Tırnak Yemek Nasıl Bırakılır? Dermatofaji Hastalığı Tedavisi

Tırnak yeme veya bazen çiğneme, birçok insan tarafından yapılmaktadır. Fakat bu tehlikeli bir hastalıktır. Kendinizi zorla ısırmayı ve parmaklarınızı yemeyi alışkanlık haline getirirseniz, dermatophaji hastalığına yakalanmışsınız demektir.

Dermatofaji, tırnak ısırmanın ötesinde olan bir şeydir. Bir alışkanlık ya da tik değil, bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı olan insanlar derilerini kemirip, kanlı, hasarlı ve bazı durumlarda enfekte olmuş halde bırakırlar. Zorunluluk, en sık tırnak etleri ve parmaklar gibi elleri etkiler. Bununla birlikte, vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir.

Tırnak Yeme Belirtileri

  • Sıklıkla tırnaklarınıza hasar verecek derecede yemek
  • Etkilenen bölgedeki ciltte kızarıklık
  • Etkilenen bölgede kanama
  • Yara izi, nasır veya renk değişikliği

Dermatofaji Teşhisi

Dermatofajiden şüpheleniyorsanız, zihinsel bir sağlık uzmanıyla görüşün. Size belirtileriniz, genel ruh haliniz ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaklar. Bir BFRB olarak sınıflandırılmak için, davranışlarınızın ciddi derecede kendinize zarar vermesi gerekmektedir. BFRB’li insanlar genellikle kasıtlı olarak kendilerine zarar vermek yerine stresi hafifletmek veya hareketten zevk almak için davranışta bulunurlar. BFRB’ler bedensel hasara yol açsa da, istenmeyen bir durumdur. Deri ısırmasına bağlı herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürseniz, tıbbi yardım almalısınız.

Tırnak Yeme (Dermatofaji) Tedavisi

Davranış sizin kontrolünüzden uzaklaştığında, mevcut birkaç tedavi yöntemi vardır. Terapiler yapılarak düşüncelere ve davranışlara odaklanır ve bu düşüncelere davranışsal tepkileri ayarlama yönünde çalışır. Alışkanlıkları tersine çevirme eğitimi kullanılabilir. Tırnak yeme tedavisi için özel olarak onaylanmış hiçbir ilaç yoktur, ancak bazı ilaçlar semptomları azaltmaya ve bunlara eşlik eden anksiyete ve depresyon gibi sorunları tedavi etmeye yardımcı olabilir. Prozac bu ilaçların başında yer almaktadır.

Cilt tedavisi yapılarak bu sorundan kurtulmanız daha kolay hale gelmektedir. Hasar almış olan bölgenizin iyileşmesi için, bandaj kullanabilirsiniz.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.