Gözlerde şişlik ve morluk olmadan burun ameliyatı olur mu?

Doktor Kanalı

Burun ameliyatları plastik cerrahinin en önemli ve en sık yapılan ameliyatlarından bir tanesidir. Hastalarımız günlük yaşama daha hızlı adapte olabilmek adına gözlerindeki şişlik ve morluğun olup olmayacağını veya olursa ne kadar sürede geçeceğini genellikle bize sormaktadırlar. Burun ameliyatı biz burnun kemik ve kıkırdak dokusuna müdahale etmekteyiz.

Özellikle günümüzde daha az travmatik minimal invaziv teknikler kullanılmaktadır.

Burun ameliyatında gözlerde şişlik ve morluk olmaması için düşük tansiyon altında ameliyat yapmaktayız ve kemiğe yapacağımız müdahalelerden sonra bölgeyi soğutmak için çeşitli teknikler uygulamaktayız. Şişliklerin daha az olması için çeşitli ilaçlar kullanılmakta ve bu ilaçlarla hastalarımızın ameliyattan sonra gözlerinde meydana gelebilecek şişliklerin önüne geçmekteyiz. Artık günümüzde minimal invaziv teknikler kullanılabilecek çeşitli özel teknolojik cihazlarla ve kullanılmakta olan özel cerrahi aletler yardımıyla hastalarımızdaki gözlerinde oluşabilecek morlukların ve oluşabilecek şişliklerin önüne geçebilmekteyiz.

Ancak çok da nadir olsa bile bazı teninin çok hassas olduğu hastalarımızda hafif bir şişlik ve morluk ortaya çıkabilmektedir.

İkincil veya üçüncül ameliyatlarda daha evvelden geçirilmiş olan ameliyata bağlı olarak biraz daha fazla morluk ve şişlikle karşılaşabilmekteyiz bu hastalarımızda özellikle burun ameliyatı sonrası dönemde üç gün boyunca yapılacak buz tatbiki ile ve kullanılacak antienflamatuar ilaçlar ile bu şişlik ve morlukların da önüne bir miktar geçilebilmekte ve bunların kontrol edilmesi sağlanmaktadır.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.