Rozase hastalığı (gülleme) nedir?

Rozase, çoğu zaman yüzünü etkileyen kronik, inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır. Rosacea tedavi edilmezse zamanla kötüleşir. Genellikle sivilce, egzama veya cilt alerjisi ile karıştırılır.

Rosacea, açık tenli insanlar arasında daha yaygın gözükmekte ve tahmini 14 milyon Amerikalıyı etkilemektedir (20 kişiden 1’i). Sebepler tam olarak anlaşılmamasına ve tedavi edilmemesine rağmen, semptomları hafifletmek için birçok yol vardır.

Sıklıkla yanlış teşhis edildiği için, insidans daha yüksek olabilir. Rosacea, kuzey Avrupa soylarının adil tenli insanları arasında daha yaygındır.

Rozase Üzerinde Hızlı Gerçekler

Rozase Üzerinde Hızlı Gerçekler
Rozase Üzerinde Hızlı Gerçekler
 • Rozase’nın ana semptomu yüz püstüllerinin gelişmesidir.

 • Yaklaşık 14 milyon Amerikalının rozase olduğu düşünülmektedir.

 • Diğer semptomlar kolayca kızarır ve iltihaplı kan damarlarını içerir.

 • Kesin nedenler bilinmemektedir ancak bazı faktörler semptomları tetikleyebilir.

 • Bazı yiyecekler, süt ürünleri ve baharatlı yiyecekler gibi belirtileri kötüleştirebilir

Rozase Hastalığı Tedavisi

Rozase hastalığının tedavisi
Rozase hastalığının tedavisi

Rosacea için tedavi yoktur. Bununla birlikte, belirtileri ve semptomları rahatlatabilecek çeşitli tedaviler vardır.

İlaçların ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonu genellikle en iyi sonuçları verir.

Doktor ciltteki lekeleri maskeleyen kamuflaj kremleri reçete edebilir.

Rozase İlaçları

Tedavi, reçeteli topikal ilaçların (cilde uygulanan) ve oral ilaçların (yutma hapları, tabletler veya kapsüller) bir kombinasyonunu içerebilir. Bunlar şunları içerir:

 • Topikal ilaçlar : Bunlar inflamasyonu ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur ve cilde günde bir veya iki kez uygulanır. Bazı oral ilaçlar ile birlikte yaygın olarak kullanılırlar. Antibiyotikler(metronidazol), tretinoin, benzoil peroksit ve azelaik asit, yaygın olarak reçete edilen topikal ilaçların örnekleridir.
 • Oral antibiyotikler : Bunlar anti-inflamatuar özellikleri için reçete edilebilir. Oral antibiyotikler topikal olanlara göre daha hızlı sonuç verir. Örnekler tetrasiklin, minosiklin ve eritromisini içerir.
 • İzotretinoin (Accutane) : Bu oral ilaç bazen diğer tedaviler işe yaramadıysa, şiddetli inflamatuar rosacea vakaları için kullanılır. İzotretinoin, yağ bezlerinin yağ üretimini engelleyen güçlü bir ilaçtır. Yan etkiler ağır olabileceğinden, hasta yakından izlenmelidir.
 • Blefamid : Bazen oküler rosacea (göz semptomları) olan hastalar için reçete edilen spesifik bir steroid göz damlası tipi. Göz damlası 3 gün boyunca 1 hafta boyunca uygulanır, ardından bir kırılma veya konik kullanım sağlanır.
 • Tetrasiklinler : Bunlar bazen oküler rosacea semptomları olan hastalar için reçete edilir. Doksisiklin kuruluk, kaşıntı, bulanık görme ve ışığa duyarlılık (ışığa karşı duyarlılık) geliştirmeye yardımcı olur.

Rozase Türleri

Türleri
Türleri

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre birçok çeşit rosacea ama dört ana tip vardır .

 • Erythematotelangiectatic rosacea gözle görülür kan damarları ile kızarıklık ve kızarma özellikleri.
 • Papulopustular rosacea, akne benzeri kızarıklık, şişlik ve çatlakları içerir .
 • Phymatos rosacea, cildin kalınlaşmasına ve engebeli bir dokuya bürünmesine neden olur.
 • Oküler rosacea gözlerde kızarıklık ve tahrişe ve şişmiş göz kapaklarına neden olur. Kişi bir arpacıkmış gibi görünebilir.

Steroid rosacea olarak bilinen bir durum meydana gelebilir dermatit ve tedavi etmek için kullanıldığında, özellikle, kortikosteroidlerin uzun süreli kullanımı ile vitiligo .

Kalıcı kızarıklık yüzün merkezinde gelişebilir ve devam edebilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.