Neden Sürekli Açlık Hissedersiniz ?

Acıktığınızda, her şey can sıkıcı ve sinir bozucu olabilir. Şimdi yapacağımız araştırma nedenini açıklamaya yardımcı olabilir.

Sıçanlarla çalışan araştırmacılar, açlık ile ortaya çıkan kan şekerindeki ani düşüşlerin insanları “sarkıt” yaptığını buldular.

Çalışma yazarları, kan şekerinin düşmesinin ve buna bağlı ruh halinin değişmesinin de depresyon ve anksiyetenin anahtarı olabileceğini söyledi.

Kanada’daki Guelph Üniversitesi’ndeki psikoloji bölümünden çalışma yazarı Francesco Leri, “Glukoz düzeyindeki bir değişimin ruh hali üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabileceğine dair kanıtlar bulduk” dedi.

Leri, “İnsanlar bana yemedikleri zaman çok tatlı olduklarını söyleyeceğinden şüphelendim, ama şimdi buna inanıyorum,” diye ekledi. Bir hipoglisemi olarak bilinen düşük kan şekeri, “güçlü bir fizyolojik ve psikolojik stres oluşturucu” dedi bir üniversite haber bülteni.

Araştırmada, araştırmacılar düşük kan şekerine yol açan bir glikoz engelleyici ile sıçanlar enjekte etti. Diğer zamanlarda, hayvanlar su enjeksiyonu yaptı. Her durumda, sıçanlar farklı odalara konuldu.

Araştırmacılar, hayvanların hangi bölüme gireceğini seçtikleri zaman, düşük kan şekeri yaşadıkları odadan kaçındıklarını keşfetti.

Leri, “Bu tür kaçınma davranışı, stres ve endişenin bir ifadesidir.” Dedi. “Hayvanlar o odadan kaçınıyorlar çünkü orada stresli bir deneyime sahiplerdi. Bunu tekrar yaşamak istemiyorlar.”

Düşük kan şekeri ataklarından sonra yapılan kan testleri, fizyolojik stresin bir göstergesi olan hormon kortikosteronun daha fazlasını buldu. Sıçanlar da şeker bloker verildiğinde daha ağır görünüyordu.

Bunun nedeni, kaslarının çalışmasını sağlamak için şekere ihtiyaç duyduklarıdır. “Ama biz onlara yaygın olarak kullanılan bir antidepresan verdik, halsiz davranış gözlenmedi. Hayvanlar normalde hareket etti. Bu ilginç çünkü kasları hala glikozu alamıyordu, ama davranışları değişti.” Dedi.

Endişeli veya depresif olan insanlar için bu bulguların anlamları vardır. Araştırmacılar, birisinin yeme alışkanlıklarının tedavide değerlendirilebileceğini söyledi.

Ancak, hayvan çalışmalarının sonuçlarının her zaman insanlar için geçerli olmadığını belirtmek önemlidir.

Yine de, hipogliseminin olumsuz bir duyguduruma katkıda bulunabileceğini gösteren araştırmacılar, uzun süreli hipogliseminin depresyon için bir risk faktörü olup olmadığını görmeyi planlamaktadır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.