Hipotiroidi Nedir? Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi, tiroid bezinin vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar tiroid hormonu üretmediği zamanlar meydana gelen bir hastalıktır. Bunun tam tersi bir hastalıkta, tiroidin çok fazla tiroid hormonu ürettiği zaman meydana gelmektedir. Tiroid hormonları, metabolizmayı veya vücudun enerjisini kullanma şeklini düzenler. Tiroksin seviyeleri düşükse, vücudun fonksiyonlarının çoğu yavaşlar. Tiroid bezi boynun ön tarafında gırtlağın altında bulunur ve yemek borusunun her iki tarafında birer tane olmak üzere iki tanedirler.

Tiroid hormonlarının üretimi, hipofiz bezi tarafından yapılan tiroid uyarıcı hormonu (TSH) ile düzenlenir.

Hipotiroidi nedir?

Hipotiroidi çok az tiroid hormonunuzun olması ya da bir diğer ifadeyle tiroid bezinin ihtiyacın altında bir miktarda tiroid hormonu üretilmesi anlamına gelir. Hipotiroidi en sık rastlanılan tiroid bezi hastalığıdır. Kadınlarda daha sık görülür, yaşla birlikte görülme sıklığı artar ve ailesel geçişi vardır. Yorgunluk,zihinsel yavaşlama, unutkanlık,hareketsizlik, sürekli uyku hali, üşüme hissi,
adet düzensizliği veya tekrarlayan düşükler hipotiroidi belirtileri olabilir.

Hipotiroidinin sebebi nedir?

Erişkinlerde hipotiroidinin en sık sebebi Hashimoto tiroiditi dediğimiz hastalıktır. Bu hastalıkta bağışıklık sisteminiz tiroid bezinize saldırır ve ona zarar vererek yeterli hormon üretmesini engeller. Hipotiriodi ayrıca esas olarak başka tiroid hastalıkları tedavisinde kullanılan yöntemler olan radyoaktif iyot tedavisi veya tiroid cerrahisi (tiroid bezinin herhangi bir nedenden operasyonla alınması) sonucunda da gelişebilir. Hipotiroidi ayrıca tiroid bezinin gelişmemesine bağlı olarak doğuştan itibaren de görülebilir.

Hipotiroidi Tanısı

Kan testleriyle tiroid – uyarıcı – horman (TSH) ve tirod hormonu (T4) düzeyleri ölçülebilir. Kanda TSH düzeyinin yüksek ve T4 düzeyinin düşük olması hipotiroidiyi göstermektedir. Hipotiroidinin erken evresinde veya hafif hipotiroidi durumunda T4 düzeyleri normalin altına inmeden önce TSH düzeyleri normalden yükselecektir. Bu iki kan testinden TSH daha önemlidir. Doktorunuz hipotiroidi tanısı koyarken TSH’ya daha fazla dikkate alacaktır.

Hiporioidi Tedavisi

Tiroid horman ilacı verilerek hipotiroidi tedavisi yapılır. Kullanılan ilaç levotiroksindir. Bu madde tiroid bezinin doğal olarak ürettiği T4’ün sentetik olarak (laboratuvar koşullarında) üretilmiş halidir. Tüm tiroid horman preperatları birbirinin aynı değildir. Mümkünse aynı firmanın ilacında sebat etmeniz önerilir. Tiroid horman replasmanının genel olarak ömür boyu yapılması gerekir. Eğer herhangi bir sebeple ilacın değiştirilmesi gerekiyorsa, TSH için kan hormon ilaçlarının ölçüm yapılmadan rastgele ihtiyaçtan fazla alınması halinde zaman içinde kemik kaybına, kalp fonksiyonlarında bozulmaya ve kalp ritminde anormalliklere neden olabilir. Yetersiz dozlar da şikayetlerin düzelmesini sağlamayabilir. Hamilelik ve bazı başka zamanlarda sık aralıklar ile doz ayarlanması yapmak gerekebilir. Bunu doktorunuzla rutin kontrolleriniz sırasında görüşmeniz gerekmektedir.

Hipotiroidi tedavisi yöntemleri gelişmesiyle birlikte tiroit bezi kanserleri daha sık teşhis edilerek, erken dönemde başarıyla tedavi edilebilir durumdadır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.