İnsan Yaşamı Gerçekten Limitli mi?

Bir insanın ölüm riskini ve hatta 105 yaşın üstündeki platoları yavaşlatıyor, yeni bir çalışma raporunda, önceki araştırmalara meydan okuyor ve insan yaşam süresinin uzamadığı bir kesme noktası var.

Uzun ömürlülük öncüleri 70’li, 80’li ve 90’lı yıllara dayanabilecek kadar şanslı olanlar, eğer kendi aralarında kalırsa, potansiyel olarak 110’lu yılların sonuna kadar yaşayabilirlerdi, diyor kıdemli yazar Kenneth Wachter, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’deki demografi ve istatistik profesörü.

Wachter, “Verilerimiz, insan yaşamına henüz bakış açısından sabit bir sınır olmadığını söylüyor.” Dedi. “Çok azımız bu tür yaşlara ulaşacak, ancak mortalite oranlarının sonsuza kadar kötüye gitmediği ve bize 80 ile 90 yaşları arasında hayatta kalmayı iyileştirmek için daha fazla ilerleme olabileceğini söyler.” değerli, cesaret verici bir keşif. ”

Spesifik olarak, çalışma, 110 yaşlarındaki insanların aynı yaşama şanslarını 105 ve 109 yaşları arasında sürdürdüğünü, yıl içinde 50/50 ölüm şansının ve 1,5 yıl daha uzun bir yaşam süresinin beklediğini göstermiştir.

Wachter, bu platonun ölüm riskinin 40 yaşından itibaren yaşlandıkça acımasızca yükseldiğini söyledi.

Wachter, ”

Ölüm oranlarının 40 yaşından 90 yaşına yükseldiği oranlarda yükselmeye devam etmesi durumunda, aşırı yaşlarda ilerlemenin büyük bir engel olacağı  davranışsal değişime ya da yeni tıbbi gelişmelere büyük ölçüde azalan geri dönüşler

” olacağını söyledi. “Bu oranların eninde sonunda ortaya çıkması, bu gelişmeler için daha fazla yolun var olduğunu umuyor.”

Bilinen en yaşlı insan, 1997’de 122 yaşındayken ölen Fransa Jeanne Calment’idir.

Farklı bulgular

Maksimum bir insan ömrü olup olmadığı konusunda tartışmalar sürmektedir.

Geçen yıl, Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde araştırmacılar, insan yaşamının yaklaşık 115 yıldır zirve yaptığı önceki iddialara meydan okuyan bir rapor yayınladı.

McGill’teki gelişim biyolojisi başkanı olan yazar Siegfried Hekimi, “İstatistikler, sahip olduğumuz verilere dayanarak bundan daha uzun yaşayamayacağınızı söyleyebilecek kadar iyi değil” dedi. “Bu iddiayı yapmak için yeterince iyi değil.”

Bunu daha fazla araştırmak için Wachter ve meslektaşları, 2009 ve 2015 yılları arasında 105 yaşına ulaşan İtalya’daki yaklaşık 4 bin kişinin ölüm izlerini takip ettiler.

Müfettişler, bir kişinin orta ve yaşlı yaşta girmesiyle hayatta kalma ihtimalinin uygunsuz bir şekilde azaldığını bulmuşlardır.

Örneğin, 90 yaşına ulaşan İtalyan kadınlarının yıl içinde yüzde 15’lik bir ölüm şansı ve ortalama altı yıllık bir beklenen yaşam süresi, sonuçların olduğunu gösterdi.

Fakat eğer bunu 95 yapsaydı, bir yıl içinde ölme ihtimalleri yüzde 24’e yükseldi ve yaşam beklentileri 3.7 yıla düştü.

İnsanlar bu oranların belirsiz bir şekilde artmaya devam edeceğini düşünebilir, çünkü insanlar tanımlanmamış bir ufuk noktasına doğru ilerlerler.

Yine de olan bu değildi. Hayatta kalma şansı, insanlar 105’i geçtikten sonra platodu.

Hekimi yeni çalışmadan “Ölüm riski 105 yılda çok yüksek, ancak gelecek yıl daha yüksek değil” dedi. “Her yıl aynı ölme şansın var ve her yıl parayı kazanan kişi sen olabilirsin.”

Wachter, bu plato muhtemelen evrimsel seçim ve iyi genlerin ve sağlıklı yaşam seçeneklerinin etkisinden dolayı meydana geldiğini söyledi.

Wachter, “Aynı yaştaki bir grup yaşlı insana baktığınız zaman, bazıları zaten oldukça zayıftır ve bazıları sağlamdır. Kırılganlık düzeyinde büyük bir fark vardır.” Dedi.

“Kolej 50 toplantıları gitmek İnsanlar, sadece etrafına bak ve bazı insanlar ise bazı insanlar dağlara tırmanıyor yürüyüş . Şimdi 15 ila 20 yıl sonra zaten zayıf olan insanların olması muhtemel olanlardır gitmek bastonlu öldü “dedi.

Yeterli çalışma katılımcısı yok

Hekimi, şimdiye kadar, uzun ömürlü insanların genetiğine bakmanın, insan yaşamının genel kapsamını genişletmek için çılgınca ipucu sağladığını söyledi.

Hekimi, bu aşırı eski çağlara giden çok az insan var ve onların lehine çalışıyor gibi görünen genler bir yerden diğerine değişiyor.

Örneğin, Okinawa’da uzatılmış yaşam süresini destekliyor gibi görünen genler, İngiltere’de bulunanlarla aynı değildir.

Ancak bu çalışma, hayatta kalma platosunun ortalama insan yaşam süresine daha erken yayılma şansının olduğunu gösteriyor. Bu da, daha fazla insanın 100’lü yaşlarında daha fazla insanın yaşayabileceği olasılığını arttırdığını gösteriyor.

“Bu bize iyi bir umut veriyor, çünkü bugün bu popülasyonlarda olduğu gibi bu kötü değişkenlere bakmak ve bu genetik varyantların potansiyel ilaçlarla ve farklı sağlık sorunları ile etkileşimini anlamak için çok fazla fırsat var,” Wachter dedim.

Bakan, “Bu temel teori, tıbbi ilerlemeyi ve halk sağlığının ilerlemesini, genetik araştırmalar devam ettikçe bundan 10 ila 15 yıl sonra bildirmemize yardımcı olabilir” dedi.

Hekimi kabul etti.

“Hayatımızın artarak devam ettiği göz önüne alındığında, belki de yaylalar erken ve erken başlayacak” dedi.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.