaralanmaya bağlı olarak yanıklara eşlik eden ağrı çürüyebilir ve yara iyileştikten sonra bile hastaların yanık bölgesinde kronik ağrıları olabilir.

Kanser ağrısı , bir tümörün büyümesine, kanserin tedavisine veya kanserin vücudun kalıcı etkilerine bağlı kronik sorunlara eşlik edebilir . Neyse ki, çoğu kanser ağrısı hastaya rahatsızlık ve stres en aza indirmek için tedavi edilebilir .

Baş ağrısı milyonlarca Amerikalıyı etkiler. Kronik baş ağrısının en yaygın üç tipi migren, küme baş ağrıları ve gerilim baş ağrılarıdır . Her biri kendi tellural acısı ile gelir.

 • Migren ağrıları ve bazen mide bulantısı ve görme bozuklukları gibi diğer semptomlarla karakterizedir . Migrenler kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Stres, migren baş ağrısını tetikleyebilir ve migren hastaları da inme riski altında olabilir .
 • Küme baş ağrıları , başın bir tarafında acı verici, delici ağrı ile karakterize edilir; Erkeklerde kadınlardan daha sık görülürler.
 • Gerilim baş ağrıları genellikle başın etrafında sıkı bir bant olarak tanımlanır.

Baş ve yüz ağrısı , diş problemlerinden veya yüz, baş veya boyundaki sinirlerden birinin iltihaplandığı kranial nevralji gibi bozukluklardan kaynaklanıyor olabilir. Diğer bir durum olan trigeminal nevralji (aynı zamanda tic douloureux olarak da bilinir), kranial sinirlerin en büyük kısmını etkiler (bkz. Ekteki Sinir Sistemleri) ve bir bıçaklama, atıcılık ağrısı ile karakterizedir.

Kas ağrısı , ağrıyan kas, spazm veya gerginlikten felce eşlik eden ciddi spastisiteye kadar değişebilir . Diğer bir engelleyici sendrom, yorgunluk , sertlik, eklem hassasiyeti ve yaygın kas ağrısı ile karakterize bir hastalık olan fibromiyaljidir . Polimiyozit , dermatomiyozit ve inklüzyon cisimciği miyoziti , kas iltihabı ile karakterize ağrılı hastalıklardır. Enfeksiyon veya otoimmün disfonksiyona bağlı olabilir ve bazen lupus ve romatoid artrit gibi bağ dokusu bozuklukları ile ilişkilidir .

Miyofasiyal ağrı sendromları , vücut kaslarında bulunan tetik noktaları olarak bilinen hassas bölgeleri etkiler. Miyofasiyal ağrı sendromları bazen yanlış teşhis edilir ve zayıflatıcı olabilir. Fibromiyalji , miyofasiyal ağrı sendromunun bir türüdür.

Nöropatik ağrı , periferik veya merkezi sinir sistemindeki sinirlere zarar verebilecek bir ağrı türüdür (Ekteki Sinir Sistemlerine bakınız). Nöropatik ağrı, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir ve sıklıkla, etkilenen kişiye zarar verebilecek sıcak, yanma hissi olarak tanımlanır. Sinirleri ( diyabet gibi ) veya travmayı etkileyen hastalıklardan kaynaklanabilir veya kemoterapi ilaçları sinirleri etkileyebileceğinden, kanser tedavisinin bir sonucu olabilir. Birçok nöropatik ağrı durumu arasında diyabetik nöropati ( diyabetle ortaya çıkan vasküler problemlere sekonder sinir hasarından kaynaklanan ); refleks sempatik distrofiyaralanmayı takip edebilen sendrom (aşağıya bakınız); bir uzvun cerrahi olarak çıkarılmasından kaynaklanan hayalet uzuv ve post-amputasyon ağrı (Ekte Fantom Ağrısı); bir zona salgından sonra ortaya çıkabilecek postherpetik nevralji ; ve beyin veya omurilikte travmadan kaynaklanan merkezi ağrı sendromu.

Refleks sempatik distrofi sendromu veya RSDS, yanma ağrı ve sıcaklığa aşırı duyarlılık eşlik eder. Sıklıkla travma veya sinir hasarı ile tetiklenen RSDS, etkilenen bölgenin cildinin karakteristik olarak parlak hale gelmesine neden olur. Son yıllarda RSDS, karmaşık bölgesel ağrı sendromu (CRPS) olarak adlandırılmaktadır ; Geçmişte genellikle causalgia denirdi .

Tekrarlayan stres yaralanmaları , normal çalışma veya diğer günlük aktiviteler sırasında gerçekleştirilen tekrarlanan hareketlerden kaynaklanan kassal durumlardır. İçerirler:

 • yazarlar ve yazarları ve diğerlerini etkileyen yazarın krampı,
 • bileğin aşırı uzamasının neden olduğu karpal tünel sendromu da dahil olmak üzere kompresyon veya tuzak nöropatileri
 • Bir veya daha fazla tendonları etkileyen tendinit veya tenosinovit.

