Sinüs Cerrahisi Nedir? Sinüs Ameliyatı Gerçekleri Nelerdir? 2018

 • Geleneksel sinüs cerrahisi, gelişmiş doğal sinüs drenajı ile sonuçlanan hastalıklı veya obstrüktif sinüs dokusunu ortadan kaldırır. Ameliyat sonrası bakım, sinüs cerrahisi kadar önemlidir.
 • Balon sinuplasti veya sinüs ostial dilatasyon cerrahisi, sinüs hastalığına yönelik yeni bir yöntemdir. Sinüs geçişlerinin doğal drenaj açıklıklarını genişletmeyi içerir. Bazı hastalar için ameliyathane veya ofis ortamında yapılabilecek onaylanmış, güvenli bir prosedürdür.
 • Sinüs cerrahisinin birçok riski ve komplikasyonu vardır; Enfeksiyonun çözümlenememesi, orijinal sinüs sorununun tekrarlaması, kanama, kronik nazal drenaj, tüm orijinal sinüs problemlerinin çözülmemesi, gözlerin veya kafa tabanının hasar görmesi, ağrı , koku veya tat alma hissi veya kaybı, veya ek cerrahi ve tıbbi konsültasyonlara ihtiyaç vardır.
 • Sinüs cerrahisi genel anestezi ile ameliyat odasında ise:
  • Ameliyattan önce, hastanın 8 saat boyunca yiyecek ve içeceklerden uzak durması, ateşi olmaması ve hastayı hastaneye ya da hastaneye getirmesi için düzenleme yapması gerekir.
  • Ameliyat günü, hasta tüm evraklara sahip olmalı ve anestezi uzmanını karşılamalı; Hasta sadece cerrah ve anestezi uzmanı tarafından onaylanmış ilaçları almalıdır.
  • Ameliyat birkaç saat sürebilir.
  • Sinüs cerrahisi sonrası çoğu hasta bir arkadaş veya akrabası eşliğinde eve gidebilir; Başın yükseldiği yatak istirahati, sıklıkla meydana gelen kanamaları durdurmak için havluya sarılı bir buz paketi ile birlikte tavsiye edilir.
  • Kurtarma yaklaşık 3 ila 5 gün sürebilir; Hastalar reçeteli ilaçlarını almalı ve cerrah tarafından temizlenene kadar yorucu aktivitelerden kaçınmalıdır.
 • Takip bakımı iyileşme için çok önemlidir; Tüm randevuları saklayın ve nazal salmastrayı ve özellikle nazal irrigasyon ile ilgili talimatlar ile ilgili talimatları takip edin (birçok cerrah, herhangi bir problemin ortaya çıkması durumunda, cerrahiden sonra 3 hafta boyunca hastaların alanda kalmalarını talep eder).
 • Cerrayı aşırı kanamaya, 101.5 F’den (38.6 C) daha yüksek olan ateşe , Tylenol kullanımıyla, ilaçlara cevap vermeyen keskin ağrı veya baş ağrısına , burun ya da gözlerin şişmesine ve burntan ince sıvı akmasını zorlaştırmaya devam edin.
 • Öz bakım ve komplikasyonların önlenmesi burundaki nemi en üst seviyeye çıkarır (sık sık nemlendirir), “Ocean Spray” gibi nemlendirici spreyler faydalıdır), alerjenlerden, soğuktan ve gripten kaçının (grip aşısının güncel olduğundan emin olun).
 • Sinüs cerrahisi ofis bazlı ortamda ise veya balon sinuplasti yöntemi kullanılıyorsa, cerrah ve klinik ekip, sedasyon kullanıldığında yeme ve içmekten kaçınılabilir. Bazı durumlarda, prosedür sadece lokal anestezi altında yapılabilir.
  • Balon sinuplasti gününde iyileşme genellikle genel anestezi ile daha hızlıdır. Ameliyat sonrası iyileşme de birkaç gün sürecek, nazal irrigasyonu içerecek ve ofiste takibi de içerecek.
  • Balon sinuplastisinin, hastalar için uzun süreli sonuç ve hastalığın ortadan kaldırılması veya nüks etmesi ile ilgili geleneksel sinüs cerrahisine üstün olduğu gösterilmemiştir.

