Kortizon Enjeksiyonu Nedir? Kortikosteroidler nelerdir?

 • Kortikosteroidler güçlü anti-inflamatuar ilaçlardır.
 • Kortizon enjeksiyonları, iltihaplı kasların, eklemlerin, tendonların ve bursaların hızlı etkili rahatlamasını sağlayabilir.
 • Komplikasyonlar nadirdir ancak enfeksiyon ve kanama içerebilir.
 • Bir uzman tarafından uygulandığında, kortizon enjeksiyonları sadece minimal rahatsızlık ile inflamasyondan önemli ölçüde ağrıyı azaltır.

Kortikosteroidler Nelerdir?

Kortikosteroidler nelerdir
Kortikosteroidler nelerdir

Kortikosteroidler kortizon, steroid ile ilgili bir ilaç sınıfıdır. Bu sınıfın ilaçları inflamasyonu güçlü bir şekilde azaltır. Çeşitli hastalıkların neden olduğu iltihabı azaltmak için kullanılırlar. Kortizon, bir tür kortikosteroiddir .

Bu derlemenin amacı için “kortizon”, “kortikosteroid” ile birbirinin yerine kullanılır.

Kortikosteroidler ağız yoluyla alınabilir, solunur, cilde uygulanır, damardan (damar içine) verilir veya vücudun dokularına enjekte edilir. Kortikosteroidlerin örnekleri arasında prednizon ve prednizolon(ağızdan verilir), metilprednizolon sodyum süksinat enjeksiyonu ( Solu-Medrol ) (intravenöz olarak verilir), ayrıca triamsinolon (Kenalog), betametason (Celestone), metilprednizolon ( Depo-Medrol ) ve diğerleri ( Enjeksiyonla vücut dokularına verilir.

Bu makalede kortizon enjeksiyonlarının yumuşak doku ve eklemlere olan rolü açıklanmaktadır.

Kortizon Enjeksiyonu Yan Etkileri Nelerdir?

Subkütanöz dokuların lokalize atrofisi ve renk değişikliği kortizon enjeksiyonlarının iyi bilinen yan etkileridir. Bazen bunlar, sinir sıkışmaları etrafında steroidler enjekte ettiğimizde, atrofinin sinir üzerindeki basıncı azaltacağı gibi, enjeksiyonun istenen etkileridir.

Ne tür doktorlar kortizon enjeksiyonlarını uygular?

Ne tür doktorlar kortizon enjeksiyonlarını uygular
Ne tür doktorlar kortizon enjeksiyonlarını uygular

Birçok farklı sağlık profesyonelleri kortizon enjeksiyonlarını yönetmektedir. Kortizonu idare eden uzmanlık, tedavi edilmekte olan duruma bağlıdır. Örneğin, bir birinci basamak doktoru veya hemşire doktoru, alerjik bir reaksiyonu tedavi etmek için gluteus kasına sistemik bir kortizon enjeksiyonu uygulayabilir . Ortopedi cerrahları sıklıkla diz osteoartritini tedavi etmek için diz içine kortizon enjeksiyonu gibi bir eklem içine kortizon enjeksiyonları verirler .

Dermatologlar bazı cilt durumlarını özel kortizon preparatlarıyla tedavi ederler (enjeksiyondan sonra cildin görünümünü değiştirme riskini en aza indirmek için).

Romatologlar, neden olduğu eklem iltihabını tedavi etmek için kortizon enjeksiyonlarını eklemlere uygularlar .romatoid artrit veya diğer artrit formları .

Kortizon enjeksiyonu sadece ağrı kesici veya geçici ilaç mıdır?

Kortizon enjeksiyonu sadece ağrı kesici veya geçici ilaç mıdır
Kortizon enjeksiyonu sadece ağrı kesici veya geçici ilaç mıdır

Kortikosteroidler ağrı kesiciler değildir . Enflamasyonu azaltırlar. Kortikosteroidler ağrıyı azalttığında ağrıya neden olacak şekilde azalmış inflamasyona sahip olmalarıdır.

Kortikosteroidlerin verildiği inflamasyon tekrarlanabilirken, kortikosteroid enjeksiyonları uygun şekilde kullanıldığında yıllarca rahatlama sağlayabilir. Bu enjeksiyonlar, problemler, bursit ve tendinit gibi küçük bir bölgeye lokalize olan doku iltihabı olduğunda hastalıkları iyileştirebilir (bunları kalıcı olarak çözebilir) . Ayrıca bazı cilt iltihabı formlarını da iyileştirebilirler .

Kortizon enjeksiyonları hangi koşullarda kullanılır?

Kortizon enjeksiyonları vücudun küçük bölgelerinin iltihaplanmasını tedavi etmek için kullanılabilir (lokal enjeksiyonlar) veya vücutta yaygın olan iltihaplanmayı tedavi etmek için kullanılabilirler (sistemik enjeksiyonlar). Lokal kortizon enjeksiyonlarının kullanıldığı durumların örnekleri arasında bir bursa iltihabı (kalça , diz, dirsek veya omuzun bursiti), bir tendon ( tenisçi dirseği gibi tendinit ) ve bir eklem (artrit) bulunur. Diz osteoartriti , kalça bursiti , plantar fasiit gibi ağrılı ayak koşulları , rotator manşontendiniti, donmuş omuz ve diğer birçok durum kortizon enjeksiyonları ile tedavi edilebilir. Gibi bazı cilt bozukluklarıalopesi (belirli bir saç dökülmesi tipi ) kortizon enjeksiyonları ile tedavi edilebilir.

