Kolonoskopi nedir? Kolonoskopi neden yapılır? 2018

Kolonoskopi, kolonun iç kısmını ( kalın bağırsakveya kalın bağırsak) değerlendirmek için bir muayene elemanına (genellikle bir gastroenterolog) izin veren bir prosedürdür . Kolonoskop bir kamera ile bir parmak kalınlığı ve ucunda bir ışık kaynağı yaklaşık dört ayak uzunluğunda, esnek bir tüptür.

 Kolonoskopun ucu, anüse sokulur ve daha sonra, görsel kontrol altında, rektuma yavaş yavaş ve kolondan kolonun ilk kısmı olan çekum kadar ilerletilir.

Kolonoskopi neden yapılır?

Kolonoskopi neden yapılır

Kolonoskopi çeşitli nedenlerle yapılabilir. Kolonoskopilerin büyük çoğunluğu kolon kanseri için tarama programlarının bir parçası olarak gerçekleştirilir . Diğer nedenlerle yapıldığında, çoğu zaman dışkıda kanın nedenini , karın ağrısını , ishali , bağırsak alışkanlığındaki bir değişikliği veya kolonik X-ışınları üzerinde bulunan bir anormalliği veya bilgisayarlı bir eksenel tomografi (CT) taramasını araştırmak için yapılır. .

Polip veya kolon kanseri öyküsü olan bireyler ve bazı kolonik olmayan kanserler veya kolon kanseri ile ilişkili olabilen kolon kanserleri (örneğin ülseratif kolit ve kolon polipleri gibi) konusunda aileleri olan bazı bireylerin periyodik olması önerilebilir.

Kolonoskopiler, çünkü riskleri polip veya kolon kanseri için daha büyüktür .

Kolonoskopiye girme sıklığı, risk derecesine ve önceki kolonoskopilerde bulunan anormalliklere bağlıdır. Yaygın olarak kabul edilen bir öneri, kolon kanseri için normal risk altında olan sağlıklı kişilerin bile, kolonik poliplerin kanserli hale gelmeden önce çıkarılması amacıyla 50 yaşlarında ve bundan sonra her 10 yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır.

Kolonoskopi için bağırsak hazırlığı gerekli midir?

Kolonoskopi için bağırsak hazırlığı gerekli midir

Eğer prosedür tam ve doğru ise, kolon tamamen temizlenmeli ve birkaç farklı kolonoskopi preparatı olmalıdır. Hastalara temizlik hazırlama hakkında detaylı talimatlar verilir. Genel olarak, bu, büyük bir özel temizlik solüsyonu veya birkaç gün boyunca temiz bir sıvı diyet ve incelemelerden önce laksatifler veya lavmanları içerir.

Bu talimatlar tam olarak öngörüldüğü şekilde izlenmeli veya prosedür tatmin edici olmayabilir (kolonun kaplamasının görsellenmesi rezidüel dışkı ile engellenebilir ) ve tekrarlanması gerekebilir ya da yerine daha az doğru bir alternatif test gerçekleştirilebilir. .

Usul gıdalar, tohumlu yiyecekler veya kırmızı Jello gibi işlemden birkaç gün önce belirli yiyeceklerden kaçınmak için talimatlar verilebilir.

İlaçlarımı kolonoskopiden önce alabilir miyim? Özel bir diyet var mı?

İlaçlarımı kolonoskopiden önce alabilir miyim Özel bir diyet var mı

Çoğu ilaç her zamanki gibi devam etmelidir, ancak bazıları muayeneye müdahale edebilir. Colonoscopist tüm güncel reçete haberdar edilir ve en iyisidir reçetesiz ilaçlar. Aspirin ürünleri, varfarin ( Coumadin), artrit ilaçları, insülin ve demir preparatları gibi kan incelticiler , özel talimatlar gerektirebilecek ilaçların örnekleridir. Kolonoskopist ayrıca bir hastanın alerjilerinin ve diğer önemli hastalıkların farkında olmak isteyecektir . Geçmişte, hastaların, enfeksiyonları önlemek için cerrahi veya dental prosedürlerden önce antibiyotik kullanmaları gerektiğinde, kolonoskopist uyarılmalıdır.

Kolonoskopi sırasında anormallikler tespit edilirse ne olur?

Kolonoskopi sırasında anormallikler tespit edilirse ne olur
Kolonoskopi sırasında anormallikler tespit edilirse ne olur

Anormal bir alanın daha iyi değerlendirilmesi gerekirse, biyopsi forsepsi kolonoskopta bir kanaldan geçirilebilir ve bir biyopsi (bir doku örneği) elde edilebilir. Biyopsi bir patolog tarafından mikroskop altında incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilir.

