Romatizma Belirtileri ve Riskleri Nelerdir?

Romatizma, bir kişinin bağışıklık sisteminin eklemlerine saldırıp iltihaplanmalarına neden olan bir hastalıktır. Romatizma, tipik olarak elleri, bilekleri ve ayakları etkiler. Erken tespit edilmesi, uygun tedaviye yol açabilir.

Erken ve tutarlı artrit yönetimi eklem hasarını ve nihayetinde sakatlığı önleyebilir.

Romatizma Nedir?

Romatizma, bağışıklık sistemi ile ilgili bir problemden kaynaklanır. Bir kişinin bağışıklık sistemi sağlıklı olduğunda enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Romatizmalı kişilerde, bağışıklık sistemi yanlışlıkla eklemlerinin astarındaki hücrelere saldırır. Bu da eklemlerin iltihaplanmasıyla sonuçlanır. Şişmeleri, sertleşmeleri ve ağrılı olmalarını sağlar. Kişilerin semptomları alevlenmediği zamanlarda herhangi bir semptom yaşamadıkları veya başka zamanlar yaşadıkları bazı dönemleri olacaktır. Romatizma tedavisi yoktur. Ancak orta derecede egzersizler, azaltmaya yardımcı olabilir. Romatizma için egzersizleri araştırabilirsiniz. Eğer cevap bulamadıysanız doktorunuz size yapmanız gerekenleri söyleyecektir.

Romatizma tedavi edilmezse, etkilenen bölgelerdeki eklemler, kıkırdak ve kemikler zarar görebilir.

Romatizma Belirtileri

Romatizma belirtileri arasından en büyüğü eklem ağrısı ve sertliğidir. Bu belirtiler ortaya çıkmadan önce, kişi erken uyarı işaretleri yaşayabilir. Bu erken uyarı işaretlerinden bazıları, bir kişinin genel olarak nasıl hissettiği ile ilgilidir. Diğerleri ise eklemlere özgüdür. Bir kişinin eklemlerini etkileyen semptomların, özellikle birden fazla eklem veya vücudun her iki tarafının da etkilenmesi durumunda, romatizma gösterme olasılığı daha yüksektir.

Romatizma Riskleri

Cinsiyet: Kadınlar, romatizmanın gelişmesi durumunda erkeklerden daha fazla risk altındadır. 2011’de yapılan araştırmaya göre 12 kadından 1’i romatizmaya yakalanırken, 20 erkekten 1’i yakalanmaktaydı.
Sigara: 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre , sigara içmenin hem romatizmanın ilerlemesi riskini arttırdığı tespit edilmiştir.
Fazla kilolu olmak: 2016’da yapılan bir araştırmaya göre obezite hastalığı olan kişilerin romatizmaya yakalanma olasılığı oldukça yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.