Kurdeşen (Ürtiker ve Angioedema) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  • Kurdeşen (tıbbi olarak ürtiker olarak bilinir ) kırmızı, kaşıntılı , farklı şekillerde ve boyutlarda görünen deri üzerinde yükseltilmiş kaynaklar; Her biri karakteristik olarak altı ila 12 saatten fazla sürmez.
  • Kurdeşen çok yaygın olmasına rağmen ve nedenleri genellikle zor değildir.
  • Kurdeşenleri hızla değiştirebilir ve bir yerde kaybolabilir ve bir çok yerde, genellikle birkaç saat içinde yeniden ortaya çıkabilir.
  • Sıradan kurdeşen aniden alevlenir.
  • Bazen kovanlar ısı, soğuk ve güneş ışığı gibi çevresel kuvvetler tarafından doğrudan fiziksel stimülasyon ile üretilir.
  • Kovanların tedavisi, durum kendi kendine gidene kadar semptomların giderilmesine yöneliktir.
  • Antihistaminikler , kovanlar için en yaygın tedavidir.
  • Kurdeşler tipik olarak uzun süreli veya ciddi komplikasyonlarla ilişkili değildir.

Kurdeşen (ürtiker) ve anjioödem nedir? Kovanlar Neye Benziyor?

Kurdeşen (ürtiker) ve anjioödem nedir Kovanlar Neye Benziyor

Kurdeşen (tıbbi olarak ürtiker olarak da bilinir) cildin üzerinde kırmızı, çok kaşıntılı , cildin sıkışık olduğu ve genellikle ağartılmış bir merkez olan bölgeler olarak görünür . Vücudun herhangi bir yerinde çap olarak birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişen şekil ve boyutlarda görünürler.

Tüm insanların% 20’sinin hayatlarında bir noktada ürtiker geliştireceği tahmin edilmektedir. Kovanlar kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Bir kovanın ayırt edici özelliği, boyutlarını hızla değiştirme ve etrafta dolaşma, tek bir yerde ortadan kaybolma ve diğer yerlerde, genellikle birkaç saat içinde yeniden ortaya çıkma eğilimleridir.

Bireysel bir kovangenellikle 24 saatten fazla sürmez. Sabah etkileyici, hatta endişe verici, ilk şey gibi görünen bir salgın, öğleden sonra tamamen giderilebilir, sadece günün ilerleyen saatlerinde tam kuvvete geri dönülür.

Çok az cilt hastalığı oluşur ve daha sonra hızla çözülür. Bu nedenle, muayene için ofise gittiğinizde doktora gösterilecek kovanlara dair bir kanıtınız olmasa bile, teşhis ve belirtilerinizin doğru şekilde yeniden sayılmasıyla teşhis konabilir. Çünkü kovanlar o kadar hızlı ve çok hızlı dalgalanırlar ki, en şiddetli noktada salgının nasıl göründüğüne dair bir fotoğraf çekmek faydalıdır.

Kovanlara eşlik edebilecek deride daha derin şişmeye anjioödem denir . Ellerin ve ayakların yanı sıra yüz (dudak veya göz kapakları) şişmesi de kısa olduğu kadar dramatik olabilir.

Kurdeşen Nedir? Kurdeşen bulaşıcı mı? Stres kovanlara neden olur mu?

Kurdeşen ve anjioödem nedir Kurdeşen bulaşıcı mı Stres kovanlara neden olur mu

Kurdeşen, histamin ve diğer bileşikler, normal olarak deride bulunan mast hücreleri adı verilen hücrelerden salınırken ortaya çıkar. Histamin sıvının lokal kan damarlarından sızmasına ve cildin şişmesine neden olur.

Kurdeşen çok yaygın ve bulaşıcı olarak kabul edilmez . Can sıkıcı olsa da, kovanlar genellikle bir hafta boyunca kendi başlarına karar verirler ve nadiren tıbbi olarak ciddi olurlar.

Bazı kovanlara, gıdalar, farklı organizmalar tarafından enfeksiyonlar, ilaçlar, gıda boyası, koruyucu maddeler ve böcek sokmaları veya ısırıkları ve kimyasallar gibi alerjiler neden olabilir ; ancak çoğu durumda, hiçbir özel sebep bulunamamıştır.

İnsanlar kovanlarına neyin neden olduğunu bilmemek için sinir bozucu bulsalar da, manevralar diyet , sabun, deterjan ve makyajın değiştirilmesi gibiMükemmel bir zamansal ilişki olmadığı sürece kovanları önlemede nadiren faydalıdır.

Kurdeşen çoğu zaman bir bağışıklık mekanizması tarafından üretildiğinden, durum bulaşıcı değildir. Enfeksiyöz bir hastalık, belirli bir insandaki kovanların sebebi olsaydı, o zaman, muhtemelen enfekte olmuş bir temasın, kovanlar geliştirmesi olasıdır, ancak mümkün değildir.

Kovanlara sahip olmak strese neden olabilir , ancak stres kendi başına kovanlara neden olmaz.

Sıradan Kovanların Belirtileri Nelerdir?

Sıradan Kovanların Belirtileri Nelerdir

Sıradan kovanlar aniden ve genellikle belirli bir sebepten dolayı alevlenirler. Kaynaklar genellikle çeşitli yerlerde görülür. Alevlenir, kaşınırlar , şişer ve birkaç dakika ile birkaç saat içinde giderler, sadece başka yerlerde ortaya çıkarlar.

Bu dizi günler ila haftalar arasında devam edebilir. Çoğu kovan epizodu altı haftadan az sürer. Bu kesme noktası keyfi olmasına rağmen, altı haftadan daha uzun süren kovan vakaları genellikle “kronik” olarak adlandırılır.

Sıradan kovanların risk faktörleri ve nedenleri nelerdir?

Yukarıda belirtildiği gibi, sıradan kovanların birçoğu “idiyopatik” dir, çünkü hiçbir sebep bilinmemektedir. Diğerleri viral enfeksiyonlar tarafından tetiklenebilir. İlaçların neden olabileceği, genellikle birkaç hafta önce ilk kez alındığı zaman olabilir.

( Uzun süreler boyunca sürekli olarak alınan ilaçların kovanlara neden olması muhtemel değildir, fakat kesinlikle imkansız değildir.) Bir ilaç, kovanın bir nedeni olarak dahil edildiğinde, ilacın durdurulması gerekir çünkü test, nedeni doğrulamak için nadiren kullanılabilir.

Çoğu durumda, ilaca bağlı kovanlar birkaç gün içinde gider. Bir ilaç kesilirse ve kovanlar gitmezse, bu ilacın kovanların nedeni olmadığı yönünde güçlü bir kanıttır.

Bazı ilaçlar, morfin gibi kodein , aspirin ve (diğer steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar NSAID’ler gibi, ibuprofen [ Advil ]), serbest histamin ve alerjik olmayan mekanizmalar yoluyla ürtiker üretmek için vücut neden olur. Ürtiker hastaları bu ilaçlardan kaçınmalıdır.

” Alerjik ” bir durum olan kovanların saygınlığına rağmen, herhangi bir provoke edici maddeye genellikle bariz bir bağlantı yoktur. Bu durumda, rastgele alerji testi genellikle yararlı değildir. Eğer kovanlarınıza neyin sebep olduğunu biliyorsanız, mümkünse nedenlerden kaçının.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.