Beyaz Şeker mi Yoksa Esmer Şeker mi Daha Fazla Zararlıdır?

Gerçekten tatlı hayatı yaşıyoruz. Bizi çocukluktan beri fırında satış ve doğum günü pastalarından kolejden geçiren harmanlanmış kahve içeceğinin icadı ve kekler ve cronuts için birçok bekleyişe sahip olan foodie tatlı çılgınlığı , şeker treninin neredeyse bizi izledi. Yol boyunca her duruş.

Aslında, ortalama olarak, Amerikalıların bir yıl boyunca yaklaşık olarak 66 pound şeker aldıkları söyleniyor . Tam anlamıyla her 12 ayda bir serpiştirilmiş dördüncü sınıf öğrencisi yemek gibi.

Bazı araştırmacılar şeker ve tek başına şekerin bu ülkede artan obezite ve kalp hastalıkları oranlarınınarkasında olduğunu iddia ederken , diğerleri belki de şekerin, hangi tür yediğinize göre harcanan kötü adam olmadığını söylüyorlar .

Bugün, şeker pek çok formda gelir ve hepsi bir sıraya dizilirse sayılacak kadar çok sayıya sahip olur. Bununla birlikte, en çok dikkati çeken iki tür vardır: kahverengi şeker ve beyaz şeker. Ama, diğerinin üzerinde bir avantajı var mı? Hem beslenmede hem de en sevdiğimiz yiyeceklerde nasıl karşılaştırdıklarını görmek için onları yığtık.

Beyaz Şeker

BEYAZ ŞEKER
BEYAZ ŞEKER

Sükroz olarak da adlandırılan beyaz şeker, şeker pancarı veya şeker kamışından gelen bir tatlandırıcıdır.

Bitkinin sıvılarını filtreleyerek ve ardından onları kalın bir şurup haline getirerek yapılır. Kurudukça, doğal melasın çıkarılması için rafine edilen ve renksiz bir görünüme neden olan şeker kristalleri oluşturur. Şeker pancarından üretildiğinde, nihai ürünü elde etmek için kimyasal olmayan bir difüzör kullanılır; Şeker kamışı ile, granül karbon ( veya tartışmalı hayvan kemiği char ) ağartmak için kullanılabilir.

Beyaz şeker kuru ve grenli bir doku verir ve genellikle daha tatlı bir tada sahiptir. Bu nedenle, paketlemeyi daha kolay hale getirir ve aynı zamanda bir tarifin genel dokusuna müdahale etmeyecektir. Bileşimi ayrıca içecek ve soslarda çözülmeyi ideal hale getirir.

 • Normal şeker: Normal veya “düzenli” olarak adlandırıldığı için, şeker kabında ve mağaza raflarında yaşayan en yaygın biçimdir ve aynı zamanda fırınlanmış ürünler ve ticari ürünlerde en sık kullanılanıdır.
 • Pudra şekeri : Şekerleme şekeri olarak da bilinen bu tür, çok ince dokulu ve esas olarak toz haline gelen toz, buzlanma veya krem ​​şanti olsun, “üstte şeker” için kullanılır.
 • Kaba şeker: Burada kristal, diğer şekerlerden daha büyüktür, bu da şekerleme ürünlerinde, fonlarda ve hatta bazı likörlerde kullanım için bir avantaj haline gelir.

 

Beyaz Şekerlerin Beslenmesi

Beyaz şekerlerin beslenmesi
Beyaz şekerlerin beslenmesi

Beyaz şeker yüzde 100 karbonhidrattır. Mineral, vitamin, protein veya iyi yağ asitleri içermez. Bununla birlikte, bir karbonhidrat olması, vücuda hızlı bir enerji artışı sağlar. Bu ağır bir antrenmandan önce iyi olsa da, günlük yaşamda aşırı şekerli şeker de düzenli “şeker çarpması” ya da daha tehlikeli bir şeker bağımlılığına yol açabilir .

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, Amerikan nüfusunun önemli bir kısmı arasında olduğu gibi, şeker alımının kronik olarak aşırı hale gelmesi durumunda, bağımlılık özelliklerinin güçlü ve diğer bağımlılık yapıcı maddelere benzediğini göstermektedir.

