Diyabet Nedir ? Ne Kadar Yaygındır ?

Diyabet Nedir ?

Diyabetes mellitus, insülin sekresyonundaki bozukluklardan veya onun etkilerinden ya da her ikisinden kaynaklanan yüksek kan şekeri (glikoz) seviyeleri ile karakterize bir grup metabolik hastalıktır.

Genellikle diyabet olarak adlandırılan (bu makalede de olduğu gibi) diyabet mellitus ilk önce “tatlı idrar” ve antik dünyada aşırı kas kaybıyla ilişkili bir hastalık olarak tanımlanmıştır. Yüksek kan glukoz düzeyleri (hiperglisemi), glukozun idrara dökülmesine, dolayısıyla tatlı idrar terimine yol açar.

Normalde, kan glukoz seviyeleri, pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilir. İnsülin kan şekeri seviyesini düşürür. Kan şekeri yükseldiğinde (örneğin, yemek yedikten sonra), glikozun vücut hücrelerine alınmasını teşvik ederek glikoz seviyesini normalize etmek için insülin pankreastan salınır.

Diyabetli hastalarda, insüline yetersiz üretim veya eksik yanıtın olmaması hiperglisemiye neden olur. Diyabet kronik bir tıbbi durumdur, yani kontrol edilse de ömür boyu sürer.

ABD'de Kaç Kişi Diyabet Hastasıdır ?

Diyabet ABD’de yaklaşık 30.3 milyon insanı (nüfusun% 9.4’ü) etkilerken, 84.1 milyon insanın önceden tahmin ettiği ve bunu bilmediği tahmin edilmektedir.
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tahmini 7,2 milyon insanın şeker hastalığı var ve bunu bile bilmiyor.

Zamanla diyabet körlüğe, böbrek yetmezliğine ve sinir hasarına yol açabilir. Bu tür hasarlar, mikrovasküler hastalık olarak adlandırılan küçük damarlara verilen hasarın bir sonucudur.

Diyabet ayrıca, atardamarların (ateroskleroz) sertleşmesini ve daralmasını hızlandıran, inme, koroner kalp hastalığı ve diğer büyük kan damarı hastalıklarına yol açan önemli bir faktördür. Bu makrovasküler hastalık olarak adlandırılır.

Ekonomik açıdan bakıldığında, 2012 yılında diyabetin toplam yıllık maliyetinin ABD’de 245 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Buna diyabetli bireyler için 116 milyar doğrudan sağlık maliyeti (sağlık bakım maliyetleri) ve sakatlık, erken ölüm veya iş kaybı nedeniyle diğer maliyetler 69 milyardı dahil.

Diyabetli insanlar için yapılan tıbbi harcamalar, diyabet hastası olmayanlardan iki kat fazladır. Unutmayın, bu sayılar yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nüfusu yansıtır. Küresel olarak, istatistikler şaşırtıcı.

Diyabet, son yıllarda ölüm belgelerinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nde ölümlerin en büyük 7. sebebidir.

About The Author

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.