Güneş Alerjisi Nedir? Güneş Alerjisi Türleri ve Belirtileri

Güneş alerjisi, güneş ışığına maruz kaldığınız zaman, kaşıntı ve kızarıklık yapmaktadır. Vücuttaki en yaygın yerler boynun, ellerin arkası, kolların dış yüzeyi ve alt bacaklardır. Nadir durumlarda, cilt reaksiyonu daha şiddetli olabilir. Kovanlar veya giysili bölgelerde cilde yayılabilecek küçük kabarcıklar üretebilir.

Güneş alerjileri, güneşe maruz kalan ciltte meydana gelen değişiklikler ile tetiklenir. Vücudun bu reaksiyonu neden geliştirdiği açık değildir.

Bununla birlikte, bağışıklık sistemi güneş tarafından değiştirilen cildin, bazı bileşenlerini “yabancı” olarak tanır . Vücut bu bileşenlere karşı bağışıklık savunmasını aktif eder. Bu durum, kızarıklık, küçük kabarcıklar veya nadiren başka bir deri döküntüsü şeklini alan alerjik bir reaksiyon oluşturur. Güneş alerjileri yalnızca hassas insanlarda görülür.

En Yaygın Güneş Alerjisi Tipleri

Actinic prurigo: Bu alerji tipi, Kuzey, Güney ve Orta Amerikan Kızılderili toplulukları da dahil olmak üzere, Amerikan Kızılderili kökenli insanlarda görülür. Belirtileri genellikle klasik PMLE’nin belirtilerinden daha yoğundur. Genellikle çocukluk veya ergenlik döneminde daha fazla görülmektedir.
Photoallergic eruption: Bu güneş alerjisi , güneş ışığının cilde uygulanmış olan bir kremin üzerine temas etmesi ile reaksiyon gösterir. Fotoalerjik püskürmeye neden olabilecek yaygın ilaçlar arasında antibiyotikler (Tetrasiklinler, Florokinolonlar ve Sülfonamitler), ağrı kesiciler (Advil, Motrin ve diğerleri) yer almaktdır.
Solar urticaria: Bu güneş alerjisi şekli, güneşe maruz kalan ciltte şiddetli kaşıntı ve kızarıklık yapmaktadır. Kadınları en çok etkileyen, nadir bir alerjidir.

Güneş Alerjisi Belirtileri

Belirtiler güneşe özgü alerjiye bağlı olarak değişebilir:

PMLE

tipik olarak güneşe maruz kaldıktan sonraki ilk iki saat içinde kaşıntıya veya kızarıklıklara neden olur. Döküntü genellikle boynun, üst göğsün, kolların ve alt bacakların güneşe maruz kalan kısımlarında görülür. Ek olarak, bir ila iki saatlik titreme, baş ağrısı, bulantı ve halsizlik olabilir.

Aktinik Prurigo (Kalıtsal PMLE)

Semptomlar PMLE’ye benzer, ancak genellikle yüzlerde, özellikle dudakların çevresinde yoğunlaşır.

Photoallergic Eruption

Genellikle kaşıntı yapar ve deri dökülmesine neden olur. Bu alerji tipi aşırı duyarlılık reaksiyonunu tetiklediği için, güneşe maruz kaldıktan 1 gün sonra bile görülebilir.

Solar Urticaria

Deriden kabarık, kızarık ve kaşıntılı döküntüler ile karakterize bir cilt rahatsızlığı yaratmaktadır. Bu güneş alerjisi için tanı, dermatolojik muayene ile konulmaktadır.

Güneş Alerjisinden Korunmanın Yolları

  • Dışarıya çıkmadan önce, hem ultraviyole A hem de ultraviyole B ışınlarına karşı geniş bir koruma yelpazesine sahip güneş kremi kullanın. Bu kremin en az 30 veya üzeri güneş koruma faktörlü olmasına dikkat edin.
  • Dudaklarınızın güneşten korunması için, dudaklar için özel olarak üretilmiş güneş kremi kullanın.
  • Öğle saatlerinde  güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının.
  • Ultraviyole ışığa karşı korumalı bir güneş gözlüğü kullanın.
  • Güneşten korunmak için, uzun pantolon, uzun kollu bir üst giymelisiniz.
  • Fotoalerjik erüpsiyonu tetikleyebilecek cilt bakım ürünleri ve ilaçların, özellikle de belirli antibiyotiklerin farkında olun. Güneş alerjisi için bir ilaç kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Güneş Alerjisi Tedavisi

PMLE: Kızarmış bölgelere soğuk kompresler uygulayın. Cildinizi soğuk su spreyleri ile nemlendirin. Kaşıntıyı hafifletmek için kaşıntıyı hafifletmek için reçetesiz satılan ilaçlar kullanın. Kaşıntıyı gidermek için eczanelerde satılan kremleri kullanabilirsiniz. Daha ciddi semptomlar için doktorunuz reçeteli bir oral antihistaminik veya kortikosteroid krem ​​önerebilir.
Aktinik prurigo (kalıtsal PMLE): Bu alerjinin tedavisi, reçeteli ilaçlar ile yapılmaktadır.
Photoallergic eruption: Bu güneş alerjisi tedavisi için, öncelikle reaksiyonu tetikleyen ilaç veya cilt bakım ürünlerini tanımlamak gerekmektedir. Daha sonra o ilaç veya bakım ürünleri kullanmamalısınız. Genellikle kortikosteroid krem ​​ile tedavi edilebilir.
Solar urticaria: Kaşıntıyı hafifletmek için nazal sprey veya kortizon içeren bir kaşıntı önleyici cilt kremini deneyebilirsiniz. Daha şiddetli alerjilerde doktorunuz reçeteli bir antihistaminik veya kortikosteroid krem verecektir. Bu kremleri düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Güneş alerjisi olan hastaların, sürekli güneş koruyucuları kullanması gerekmektedir. Yoksa alerji gittikçe çoğalacaktır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.