Şeker Ve Hayatımızdaki Yeri

Modern yaşam çok hızlıdır, yediğiniz yiyeceklerde sağlıklı bir besin dengesini muhafaza etmek zor olabilir. Şeker bu besinlerden biridir ve vücuttaki hücreler onsuz ölür.Bununla birlikte, fazla şeker tüketmek, obezite, tip 2 diyabet, kalp ve kan damarları üzerinde artan baskı ve diş çürümesi gibi çeşitli tehlikeli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama kişinin günde 19.5 çay kaşığı veya 82 gram şeker tüketimi tükettiği tahmin edilmektedir. Bu, Amerikan Kalp Derneği (AHA) tarafından önerilen miktarın iki katıdır, ki bu da erkekler için günde 9 çay kaşığı ve kadınlar için 6 çay kaşığıdır.

2

Şeker seviyelerinin kontrolünü sağlamak için, en yaygın gıdalarda ne kadar şeker bulunduğunu bilmek yardımcı olabilir.

Şeker içeriği ile ilgili hızlı gerçekler:

  • Erkekler günde en fazla 9 çay kaşığı şeker ve 6’dan fazla kadın yememelidir.
  • Çikolata çubukları, tatlı hububatlar ve soda genellikle yüksek miktarda ilave şeker içerir.
  • Meyveler işlenmiş yiyeceklerde bulunan şekerden daha az zararlı olan doğal şekerler içerir.
  • Düzenli olarak fazla şeker tüketmek kalp hastalığı, diyabet ve obezite riskini artırır.
1

Şeker Nedir?

Şeker, kimyasal olarak ilgili tatlı tada sahip maddelerin bir sınıfına ait basit bir karbonhidrattır. Birçok farklı biçimde mevcuttur.
Üç ana şeker türü vardır; sakaroz, laktoz ve fruktozdur.

Hücrelerin hayatta kalmak için glikoza ihtiyacı olsa da, çok fazla tüketmek sağlık sorunlarına neden olabilir.
AHA(Amerikan Kalp Derneği), eklenen şekerlerin  besin maddelerine katkıda bulunduğunu ve boş kalorilerin “ekstra kilolara, obeziteye ve diyabete yol açabileceğini ve böylece kalp sağlığını tetikleyeceğini” söyledi.

3

Yiyecek ve içeceklerde mevcut ve eklenmiş şeker içeriğinin farkında olmak, genel sağlık için hayati önem taşır. Pek çok ürün, onlara modern gıda pazarında, önerilen miktardan daha fazla tüketmekten kaçınmak için fazladan adımlar atması gereken şeker eklenmiştir.
Mart 2015’te Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetişkinlerin ve çocukların ek şeker alımlarını toplam enerji alımlarının yüzde 10’undan daha azına indirmelerini öneren yeni yönergeler yayınladı.

“Serbest şekerler” terimi, şuruplar, bal ve meyve suyunda doğal olarak oluşan şekerlerin yanı sıra yiyeceklere ve içeceklere eklenen herhangi bir glikoz, fruktoz ve sükroz anlamına gelir. Bu terim taze meyve, sebze veya sütte bulunan doğal şekerler için geçerli değildir, çünkü bu şekeri sağlık sorunlarına bağlayan hiçbir kanıt yoktur.
Tek bir çay kaşığı şeker 4 g civarındadır. Günlük eklenen şeker alımı için AHA tavsiyesi, kadınlar için 6 çay kaşığı ve erkekler için 9 çay kaşığı, sırasıyla 24 g ve 36 g şeker eklenmiştir

5

Riskler

AHA, aşağıdaki sağlık koşullarına yol açabileceğine dair kanıtlar nedeniyle insanları ek şeker alımını azaltmaya çağırdı
Obezite: QJM’de yapılan yeni bir çalışma, daha fazla şeker tüketmenin ve yapay olarak tatlandırılmış soda tüketmenin obezite ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Kalp hastalıkları: JAMA Dahiliye’de yayınlanan araştırmalar, şeker alımını ve kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümleri araştırdı. Onlar şu sonuca varmışlardır: “Dünyadaki yetişkinlerin çoğu, sağlıklı bir diyet için tavsiye edilen şekerden daha fazla şeker tüketmektedir. Eklenen şeker tüketimi ile kardiyovasküler hastalık mortalitesi riskinin artması arasında anlamlı bir ilişki gözlemledik.”

4

Tip 2 Diyabet: Şeker doğrudan diyabete neden olmamasına rağmen, ortalamadan daha fazla şeker tüketen kişilerin fazla kilolu olma olasılığı yüksektir, bu da tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür.

AHA,popülasyonun aşırı yüksek oranının ilave şekerlerden çok fazla kalori tüketmekte olduğunu bildirmektedir.
2013 yılında yayınlanan bir raporda, yetişkinlerin toplam kalori alımının yaklaşık yüzde 13’ünün şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi riskli kaynaklardan geldiği ortaya çıkmıştır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.