Osteoartrit Nedir? Osteoartrit Belirtisi ve Tedavisi

Osteoartrit(OA), eklemlerde iltihaplanmaya ve eklem kıkırdağının bozulmasına ve kademeli olarak kaybına neden olur. Kıkırdak yıprandığından, kişi ağrı çekerek hareket eder. Yaygın bir eklem hastalığıdır. 60 yaşın üzerindeki 12 kişiden 1’inde, görülmektedir.

Osteoartrit ilerleyici bir hastalıktır, bu semptomların zamanla kötüleştiği anlamına gelir.

Osteoartrit Nerelerde Görülür?

Nerelerde görüldüğünü öğrenmeden önce osteoartrit nedir? Öncelikle bu konuya biraz değinelim. Kıkırdak eklemlerdeki kemiklerin uçlarını yayan ve eklemlerin yumuşak ve kolay hareket etmesini sağlayan koruyucu bir maddedir. OA’lı kişilerde, kıkırdak yüzeyi pürüzlü hale gelir ve yıpranmaya başlar. Sonuç olarak, korunmasız kemikler acıya neden olurlar. Eklemde kemikli topaklar oluşur. Kemikler şekil değiştirdikçe, eklemler daha sert ve daha az hareketli olurlar. Acı verici hale gelirler. Sıvı, eklemde birikerek şişmeye neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimli görüntü, OA’nın bir eklemi nasıl etkilediğini gösterir. OA herhangi bir eklemde gelişebilse de, sıklıkla dizleri, kalçaları, elleri, beli ve boynu etkiler.

Osteoartrit Belirtileri

OA, eklemlerde ağrı ve sertliğe yol açar. Eğer hastalığın başında iseniz, herhangi bir belirtileri görmeyebilirsiniz. Osteoartrit belirtileri bir veya daha fazla eklemde ortaya çıkabilir. Belirtiler ortaya çıktığında şunları içerebilir:

  • Eklemi bir süre hareket ettirmedikten sonra kötüleşen ağrı ve sertlik
  • Etkilenen eklemi hareket ettirmede zorluk
  • Eklemlerde sıcaklık ve hassasiyet
  • Kas kütlesi kaybı
  • Kıkırdak hasarı ve kaybı
  • Eklem kenarlarında oluşan kemik büyümeleri

Osteoartrit Teşhisi

Kesin bir test osteoartrit teşhisi yapamaz. Ancak testler hasarın meydana gelip gelmediğini gösterebilir. Diğer nedenlerin ekarte edilmesine yardımcı olabilir. Testler şunları içerebilir:
Röntgenler ve MRG: Bunlar bir eklem etrafındaki kemik mahmuzlarını veya eklem içindeki daralmayı ortaya çıkarabilir. Bu da kıkırdağın parçalandığını gösterir.
Eklem sıvısı analizi: Bir doktor, analiz için iltihaplı bir eklemden sıvı çekmek için steril bir iğne kullanacaktır. Bu, gut veya enfeksiyonu ekarte edebilir.
Kan testleri : Bunlar, romatoid artrit gibi diğer durumların ekarte edilmesine yardımcı olabilir.

Osteoartrit tedavisi, ilaçlar ve egzersizlerle yapılabilir. Fizik tedavi ile eklem hareketlerini düzeltebilirsiniz.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.