Omuzda verilen kortikosteroid enjeksiyonları, bursit veya tendinit gibi omuzda lokalize yumuşak doku inflamasyonunu tedavi edebilir. 

Omuz kortizon enjeksiyonları rotator manflet sendromunu ve sıkışma sendromunu tedavi etmek için fizik tedavi ile birlikte kullanılabilir .

Kortizon enjeksiyonları ve lidokain gibi bir anestetik enjeksiyon bazen tanıyı doğrulamak için kullanılır. Örneğin kalçada kortizon enjeksiyonundan sonra kalça ve kasıktaki ağrı düzelirse, ağrı belde artritden ziyade kalça artritinden kaynaklanır.

Lomber omurgadaki (lumbar epidural) epidural enjeksiyonlar, X-ışını kılavuzluğunda (floroskopi) bir uzman tarafından bel altının spinal kanalında belirli bir yere sokulan kortizon enjeksiyonlarıdır. Bu enjeksiyonlar ağrı ve siyatik ağrılarını hafifletebilir . Sırt ve boyun ağrısını gidermek için spinal kanalın diğer bölgelerinde de epidural enjeksiyonlar yapılabilir .

Sistemik kortikosteroid enjeksiyonları, alerjik reaksiyonlar, astım ve romatoid artrit gibi birçok eklem veya deriyi etkileyen daha yaygın durumlar için kullanılır . Bu enjeksiyonlar genellikle kas içinden, kalçadaki gluteus kasları gibi büyük bir kas grubuna veya omuzdaki deltoid kasın içine verilir. Kortikosteroid daha sonra kan içine emilir ve inflamasyonu tedavi etmek için kan dolaşımı boyunca ilerler. Sistemik kortikosteroidler daha şiddetli yaygın inflamasyonu tedavi etmek için intravenöz olarak da uygulanabilir.

Kortizon enjeksiyonlarının dezavantajları ve yan etkileri nelerdir?

Kortizon enjeksiyonlarının dezavantajları ve yan etkileri nelerdir
Kortizon enjeksiyonlarının dezavantajları ve yan etkileri nelerdir

Kortizon enjeksiyonlarının dezavantajları, cildin bir iğne ile ve aynı zamanda potansiyel kısa ve uzun süreli yan etkilerle delinmesi gerekliliğidir. Bu yan etkilerin her ne kadar mümkün olsa da genellikle oluşmadığı vurgulanmalıdır.

Kısa süreli kortizon enjeksiyonları komplikasyonları nadirdir ancak

 • Enjeksiyon bölgesinde cildin büzülme (atrofi) ve renginin (depigmentasyon) aydınlatılması, bakteriyel enfeksiyonun vücuda girmesi (eklem enfeksiyonu gibi), deride veya kasta kırık kan damarlarından lokal kanama,
 • enjeksiyon bölgesinde ağrı
 • kortikosteroid ilacına (enjeksiyon sonrası parlama) reaksiyonlar nedeniyle enjekte edilen bölgede inflamasyonun alevlenmesi.

Enjeksiyondan sonra artan ağrı tipik olarak enjeksiyon sonrası bir parlamadan dolayıdır çünkü kortizona gerçek alerjiler çok nadirdir.

Tendonlar, tendonların içinde veya yakınında uygulanan kortikosteroid enjeksiyonları ile zayıflatılabilir. 

Sonuç olarak tendon kopması rapor edilmiştir. Yüz kızarması vakaların% 40’ına kadar olabilir, ancak sadece kısa sürelidir. Terleme , baş dönmesi ve uykusuzluk nadir görülen yan etkilerdir. Sinir hasarı çok nadir bir yan etkidir.

Diyabetli kişilerde kortizon enjeksiyonları kan şekeri seviyesini yükseltebilir . Altta yatan enfeksiyonları olan hastalarda kortizon enjeksiyonları, vücudun enfeksiyonla savaşma yeteneğini bir ölçüde baskılayabilir ve muhtemelen enfeksiyonu daha da kötüleştirebilir veya iltihap belirtilerini ve belirtilerini baskılayarak enfeksiyonu maskeleyebilir. Genel olarak, kortizon enjeksiyonları diyabetlikişilerde dikkatli bir şekilde kullanılır ve aktif enfeksiyonları olan kişilerde önlenir. Kortizon enjeksiyonları da kanama bozukluğu olan kişilerde dikkatli bir şekilde kullanılır .

Kortikosteroid enjeksiyonlarının uzun dönem komplikasyonları, enjeksiyonların dozuna ve sıklığına bağlıdır. Kortikosteroide total sistemik maruziyeti artıran daha yüksek dozlar ve sık uygulama ile potansiyel yan etkiler arasındadır.

 • cildin incelmesi,
 • kolay morarma , kilo alımı ,
 • yüzün şişkinliği,
 • sivilce (steroid sivilce ),
 • kan basıncının yükselmesi ,
 • katarakt oluşumu
 • Kemiklerin incelmesi ( osteoporoz ),
 • Büyük eklemlerin ( avasküler nekroz veya osteonekroz ) kemiklerinde nadir fakat ciddi bir hasar türüdür .

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.