Sinüs cerrahisi nedir?

Sinüs cerrahisi nedir
Sinüs cerrahisi nedir

Geleneksel sinüs cerrahisi, hastalıklı sinüs dokusunun, sinüs boşluklarından drenaj için enfekte materyal için bir yolun oluşturulmasıyla doğal drenaj kanallarında iyileşme ile kesin olarak çıkarılmasını içerir . Çoğu durumda, cerrah dış insizyonlara ihtiyaç duymadan daha iyi ve daha kesin görselleştirmeye izin veren endoskopik teknikleri kullanacaktır. Sonuç olarak, daha az şişme, kanama ve rahatsızlık ve sinüs cerrahisinden daha hızlı iyileşme olur.

Sinüs cerrahisi, hastalıklı bir parçanın veya organın çıkarıldığı diğer ameliyat türlerinden farklı olarak, hastalıklı dokunun çıkarılmasına ek olarak mevcut sinüs yollarının yeniden yönlendirilmesini içerir. Postoperatif bakımın, cerrahinin kendisi kadar eşit derecede önemli olduğu vurgulanamaz. Bu işlemin başarısızlığının en yaygın nedenlerinden biri, ameliyat sonrası bakımın kötü olması ve takip edilmesidir.

Doktor sadece çok şey yapabilir. Bu kronik hastalığın bakım sorumluluğunu paylaşmak hastaya kalmış.

Aşağıdaki talimatlar, sinüs cerrahisinden hastaların mümkün olduğunca kolay iyileşmesine ve komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Hastaların bu talimatları ya da cerrahları tarafından verilenleri okuması ve dikkatlice takip etmesi çok önemlidir.

Bireylerin sinüs cerrahisine hazırlanmalarına yardımcı olmak ve sinüs cerrahisinin ilgili inançlarını, risklerini ve komplikasyonlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için aşağıdaki bilgiler sağlanmıştır. Ancak, insanlar, prosedürlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için doktorlarına soru sormaya teşvik edilir.

Sinüslerin anatomisinin resmi

Sinüslerin anatomisinin resmi

Sinüslerin detay resmi

Sinüslerin detay resmi

 

Sinüs Cerrahisinin ne riskleri ve komplikasyonları vardır?

Tıbbi literatürde aşağıdaki sinüs cerrahisi komplikasyonları bildirilmiştir. Bu liste olası her türlü komplikasyona dahil değildir. Sadece hasta bilgileri için buradadır – hastaları aşırı derecede endişelendirmemek için değil – sinüs cerrahisinin potansiyel yönleri konusunda onları bilinçlendirmek ve daha bilgili hale getirmek için. Cerrah ameliyatın rızasını alırken ameliyatın risklerini ve yararlarını gözden geçirecek ve bu komplikasyonların bireyin o sırada olası cerrahi risklerine ilişkin şanslarını tartışabilecektir.

 • Sinüs enfeksiyonlarının giderilmemesi veya sinüs problemlerinin ve / veya poliplerin nüks etmemesi.
 • Kanama. Çok nadir durumlarda, kan ürünlerine ya da kan transfüzyonuna ihtiyaç duyulabilir. Hastalar acil bir transfüzyonun gerekli olduğu durumlarda otolog (kendi saklanan kanlarını kullanarak) veya önceden belirlenmiş donör kanı bulundurma hakkına sahiptir. Hastalar ilgilendikleri takdirde bu konularda doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.
 • Kronik burun drenajı veya burnun aşırı kuruluk veya kabuklanması.
 • Daha fazla ve daha agresif ameliyat için ihtiyaç.
 • Alerji değerlendirmesi, tedavileri veya çevresel kontroller için ihtiyaç . Cerrahi iyi bir alerjikontrolü veya tedavisi için bir tedavi veya bir ikame değildir .
 • Astım , bronşit veya öksürük gibi, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, eşzamanlı solunum yolu hastalığının iyileştirilmemesi veya çözülmemesi .
 • İlişkili “sinüs veya nazal” baş ağrılarının çözülmemesi . Baş ağrılarının kesin nedenini belirlemek zor olabilir ve sinüsle ilgili olmayan birçok farklı nedene sahip olabilir.
 • Hasta veya doktor, bir nörolog gibi başka bir uzmanla görüşmeyi isteyebilir.
 • Göz ve ilgili yapıları hasar görebilir.
 • Ortaya çıkan menenjit , beyin apsesi veya omurilik sıvısı sızıntısı ile kafatası tabanına zarar verilir .
 • Üst dişlerin , damak veya yüzün kalıcı uyuşukluğu .
 • Enfeksiyon veya poliplerin kontrol edilmemesinden kaynaklanan burun tıkanıklığı.
 • Uzun süreli ağrı, bozulmuş iyileşme ve hastaneye yatma ihtiyacı.
 • Koku veya tat alma hissinin geri kazanılmaması veya kötüleştirilmemesi.