Enfeksiyon şüphesi varsa, bakterilerin (ve bazen virüs veya mantarın) kültürlenmesi veya parazitler için mikroskop altında muayenesi için biyopsi alınabilir . 

Kolonoskopi kanama nedeniyle gerçekleştirilirse, kanama yeri tanımlanabilir, elde edilen doku örnekleri (gerekirse) ve kanama birkaç yolla kontrol edilir. Polipler varsa, (kanserli hale gelebilen iyi huylu büyümeler) hemen hemen her zaman kolonoskoptan çıkarılabilirler. Bu poliplerin çıkarılması önemli bir önleme yöntemidir.kolorektal kanser , poliplerin büyük çoğunluğu iyi huylu ve kanserli olmadıkları halde. Bu ek prosedürlerin hiçbiri tipik olarak ağrı üretmez. Biyopsi birçok nedenden ötürü alınır ve mutlaka kanserden şüphelenildiği anlamına gelmez.

Kolonoskopim bittiğinde ne beklemeliyim?

Kolonoskopim bittiğinde ne beklemeliyim

Hastalar, yeterli derecede yıpranan ilaçların etkilerine kadar bir saat ya da iki kolonoskopi sonrası gözlem alanında tutulacaklardır. Hastalara kolonoskopi öncesinde veya sırasında yatıştırıcılar verilmişse, uyarıda bulunsalar bile sürmeyebilirler. Başka birinin onları eve götürmesi gerekiyor. Hastanın refleksleri ve yargıları günün geri kalanında bozulabilir, bu da onu sürmeyi, makineyi çalıştırmayı veya önemli kararlar vermeyi güvensiz kılar.

Hastalarda kramp veya şişkinlik varsa, bu gaz geçişi ile hızlı bir şekilde rahatlayabilir ve eve döndükten sonra yiyebilmelidir. 

Poliplerin veya diğer bazı manipülasyonların çıkarılmasından sonra, hastaların diyet veya aktiviteleri kısa bir süre için kısıtlanabilir.

Hastanın koloskopik üniteden ayrılmasından önce, bulgular hasta ile tartışılabilir. Ancak, zaman zaman kesin tanı, genellikle birkaç gün süren biyopsi örneklerinin mikroskopik analizini beklemek zorunda kalabilir.

Kolonoskopinin olası komplikasyonları veya alternatifleri nelerdir?

Kolonoskopi komplikasyonları, özel olarak eğitilmiş ve deneyimlenen hekimler tarafından yapıldığında nadirdir ve genellikle küçüktür.

Kanama biyopsi veya polip çıkarılması yerinde oluşabilir, ancak kanama genellikle küçük ve kendi kendine sınırlıdır veya kolonoskop yoluyla kontrol edilebilir. Kolonoskopi sonrası kanama için transfüzyon veya ameliyat gerektirmesi oldukça sıra dışıdır. Daha da nadir görülen bir komplikasyon, kolon duvarından bir perforasyon veya yırtılmadır, ancak bu perforasyonlar bile ameliyat gerektirmeyebilir.

Diğer potansiyel komplikasyonlar, kullanılan sedatiflere reaksiyonlar, ilaçların enjekte edildiği damarlara lokalize irritasyon (bir veya iki gün süren bir ihale topağı bırakarak) veya mevcut kalp veya akciğer hastalığından kaynaklanan komplikasyonlardır. Bunların hepsi, birlikte, yüzde birinden daha azdır.

Bu komplikasyonlar nadir olmakla birlikte, hastaların bir komplikasyonun erken belirtilerini tanıması önemlidir, böylece doktorlarına ya da bir acil servise dönebilirler. Kolonoskopiyi yapan kolonoskopi uzmanı, bir hastada şiddetli karın ağrısı , yarısından fazlasında rektal kanama veya ateş ve titremefark ederse, temas edilmelidir .

Kolonoskopi, kolondaki anormallikleri saptamak, teşhis etmek ve tedavi etmek için mevcut en iyi yöntemdir. Kolonoskopiye alternatifler oldukça sınırlıdır. Baryum lavman X-ışınları ile yapılan daha az kesin bir testtir. Anormalliği kolonoskopiden daha sık özler ve anormal bir bulgu bulunursa, anormalliği biyopsi yapmak veya çıkarmak için kolonoskopi gerekebilir. Zaman zaman, bir baryum lavmanı ile saptanan bir anormallik veya lezyon aslında kötü temizlenmiş bir kolonda dışkı veya artık gıdadır.

Kolonoskopi daha sonra lezyonun doğasını açıklığa kavuşturmak için gerekli olabilir. Esnek sigmoidoskopi , daha kısa bir kolonoskop kullanan ve yalnızca kolonun son üçte birini inceleyen sınırlı bir muayenedir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.