Sporun Faydaları Nelerdir? Spor Yapmanın 6 Zihinsel Faydası

Sporun fiziksel sağlığınız için yararlı olduğunu zaten biliyorsunuz. Fakat tek fiziksel olarak değil zihinsel olarak da sporun faydaları vardır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, spora katılımın ruh sağlığınızı olumlu yönde etkileyebileceğini de ortaya koydu.

1. Spor Ruh Halinizi İyileştirir

Mutluluk hormonlarınızın artmasını sağlar ve rahatlama hissi verir. Fiziksel bir aktiviteye katılmaktan çekinmeyin. Spor salonunda egzersiz yapmanın ya da hızlı bir yürüyüş yapmanın, sizi daha mutlu ve daha rahat hissettiren beyin kimyasallarını tetikler. Özellikle grupça yapılan sporlar, gevşemeyi ve zindeliğinizi arttıran, tatmin edici bir mücadeleye girme şansını sağlar. Ayrıca, eğlence ortamlarında takım arkadaşlarınızla bağlantı kurmanıza izin vererek sosyalleşmenizi sağlar.

2. Spor Konsantrasyonunuzu Arttırır

Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler, temel zihinsel becerilerinizini saklamanıza yardımcı olur. Araştırmalar, aerobik ve kas güçlendirme aktivitelerinin oldukça faydalı olduğunu göstermektedir. Bu tür bir etkinliğe en az 30 dakika süreyle haftada üç ila beş kez katılmak, zihinsel sağlık yararlarını sağlayabilir. Üstelik hareketlerin doğru yapılışına konsantre olmanız, odaklanmanızı arttıracaktır. Bu sayede sosyal yaşantınızda daha rahat olacaksınız.

3. Spor Stresi ve Depresyonu Azaltır

Fiziksel olarak aktif olduğunuzda, günlük streslerden uzaklaşmış olursunuz. Bu, olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olur ve daha iyi hissedersiniz. Egzersiz yapmak vücudunuzdaki stres hormonlarının seviyesini azaltır. Aynı zamanda endorfin üretimi sağlar. Bunlar stresi ve depresyonu uzak tutan doğal ruh halini geliştirir. Endorfinler, zorlu bir çalışmadan sonra sizi daha rahat ve iyimser hissetmenizi sağlar. Uzmanlar , spor ve depresyon arasındaki ilişkiyi belirlemek için daha kaliteli bir araştırma yapılması gerektiği konusunda hemfikirdir. Fakat sporun faydaları için bir çok araştırma yapılmıştır ve sağlık konusunda gerçekten oldukça etkilidir.

4.Spor Uyku Alışkanlıklarını İyileştirir

Spor ve diğer fiziksel aktivite formları, uyku kalitesini arttırır. Bu da daha hızlı uyumanıza ve uykunuzu derinleştirmeye yardımcı olur. Daha iyi uyumak, ertesi gün zihinsel görünümünüzü ve ruh halinizi değiştirecektir. Sadece günün çok geç saatlerinde spor yapmamaya dikkat edin. Yatmadan birkaç saat önce yapılan sporlar, yatağa enerjik girmenize neden olacaktır. Öğlen ve sabah yapılmış olan sporların daha etkili olduğu söylenmektedir. Fakat ağırlık sporları yapan kişilerin akşam saatlerinde yapması önerilmektedir. Çünkü akşam saatlerine kadar vücudunuz oldukça enerji depolayacaktır. Bu sayede daha dinç ve istekli bir şekilde spor yapmış olacaksınız.

5. Spor Yapmak Kilonuzu Korumanıza Yardımcı Olur

Hastalıkları kontrol etmek ve önlemek spor sayesinde gerçekleşen bir durumdur. Kilonuzu korumanın sağlıklı bir yolu olarak, koşma, bisiklete binme ve ağırlık antrenmanları gibi bireysel sporların tümü, yağ yakmanın veya kas kütlesi arttırmak için en etkili yoludur. Önerilen bir ağırlık aralığında kalmak, diyabet, yüksek kolesterol ve hipertansiyonların gelişme olasılığını azaltır. Bu sayede daha sağlıklı bir yaşam tarzınız olacaktır.

6. Spor Yapmak Öz Güveninizi Arttırır

Spor yapmakla birlikte gelen düzenli egzersizler, kendinize olan güveninizi ve öz güveninizi artırabilir. Gücünüzü, becerilerinizi ve dayanıklılığınızı spor yaparken kullanmak, kişisel imajınız da artacaktır. Fiziksel aktivite ile gelen yenilenen güç ve enerjiyle, oyun alanındaki ve bunun dışındaki görevlerde başarılı olmanız daha muhtemel olabilir. Spor yapmak sizleri sosyalleştirecektir ve insan ilişkilerinde katkıda bulunacaktır. Sporun faydaları arasında en önemlisi bu olabilir. Çünkü özgüveni artmış olan bir kişi, kendisi ile barışık olur ve depresyona girme riski oldukça düşüktür.

Herhangi bir spor aktivitesine başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Fiziksel hastalığınız varsa, örneğin kalp hastalığınız var ise buna göre bir spor programı seçmelisiniz. Kendinizi çok fazla yormanız sizi olumsuz yönde etkileyebilir. Sporun faydaları, zarara dönüşebilir. Bu yüzden fiziksel bir hastalığınızın olup olmadığından emin olun. Kalbinizin zorlu egzersizler için yeterince sağlıklı olduğundan emin olun. Ciddi yaralanma ve egzersize bağlı astım olasılığını aklınızda bulundurun.

Genç yaşta spora başlayan çocukların, yaşlılık dönemine geldiklerinde daha dinç kaldıkları gözlemlenmiştir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.