Nasır Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır cildinizin bir noktasında tekrarlanan basınçtan kaynaklanır. Ekstra cilt tabakaları, daha sert, kabarık bir yumru görünene kadar etkilenen alan üzerinde büyür. Vücudunuz cildinizi tahriş edicilere veya kırıklara maruz kalmaktan korumak için bunu yapar. Nasırlar genellikle incinmez ve genellikle topuklarınızda, avuçlarınızda, ayak parmaklarınızda ve dizinizde bulunur. Sıkı ayakkabılar giymek, çıplak ayakla yürümek, enstrüman çalmak ve elinizle çalışmak nasırların yaygın nedenleridir.Nasırlar tıbbi bir sorun olduğunu göstermez ve acil bakım aramak için bir sebep değildir. Nasırlardan kurtulmak isterseniz, nasıl göründüğünden hoşlanmıyorsanız, evde deneyebileceğiniz bazı doğal ilaçlar vardır.

Nasır Ağrılı İse Tedavi Nasıl Edilir?

Nasır Ağrılı İse Tedavi Nasıl Edilir
Nasır Ağrılı İse Tedavi Nasıl Edilir

İlaçlanmamış kallus pedleri

Keçe, silikon ve yumuşak bir yapışkandan oluşan kallus pedleri etkilenen bölgeye uygulanabilir ve çorapların, ayakkabıların, eldivenlerin veya gömleklerin altına takılabilir. Bu pedler, kallusunuzu iyileşirken tahriş olmaya devam edecektir. Mayo Clinic , cildinizi tahriş edebilecek ve parçalayabilen bir madde olan salisilik asit içeren ilaçlı kallus pedlerinden kaçınmanızı tavsiye eder.

Elma sirkesi

Elma sirkesindeki asit içeriği bir nasır ağrısındaki sert cildi yumuşatır. Dört parça su ve bir kısım elma sirkesi solüsyonu karıştırın ve kallusunuzu yaklaşık 20 dakika bekletin. Cildinizi bu ıslanmadan çıkardığınızda, bir katmanı veya iki kallusu daha iyi sorabilirsiniz. Çok zorlama ve sabırlı ol. Cildin etrafında veya üstünde kırılması enfeksiyona neden olabilir.

Hint yağı

Hint yağı , onu doğal bir cilt yağlayıcısı yapan özelliklere sahiptir. Bu, cildinizi bir kallusu koparmak için şartlandırmaya çalışırken faydalı olabilir. Küflenizi 5 çorba kaşığı hint yağı ile ılık su karışımına daldırmak, sert cildi hem yağlamak hem de etkilenen bölgeyi yatıştırmak için yeterli olmalıdır.

Pomza taşı

Bir pomza taşı özellikle ayaklarınızın alt kısmında veya dirseklerinizde, görmenin zor olduğu bir kallus olduğunda kullanışlı olabilir . Kallusunuzu iyice ıslattıktan sonra, pomza taşının basıncını kallunuza uygulayın ve dairesel hareketlerle ovalayın. Bir kerede bütün kallusu çıkarmaya çalışma. Bu fikir, cildin bu çözümün birkaç uygulaması boyunca dökülmesini sağlamaktır.

Epsom tuzu

Epsom tuzu bir exfoliator olarak kabul edilir. Bu tedavi özellikle, ellerinizle çalıştıktan sonra dinlenmeye ve aynı zamanda bir kallustan kurtulmaya çalışırken faydalıdır. Tuzun ince tanecikleri kaslarınızı gevşetir ve cildinizi rahatlatır. Bir havzada veya ılık suda bir kasede 2 ila 3 yemek kaşığı karıştırılarak kallusunuzu ıslatmanız daha kolay hale gelebilir.

Zımpara

İnce bir zımpara kağıdı kullanarak nazikçe nazikçe nasırlardan kurtulmak için çalışabilirsiniz. En iyi sonuçları almak için bu listeyi bu listedeki diğer ıslatma çözümlerinden biriyle eşleştirin. Zımparalamayı denemeden önce kallusunuzu emmek en iyisidir.

Nasır basıncını yavaşça uygulayın ve bir kallus tabakasını ya da cildinizden tamamen ayrılabiliyor mu diye bakın. Nasır kalkmaya karşı dirençli ise, ıslatma işlemini tekrarlayın veya başka bir zaman deneyin. Cildinizi kesinlikle zımpara kağıdı ile ovalamayın.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı , antibakteriyel, antifungal ve doğal bir antiseptiktir. Ilık suyla dolu bir havzaya birkaç damla çay ağacı yağı koyun ve cildin yumuşamasına ve kaldırılmaya başladığını hissedinceye kadar kallusunuzu ıslatın. Çay ağacı yağı çok güçlü olduğundan ve çok uzun süre maruz kalırsanız cilt tabakasına zarar verebileceğinden, bu ilacı 15 dakikadan fazla bekletmeyin.

Kabartma tozu ve limon suyu

Bu çare, bir asit bileşeninin (limon suyu) ve kimyasal bir bileşenin (sodyum karbonat, aynı zamanda kabartma tozu olarak da bilinir) birleştirilmesiyle, nasırların çıkarılmasını daha kolay hale getiren bir reaksiyon ortaya çıkarmaktadır. Başlamak için ılık suya, bir havzaya ve 2 ila 3 çorba kaşığı limon suyuna ihtiyacınız olacaktır. Bu solüsyonda kallusunuzu birkaç dakika beklettikten sonra, kabartma tozu ekleyin. Kabartma tozu ve limon suyuna ilave edilmesinin ateşli etkisi ince taneler, buna biraz daha fazla kallus çözme gücü emdirebilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim
Ne Zaman Doktora Gitmeliyim

Çağrılar genellikle alarm sebebi değildir. Cildinizi kesmeye çalışmak için bir tıraş bıçağı veya keskin alet kullanmayın. Bu, cildinizi kırabilir ve bölgeye, özellikle de kallusun ilk nedeni tarafından hala sıkıştırılmış veya tahriş olmuşsa, enfekte olmasına neden olabilir. Eğer kallus irin ağlamaya başlarsa, renkleri değiştirirse ya da bolca kanarsa, tıbbi yardım almalısınız.

Doktorunuz sizi bir podiatriste yönlendirebilir, enfeksiyonu izleyebilir veya enfekte bölgeyi lanetler veya koter edebilir.

Dolaşımınızı etkileyen bir tıbbi durumunuz varsa ve ayaklarınızda nasırlar geliştirirseniz, bunları nazikçe tedavi etmek için özellikle dikkatli olmanız gerekir . Nasırlarınızın altta yatan nedenini bulmak, bazen diyabet ve kardiyovasküler sağlık endişeleriyle gelen ayak problemlerinden kaçınmak için önemlidir .

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.