Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır? 2018

Sivilce nedir?

Akne ( akne vulgaris , ortak akne ), ergenlik döneminde neredeyse tüm gençleri etkileyen yüz, göğüs ve sırt kıl foliküllerinin bir hastalığıdır – tek istisna yalnız yaşayan birkaç ilkel Neolitik kabilenin üyeleridir. Bakteriler onun gelişiminde rol oynasa da, bakterilerden kaynaklanmaz. Bazı kadınların 20’li yaşların ortalarında ve akne döneminde sivilceleri geliştirmesi sıra dışı değildir .

Akne cilt üzerinde görünür

 • siyah nokta veya beyaz kafa olarak da bilinen tıkanmış gözenekler (” komedonlar “),
 • sivilce veya zits olarak da bilinen ihale kırmızı yumrular ,
 • püstüller (irin içeren şişlikler) ve bazen
 • kistler (derin sivilce, kaynar ).

Bir reçeteye ihtiyaç duymayan bir eczane veya kozmetik tezgahında bulunan ürünleri kullanarak akne tedavisi için çok şey yapılabilir. Ancak, daha zor akne vakaları için, tedavi seçenekleri için bir doktora danışılmalıdır.

Sivilce Nedenleri Nelerdir ?

Sivilce nedenleri nelerdir
Sivilce nedenleri nelerdir

Hiçbir faktör Y neden olmaz. Akne, saç köklerine bağlı yağ (yağ) bezlerinin ergenlik döneminde veya diğer hormonal değişikliklerden dolayı uyarıldığı zaman ortaya çıkar. 

Sebum (yağ), cildi yağlayan ve koruyan doğal bir maddedir.Artmış yağ üretimi ile ilişkili olan, deri hücrelerinin olgunlaştığı ve foliküler gözenekleri tıkayan predispoze olduğu bir değişikliktir. Fiş, ince bir cilt tabakasıyla kaplıysa veya havaya maruz kaldığında, fişin karanlık açık kısmı ” siyah nokta ” olarak adlandırılırsa, beyaz bir kafa şeklinde görünebilir . Tıkalı saç folikülüyavaş yavaş genişler, bir yumru üretir. Folikül büyüdükçe, duvar tahriş edebilir, tahriş edici maddelerin ve normal cilt bakterilerinin cildin daha derin katmanlarına girmesine izin verir, sonuçta iltihap oluşturur. Deri yüzeyine yakın iltihaplanma bir püstül üretir ; daha derin inflamasyon bir papül ( sivilce ) ile sonuçlanır ; iltihap daha derin ise, bir kist oluşturur .

İşte genellikle sivilce rolü olmayan bazı faktörler:

 • Yemek : Ebeveynler genellikle gençlere pizza, yağlı ve kızarmış yiyeceklerden ve abur cuburlardan kaçınmaları gerektiğini söyler . Bu besinler genel sağlık için iyi olmasa da, sivilcelerde önemli bir nedensel rol oynamazlar. Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalarda, yüksek karbonhidratlı bir diyet , süt ve ağırlaştırılmış sivilcede saf çikolatayı içermesine rağmen, bu bulgular yerleşik olmaktan uzaktır.
 • Kir : Siyah uçlar, oksitlenmemiş yağdır, kir değildir. Ter sivilce neden olmaz ve deride tamamen ayrı bezler tarafından üretilir. Öte yandan, aşırı yıkama cildi kurutabilir ve tahriş edebilir.
 • Stres : Bazı insanlar, sivilcelerini o kadar üzüyorlar ki, onları aldılar ve daha uzun ömürlü hale getiriyorlar. Bununla birlikte, stres , akne oluşumunda doğrudan birrol oynamaz.

Ara sıra hastalarda, aşağıdaki faktörler katkıda bulunabilir:

 • Kalıtım : Ailenizden birinin ciddi akne varsa, muhtemelen aknenin kontrol edilmesi daha zor olacaktır.
 • Basınç : Bazı hastalarda, kask, çene kayışı, yaka, jartiyer ve benzeri baskılar akneyi kötüleştirebilir.
 • İlaçlar : Bazı ilaçlar, iyodürler, bromitler veya oral veya enjekte edilmiş steroidler (tıbbi olarak önceden belirlenmiş prednizon [ Deltasone , Orasone, Prednicen-M, Sıvı Pred ) veya vücut geliştiriciler veya sporcuların aldığı steroidler gibi akneye neden olabilir veya kötüleşebilir. ). Akneye neden olan veya kötüleşen diğer ilaçlar antikonvülsan ilaçlar ve lityumdur (Eskalith, Lithobid ). Ancak çoğu sivilce vakası ilaca bağlı değildir.
 • Meslekler : Bazı işlerde, kesme yağları gibi endüstriyel ürünlere maruz kalmak akne oluşturabilir.

Başka Hangi Cilt Rahatsızlıkları Akne Semptomlarını ve Belirtilerini Taklit Edebilir ?