Dolayısıyla, doğal olarak oluşan şekerler (meyve ve sebzelerde fruktoz ve sütte laktoz gibi) işlev görmesi için vücuda ihtiyaç duyulurken, işlenmiş birçok gıda, daha fazla şey için geri gelmemizi sağlayan yüksek konsantrasyonda beyaz şeker ile aşırıya kaçmak için eleştirilmektedir.

Rafine beyaz şeker gibi fazla miktarda eklenmiş şeker tüketmek de uzun süreli komplikasyonlara ve kalp hastalığına yönelik risklere yol açabilir. Bir 15 yıllık çalışma eklenen şeker ve tatlandırıcıların kendi kalorinin en az dördüncü aldı katılımcılar potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum geliştirmek için iki kat daha olası olduğunu göstermiştir.

Şimdiye kadarki en önemli endişelerden biri, “doğal” ve “ilave” şekerlerin gıdada ne miktarda olduğuna dair halka yeterli bilgi bulunmamasıdır. (Bu ülkede satışa sunulan 600.000 gıda ürününün, yüzde 80’inin bir miktar şeker kattığı tahmin ediliyor . ) Amerikan Kalp Derneği, daha açık bir şekilde telaffuz etmek için bir kaynak sağladıysa da, Gıda ve İlaç İdaresi bir adım atıyor. Ayrıca, tüm gıda etiketlerinin , 2018 Temmuz tarihine kadar eklenmiş şekerler için bir çizgi içermesini gerektirmektedir . Bu yönergelere göre, günde sadece 50 gram şeker eklenmelidir, bu nedenle ılımlılık hala çok önemlidir.

Esmer Şeker

ESMER ŞEKER
ESMER ŞEKER

Kahverengi şeker, ya şeker üretimi sırasında rafinasyon işlemini sınırlandırarak ya da pekmezi beyaz şeker kristallerine ekleyerek yapılır. Bu, daha ıslak ve kümeli bir kıvama ve tabii ki daha koyu bir renk tonu verir.

Esmer şeker türleri

Beyaz şekerden daha az popüler olmasına rağmen, kahverengi şeker de her birinin kendine has özellikleri olan çeşitli stillere sahip olabilir:

 • Şeker kamışı : Şeker kamışı, bitkiden çantaya neredeyse el değmemiş en saf formlardan biridir. Sadece kamış suyunun buharlaşmasını ve kristallere dönüşmesini sağlamayı içerir.
 • Turbinado şekeri: ” Hamda şeker ” olarak da bilinir, bu tip sadece kısmen işlenir (temel olarak kristalin yüzeyinde pekmezi yıkamak). Sıcak içecekleri tatlandırmak için popüler.
 • Açık kahverengi şeker : “Hafif” denir çünkü daha az melas konsantrasyonu vardır, bu da daha yumuşak bir renk tonuna ve daha yumuşak bir dokuya neden olur.

Esmer şeker beslenmesi

Bazıları, kahverengi şekerin rafine beyaz şeker üzerinde daha sağlıklı bir seçenek olduğuna inanır, ki bu sadece biraz doğrudur. Kahverengi şeker, daha az kaloriye sahiptir (100 gramda 373 kalori ve beyaz şekerle 396 kalori), fakat bu çoğunlukla ekstra su ağırlığından kaynaklanır ve tabi ki suyun kalorisi yoktur. Bunun yanı sıra, işlenmemiş ve işlenmemiş formlarda satın alınabildiği için, doğadaki kahverengi şeker, daha az kimyasal maddeye veya elleçlemeye sahiptir.

Kahverengi şekerde eklenen pekmez de beyaz şekerde bulunmayan her bir porsiyonda az miktarda vitamin ve mineral sağlar . Bu küçük miktarları içerir:

 • Kalsiyum
 • Demir
 • Magnezyum
 • Potasyum
 • Bakır
 • Manganez

Bununla birlikte, kahverengi şeker teknik olarak beyaz şekerden daha sağlıklıyken, fazla miktarda değildir ve büyük miktarlarda tüketmek aynı derecede tehlikeli ve bağımlılık yapabilir. Tıpkı beyaz şeker gibi, istenmeyen yan etkilerden kaçınmak için kahverengi şeker ılımlı olarak tüketilmelidir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.