Ortak Cilt Sorunları ve Çözümleri

Cilt problemleri?

Cildiniz kaşıntılı mı, sızıyor mu yoksa kırılıyor mu? Moles, kızarıklık, kurdeşen ve egzama, insanları her gün etkileyen 3,000’den fazla cilt rahatsızlığından sadece birkaçıdır.

Renk veya dokudaki değişiklikler, vücudun herhangi bir yerinde iltihap, enfeksiyon veya alerjik reaksiyonlardan kaynaklanabilir. Bazı cilt hastalıkları küçük, geçici ve kolay tedavi edilebilir – diğerleri çok ciddi ve hatta ölümcül olabilir.

En yaygın cilt bozukluklarının belirtilerini ve semptomlarını görmek için okuyun ve bunları nasıl tanımlayacağınızı öğrenin.

Zona (Herpes Zoster)

Zona (Herpes Zoster)
Zona (Herpes Zoster)

Zona olarak da bilinen herpes zoster, omurilikte veya beyinde gizli olarak enfekte olmuş sinir hücrelerinden bir su çiçeği enfeksiyonunun geri dönüşünden kaynaklanır.

Genellikle kas-iskelet sistemi yaralanması veya kalp krizi ile karıştırılan acı verici bir duyum olarak başlar. Bir duyu tarafından sağlanan cilde dağıtılan kırmızı, kabarcıklı tek taraflı (tek taraflı) döküntü ile bir veya iki gün içinde kısa bir süre sonra takip edilir. sinir (bir dermatom).

Zoster yaşlılarda sık görülür ve büyük ölçüde önlenebilir veya aşılama ile daha az şiddetli hale getirilebilir. Erüpsiyonun başlangıcından itibaren 48 saat içinde antiviral ilaçlarla tedavi, erüpsiyon alanında kalıcı, şiddetli bir ağrı (nevralji) gelişimini sınırlayabilir.

Kurdeşen (Ürtiker)

Ürtiker olarak da bilinen besinler, sıklıkla yabancı maddeleri tanıyan kan dolaşımındaki antikorlardan dolayı çok yaygın bir alerjik cilt rahatsızlığıdır.

Bu püskürme, vücudun herhangi bir yerinde, yoğun kaşıntılı kırmızı döküntülerle çevrelenmiş olan kıvrımlı diken dikenleri gibi aniden ortaya çıkar.

Birçok lezyon olabilir, ancak her biri sadece sekiz ila 12 saat arasındadır. Yaşlılar çözüldükçe, daha yeni olanlar gelişebilir.Ürtiker çoğu zaman kendiliğinden sekiz hafta içinde düzelir ve semptomatik rahatlama için oral antihistaminikler ile tedavi edilir.

Kurdeşen (Ürtiker)
Kurdeşen (Ürtiker)

Sedef Hastalığı

Psoriazis, hastaların plaklara tutunan ve tipik olarak kafa derisi, dirsekler ve dizler ile sınırlı kalmayan kırmızı yumruların geliştiği kronik, inflamatuar bir genetik durumdur.

Sedef  hastalığı tedavi edilemez; gelip kendi başına gidebilir.

Topikal kremler ve ultraviyole ışığa maruz kalma ile oral ilaçlara ve enjekte edilebilir ilaçlara bağlı olarak değişimin şiddetine ve kapsamına bağlı olarak çeşitli tedaviler vardır. 

Sedef hastalığı olan hastalar daha çok sistem çapında inflamasyona bağlı olabilen kardiyovasküler hastalık ve diyabet geliştirir.

Sedef Hastalığı

Egzama

Atopik dermatit (egzama adı verilen) erken çocukluk döneminde kronik kaşıntılı, ağlayan, sızan dermatitli bir genetik hastalıktır. Dirseğin karşısındaki kol kırışıklarına ve dizin karşısındaki bacağına lokalize olma eğilimindedir.

Birçok hastada astım ve saman nezlesi gibi inhalan alerjileri de vardır. Durum yaşla birlikte gelişir. Tedavi, yumuşatıcıların ıslak cilde uygulanması ve topikal steroidlerin kullanımını içerir.

egzama
egzama

Rosacea

Rosacea, kızarıklık, genişlemiş kan damarları, papüller, püstüller ve bazen nazal bağ dokusunun (rinophyma) aşırı büyümesi ile karakterize edilen yüzün kronik inflamatuar bir durumudur. Bu yüzeysel gençlik akne benzer, ancak yetişkinlerde görülür.

Kalıcı yüz kızarması, cildin doğal olarak üretilen inflamatuar kimyasallara karşı kontrolsüz hassasiyetinin erken bir belirtisidir.

Rozacea tedavisi topikal ve oral ilaçları içerir.

rosacea

Akne

Akne vulgaris, yüzünde ve bazen de göğüste ve sırtta, enfekte olmayan papüller ve püstüler bir patlamadır. Ergenlik döneminde ilerledikçe tüm gençlerde görülür. Komedonlar (siyah nokta) ve inflamatuar papüller ve püstüller eşzamanlı olarak mevcuttur.

Bu kirli bir cildin durumu değildir, ancak ergenlik döneminde dolaşımına başlayan hormonlar tarafından yönlendirilir. Bu durum genellikle 20-30 yaş civarında iyileşir, ancak şiddetli ve tedavi edilmezse skar üretebilir.

Akne
Akne

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.