Siyatik sinir üzerindeki basınç , omurilikten çıkan ve uyluk, bacak, ayak bileği ve ayakların arasından aşağı doğru ilerleyen ana sinir , siyatik ağrılı bir durumdur . Siyatik kalçalarda ağrı ile karakterizedir ve bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Efor, obezite ve kötü duruşun hepsi siyatik sinir üzerinde baskıya neden olabilir. Siyatikin ortak bir nedeni fıtık bir disktir (Ekte Spine Basics).

Zona ve diğer ağrılı rahatsızlıklar cildi etkiler. Ağrı, birçok cilt bozukluğunun, hatta en yaygın döküntülerin bile ortak bir belirtisidir. En çok sinir bozucu nörolojik rahatsızlıklardan biri , genellikle tedaviye dirençli acı veren ağrıya neden olan bir enfeksiyon olan zona veya herpes zosterdir . Antiviral ajanlarla istemli tedavi, uzun süreli olarak postherpetik nevralji olarak bilinen ilişkili bir duruma yol açabiliyorsa, enfeksiyonu durdurmak önemlidir. Cildi etkileyen diğer ağrılı rahatsızlıklar şunlardır:

 • vaskülit veya kan damarlarının iltihabı;
 • herpes simplex dahil olmak üzere diğer enfeksiyonlar ;
 • deri tümörleri ve kistleri, ve
 • nörofibromatozis ile ilişkili tümörler , bir nörojenetik bozukluktur.

Spor yaralanmaları yaygındır. Burkulmalar , suşlar , çürükler , dislokasyonlar ve kırıkların hepsi spor dilinde iyi bilinen kelimelerdir. Acı başka bir şey. Aşırı durumlarda, spor yaralanmaları ciddi acı ve sakatlığa neden olan maliyetli ve ağrılı omurilik ve kafa yaralanmaları şeklini alabilir.

Spinal stenoz , omuriliği çevreleyen kanalın daralmasını ifade eder. Durum, yaşlanma ile doğal olarak ortaya çıkar . Spinal stenoz bacaklarda zayıflığa neden olur ve bacak ağrısı genellikle kişi ayakta dururken ve genellikle oturarak rahatladığında hissedilir.

Ameliyat sırasında cerrahi ağrı bölgesel veya genel anestezi gerektirebilir ve ameliyattan sonra rahatsızlığı kontrol altına alacak ilaçlar kullanılır. Ameliyatla ilişkili ağrının kontrolü, ameliyat sırasında ve sonrasında hastanın ameliyat öncesi hazırlık ve dikkatli takibini içerir.

Temporomandibular bozukluklar , temporomandibular eklemin (çene) hasar gördüğü ve / veya çiğnemek ve konuşmak için kullanılan kasların ağrıya neden olduğu durumlardır. Bu durum, çene veya eklemde yanlış hizalanma gibi bir dizi faktörün sonucu olabilir ve genellikle çene, yüz ve / veya boyun kaslarında ağrıya yol açan çeşitli semptomlara yol açabilir. Hekimler, hastanın semptomların tanımını dinleyerek ve yüz kaslarının ve temporomandibular eklemin basit bir incelemesini yaparak tanıya ulaşır.

Travma , evde, işyerinde, spor aktiviteleri sırasında veya yolda yaralanmadan sonra oluşabilir. Bu yaralanmalardan herhangi biri ciddi sakatlık ve ağrıya neden olabilir. Omurilikte yaralanması olan bazı hastalar, karıncalanmadan yanmaya ve genellikle her ikisine kadar uzanan şiddetli ağrıya sahiptir. Bu tür hastalar sıcak ve soğuk sıcaklıklara duyarlıdır ve dokunmaktadırlar. Bu bireyler için bir dokunuş, yoğun yanma olarak algılanabilir ve beyne ve beyinden geçen anormal sinyalleri gösterir. Bu duruma merkezi ağrı sendromu denir veya hasar talamusta (bedensel duyumları işlemek için beynin merkezi), talamik ağrı sendromu ise. Multipl skleroz , Parkinson hastalığı olan 100.000 Amerikalıyı etkiler., amputasyonlu uzuvlar, omurilik yaralanmaları ve felç . Ağrıları şiddetlidir ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi oldukça zordur. Analjezikler, antidepresanlar, antikonvülzanlar ve elektriksel stimülasyon dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar merkezi ağrı hastaları için seçeneklerdir.

Vasküler hastalık veya yaralanma – vaskülit veya kan damarlarının iltihaplanması, koroner arter hastalığıve dolaşım problemleri gibi – hepsinin ağrıya neden olma potansiyeli vardır. Vasküler ağrı milyonlarca Amerikalıyı etkiler ve kan damarları ve sinirler arasındaki iletişim kesintiye uğradığında oluşur. Kan damarlarının rüptürleri, spazmları, daralması veya tıkanıklığı, ayrıca organlara, dokulara veya bacaklara kan verilmesinin kesildiği iskemi denen bir durum da ağrıya neden olabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.