Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Mide bulantısı kusmadan önce gelen mide rahatsızlığı.Aynı zamanda kusma, mide içeriğinin ağız yoluyla zorunlu olarak isteyerek veya istemeden boşalmasıdır.Bunu önlememiz midemiz doluyken daha da fazla besinle doldurmamak gerek.Mide tarafından bazı salgılar ile bu besinler sindirilir.Bu işlem sırasında bazı aksaklılar mide ağrısına neden olur.

Mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısı kusmadan önce gelen mide rahatsızlığı.Aynı zamanda kusma, mide içeriğinin ağız yoluyla zorunlu olarak isteyerek veya istemeden boşalmasıdır.Bunu önlememiz midemiz doluyken daha da fazla besinle doldurmamak gerek.Mide tarafından bazı salgılar ile bu besinler sindirilir.Bu işlem sırasında bazı aksaklılar mide ağrısına neden olur.

Bulantı ve Kusma Neden Olur ?

Bulantıyı ve kusmayı söylemekten genellikle çekiniriz fakat bir doktor muhtemelen sizin durumunuzun nasıl olduğunu öğrenebilir. Semptomlarınızın ciddiyeti ve zamanlaması hakkında birkaç soru sorar. Ayrıca bir yemek geçmişi hazırlar ve hasta insanlarla herhangi bir temasınız olup olmadığınızı sorar.Bulantının nedenlerini ve belirtilerini aramak için fiziksel bir muayeneye tabi tutabilir. Bulantı ve kusmanın nedenini belirlemek için kan ve idrar testleri veya karın röntgeni çekilebilir.

Mide Bulantısına ve Kusmaya ne İyi Gelir ?

Evde uygulayabileceğiniz tedaviler mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

  • Su, spor içecekleri veya et suları için.
  • Meyve suları ve alkolsüz içecekler kaçınılmalıdır.
  • Kızarmış veya yağlı yiyeceklerden uzak durun.
  • Şekerlerden uzak durun.
  • Küçük öğünler yiyin ve yavaşça yiyin.
  • Yemek yerken bir süre dinlenip başınızı kaldırın.

Bulantı ve kusma nedenini belirledikten sonra, semptomlar kendiliğinden düzelmezse, doktorunuzun size verebileceği ilaçlar vardır. Onları düzenli bir şekilde kullanınız.

Bulantı ve Kusmayı Nasıl Anlarız?

Çoğu insan mide bulantısını hissedebiliyor. Rahatsız edici bir hissi vardır. Peki mide bulantısına ne iyi gelir ? Bulantı ve kusma hastalık değil, diğer durumların belirtileridir. Eğer bir mide bulantısı hissederseniz, mide böceği veya başka bir hastalık olabilir.

Bulantı ve kusma her zaman tıbbi yardıma ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, belirtiler sizi korkutuyorsa, bir doktoru arayın.

Bulantı ve Kusmayı Önleme

Bulantı ve Kusmayı Nasıl Önlerim?

Bulantı hissederseniz:
• Sindirimi zor yiyeceklerden kaçının.
• Soğuk ya da soğuk yemekler yemeyi deneyin.
• Üç büyük öğün yerine her gün altı küçük öğün yiyin.
• Yemek yedikten sonra uzanmayın.
• Sabahları uyandığınızda bulantı hissederseniz, yatmadan önce bir miktar yağsız et veya peynir yiyin.
• Günde en az altı bardak su için.

Kusmayı Nasıl Önlerim?

Bulantı hissediyorsanız bu ipuçları kusmayı önlemenize yardımcı olabilir:
• Oturun veya dik bir pozisyonda uzanın. Fiziksel aktiviteler sizi daha kötü hissettirir.
• Zencefilli veya gazoz gibi az miktarda tatlı bir içecek alın. Ancak, portakal suyu veya greyfurt suyu gibi asitli içeceklerden kaçının.
Böylelikle kusmayı önleyebilir veya azaltabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda bulantı ve kusma devam edebiliyor. Böyle durumlarda doktorunuza başvurmaktan çekinmemelisiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte mide bulantısı, kan dolaşımındaki hormon seviyesi değişikliklerinden kaynaklanır. Çoğu kadın sabah rahatsızlıklarında orta derecede semptomlar gösterir. Hamilelik sırasında sabah mide bulanmasının belirtileri genellikle dördüncü ayla geçer.Nadiren bir kadın, “hiperemezis gravidarum” olarak adlandırılan ciddi kusma ve kilo kaybı yaşayabilir.

Hamileliğin değişimlerine uyum sağlamaya çalışırken hassas bir mide daha da kötüleşebilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.