Kireçlenme Nedir? Kireçlenme Tedavisi

Kireçlenme, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen en yaygın artrit şeklidir. Bu, kemiklerinizin uçlarını yayan koruyucu kıkırdak zamanla yıprandığında meydana gelen bir hastalıktır. Her ne kadar kireçlenme herhangi bir eklemde hasara yol açmasa da, hastalık en sık elleriniz, dizleriniz, kalçalarınız ve omurganızda ki eklemleri etkiler. Eklemlerdeki hasar geri alınamamasına rağmen, kireçlenme belirtileri genellikle tedavi edilebilir.

Aktif hareket etmek ve kilonuzu korumak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve eklem fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Kireçlenme Belirtileri

Kireçlenme belirtileri, yavaşça gelişir ve zamanla kötüleşir. Kireçlenmede etkilenen eklemler hareket sırasında veya sonrasında zarar görebilir.Eklem sertliği, uyandıktan sonra veya hareketsiz olduktan sonra daha belirgin olabilir.Ekleminize veya yakınına hafif bir baskı uyguladığınızda ekleminiz yumuşak gelebilir. Ekleminizi tam hareket aralığında hareket ettiremeyebilirsiniz. Eklemi kullanırken çatırdama duyabilirsiniz.

Kireçlenme Nedenleri

Kireçlenme, eklemlerinizde ki kemiklerin uçlarını yayan kıkırdağın giderek kötüleştiğinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Kıkırdak, neredeyse sürtünmesiz eklem hareketini mümkün kılan sağlam, kaygan bir dokudur. Sonunda, kıkırdak tamamen yıpranırsa, kemik kemiğe sürülür. “Kireçlenme nedir” diye sorulduğunda, genellikle “aşınma ve yıpranma” hastalığı olarak adlandırılır. Ancak kıkırdak parçalanmasının yanı sıra, kireçlenme tüm eklemleri etkiler. Kemikte değişikliklere ve eklemi bir arada tutan ve kemiğe kas bağlayan bağ dokularının bozulmasına neden olur.

Kireçlenme Tedavisi

Kireçlenme, kronik (uzun süreli) bir hastalıktır. Hiçbir tedavisi yoktur, ancak semptomları yönetmek için tedaviler mevcuttur. Hastalığın uzun süreli tedavisini septomlarla destekleyebiliriz. Eklem hareketliliği ve esnekliği arttırmak kireçlenen eklemleri daha iyi bir sonuca götürebilir. Yeterince egzersiz yapmak eklemlerinizi gerdiği için, kireçlenmeyi hafifletebilir. Kireçlenme tedavisi işlemi için doktorlar en çok fiziksel aktiviteyi önermektedir. Fazla hareket etmeniz kireçlenme riskinizi azaltacaktır veya kireçlenme hastalığınız var ise hafifletecektir.

Kireçlenme, zamanla kötüleşen ve genellikle kronik ağrıyla sonuçlanan dejeneratif bir hastalıktır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.