Başka hangi cilt rahatsızlıkları akne semptomlarını ve belirtilerini taklit edebilir
Başka hangi cilt rahatsızlıkları akne semptomlarını ve belirtilerini taklit edebilir
 • Rosacea : Bu durum, sivilce değil, komedonlarla karakterizedir ve yüzün orta üçte birinde kızarıklık, kızarma ve yüzeysel kan damarları ile birlikte görülür. Genellikle 30’lu ve 40’lı ve daha büyük yaştaki insanları etkiler.
 • Pseudofolliculitis: Bu bazen ” jilet yumru ” veya “jilet döküntüsü ” olarak adlandırılır . Cilde çok yakın kesilirken, büyüyen kıllar cildin içine bükülür ve hassas yumrular üretir. Bu mekanik bir problemdir ve tedavi daha az traş etmeyi içerir (sakal, lazer epilasyon ). Pseudofolliculitis, tabii ki, akne olan hastalarda da ortaya çıkabilir.
 • Folikülit : Sivilce, karın, kalça veya bacak gibi vücudun diğer bölgelerinde oluşabilir. Bunlar akne değil iltihaplı folikülleri temsil eder. Bunlar kendi başına gitmezse, doktorlar genellikle sivilce için kullanılanlarla aynı olmayan oral veya harici antibiyotikler reçete edebilirler.
 • Gram-negatif folikülit : Uzun süreli oral antibiyotiklerle tedavi edilen bazı hastalar, daha önce kullanılan antibiyotiklere dirençli bakterilerle dolu püstüller geliştirir. Bakteriyel kültür testleri, bu mikropları tanımlayabilir ve doktora farklı antibiyotikler veya diğer tedavi şekillerini reçete edebilir.

Temizlik ve cilt bakımı

Temizlik ve cilt bakımı
Temizlik ve cilt bakımı

Popüler tarzda ve moda dergilerinde okuyabileceğine rağmen, her insan ve durum için doğru olan sihirli bir ürün veya rejim yoktur.

 • Hafif temizleyiciler : Hafif bir temizleme çubuğu veya sıvı ile günde bir veya iki kez yıkama (örneğin, Dove, Neutrogena, Basis, Amaç ve Cetaphil, ucuz ve popülerdir) cildi temiz tutar ve hassasiyet ve tahrişleri en aza indirir.
 • Eksfoliye edici temizleyiciler ve maskeler : Çeşitli hafif peeling, eksfolyantlar ve maskeler kullanılabilir. Bu ürünler salisilik asit içerebilir ve bu da onu çok hafif bir soyma maddesi haline getirir. Bu ürünler cildin dış tabakasını çıkarır ve böylece gözenekleri açar. Glikolik veya alfa hidroksi asitleri içeren ürünler de hafif cilt eksfolyantlarıdır.
 • Retinol : Reçeteli ilaç Retin-A ile karıştırılmamalıdır, A vitamininin bu türevi, deri soyulmasını teşvik edebilir.

Bakterileri azaltmak

 • Antibakteriyel temizleyiciler : Reçetesiz antibakteriyel temizleyicilerin en popüler maddesi benzoil peroksittir .
 • Topikal (harici) uygulamalar : Antibakteriyel temizleyiciler, etkilenen bölgeye uygulanan jeller, kremler ve losyonlar şeklinde gelir. Yüzey bakterilerini öldüren aktif bileşenler arasında benzoil peroksit, kükürt ve resorsinol bulunur. İnternette ve kablolu televizyonda (ProActiv gibi) tanıtılan bazı markalar, eczaneden satın alabileceğiniz aynı ve bazen daha güçlü ürünlerden çok daha maliyetlidir.

Benzoil peroksit az sayıda insanda kırmızı ve pullu cilt tahrişine neden olur, bu da ürünü kullanmayı bıraktığı anda gider. Benzoil peroksidin bir ağartıcı olduğunu akılda tutun, bu yüzden benzoil peroksit içeren ürünlerin kumaşlarla temas etmesine izin vermeyin, renkli giysiler, gömlekler, havlular ve halılar üzerinde göze çarpmayan beyaz lekeler bırakmayın.

Yağı azaltın

Petrol bezlerinin yağ üretmesini engelleyemez. İzotretinoin bile (Accutane, aşağıya bakınız) bir süredir yağ bezlerini yavaşlatır; Daha sonra normal aktiviteye devam ederler. Cildin yüzeyinde yağdan kurtulmak ve parlaklık görünümünü azaltmak mümkündür.

 • Yağı temizlemek için hafif bir büzücü / toner kullanın. (Eczanelerde ve kozmetik hat üreticilerinden birçok marka bulunmaktadır.)
 • Glikolik asit veya diğer alfa hidroksi asitlerden birini içeren ürünler de, cildin yüzeysel tabakasının soyulmasına ( eksfoliye ) neden olarak cildi temizlemede yardımcı olur .
 • Sülfür ve diğer maddeler içeren maskeler yüz yağı oluşturur.
 • Benzoil peroksit içeren antibakteriyel pedler, yağı silmeye yardımcı olma avantajına sahiptir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.