Sinüs cerrahisinden önce ne olur?

Çoğu durumda, ameliyat hastanede ya da bir cerrahi merkezde (cerrah) ayakta tedavi olarak gerçekleştirilir. Her iki tesiste de, bir gece kalmanın rahatsızlığı olmadan kaliteli bakım sağlanabilir. Bir anestezi uzmanı, hastanın tıbbi geçmişini ameliyattan önce gözden geçirecek ve prosedür boyunca hastayı izleyecektir. Doktor ameliyat öncesi laboratuvar çalışmalarını sipariş etmişse, hasta birkaç gün önce bunları yapmalı ve tüm laboratuvar sonuçlarını gözden geçirilmek üzere ameliyat günü hastaneye götürmelidir.

Hastanın bir gecede geçirmesi gerektiğinde, eğer mümkünse, hasta ile ameliyattan sonraki ilk geceyi geçirmesi için düzenleyin.

Ameliyattan sonra, doktor genellikle hastaya tuzlu su kullanmaya başlamasını önerir. Sinüsleri sulamak için birçok farklı yol var; Yapılan ameliyata bağlı olarak, cerrah, bunun yapılması için en iyi şekilde hastaya tavsiyede bulunacaktır.

Genel olarak, sinüs ameliyatı hastalar almamalıdır aspirin ameliyatı tarihinden önceki 10 gün içinde, ya da herhangi bir ürün içeren aspirin. Nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar ( Advil gibi ) cerrahi tarihinden itibaren 7 gün içinde alınmamalıdır. Birçok tezgah üstü ürün , aspirin veya Advil benzeri ilaçlar içerir . Bu nedenle, tüm ilaçları dikkatli bir şekilde kontrol etmek önemlidir. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen ilaçları (doktor, birinci basamak doktoru, kardiyolog veya diğer uzmanlar) reçete yazan doktorları arayın veya eczacınıza danışın. Planlanan cerrahiye bağlı olarak, cerrah hastanın bu tür ilaçlardan daha uzun bir süre kaçınmasını sağlayabilir. asetaminofen(Tylenol) kabul edilebilir bir ağrı kesici . Genellikle cerrah ameliyat öncesi ziyarette ameliyat sonrası ağrı kesiciler için reçete verecektir. Bunları ameliyat tarihinden önce doldurmak en iyisidir.

Çoğu pre-operatif preparatlarda, hastalar ameliyat saatinden 8 saat önce hiçbir şey yememeli veya içmemelidir; Cerrah ya da hastane / cerrah, hastaya yeme ve içmeyi bırakmanın ne zamana ilişkin belirli ayrıntıları bilmesini sağlayacaktır. Bu, su, şeker veya sakız bile içerir. Sigara içenler, sigarayı bırakmak için her türlü çabayı göstermeli ya da en azından sigarayı mümkün olduğunca ameliyat öncesi kadar azaltmalıdır. Bu postoperatif öksürük ve kanamayı azaltmaya yardımcı olacaktır .

Eğer bir kişi hastalanırsa veya ameliyattan bir gün önce ateşi varsa, cerrahı bilgilendirmelidir. Bir hasta ameliyat günü hastalanırsa, hala planlandığı gibi cerrahi tesise devam edin. Cerrahiye ve anestezi uzmanına ameliyatla devam edip etmeyeceğine karar verilecektir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.