Diyabet

Diyabet, kısaca insülin hormonu ile ilgili problemleri içeren bir hastalıktır. Normal olarak, pankreas (midenin arkasında bulunan bir organdır) vücudumuz yediğimiz gıdalardan elde edilen şekeri parçalaması için insülin salgılar. Pankreas çok az insülin ürettiğinde veya vücut insüline uygun şekilde yanıt vermediğinde diyabet oluşabilir.

Diyabet, vücudunuzunda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Sonuç olarak kişi, yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir (hiperglisemi).

Diyabet Türleri

Üç ana diyabet türü vardır: tip 1, tip 2 ve gebelik diyabeti.

Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabet , insüline bağımlı diyabet olarak da adlandırılır. Genellikle çocukluk döneminde başlar. Tip 1 diyabetiniz eğer varsa, önemli yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerektirir.Kan şekeri seviyelerinizin sık test edilmesi,dikkatli yemek yeme planlanmalı, günlük egzersiz yapılmalı, insülin ve diğer ilaçların gerektiği gibi alınması gerekmektedir.

Tip 2 Ditabet

Yetişkinlerde diyabet vakalarının % 95’ini oluşturan tip 2 diyabet türüdür. Ancak obez ve fazla kilolu çocukların artması ile daha fazla gençte tip 2 diyabet görülmektedir.Tip 2 diyabet, tip 1’den daha hafif bir diyabet şeklidir. Fakat böbrekleri, sinirleri ve gözleri besleyen vücuttaki en küçük kan damarlarında, ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir ve kalp hastalığı ve felç riskini de arttırır .

Gebelik Diyabeti

Gestasyonel diyabet olarak da bilinir.Annedeki yüksek kan şekeri seviyesi plasentadan bebeğe ulaştığından, bebeğin büyümesini ve gelişimini korumak için gebelik diyabetinin kontrol edilmesi gerekir.Gebelik diyabeti genellikle hamilelikten sonra kendi kendine düzelir. Gebelik diyabetiyle, doğmamış bebeğe olan riskler, anneye olan risklerden daha da büyüktür. Bebeğe verilen riskler doğumdan önce anormal kilo alımı ve daha sonraki yaşamda yüksek obezite ve diyabet riskidir. Anneye yönelik riskler arasında aşırı büyük bir bebeğin sonucunda sezaryene ihtiyaç duyma ve kalp, böbrek ve göze zarar gelmesi sayılabilir.

Diyabet Belirtileri

En erken belirtilerden biri kanınızdaki glikoz seviyesinin yüksek seviyelerde olmasıdır. Tip 2 diyabette vücudun uyarısı çok yumuşak olduğu için fark edilmesi zordur. Tip 1 diyabeti belirtileri daha şiddetlidir.Belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Açlık ve yorgunluk
  • Ağız kuruluğu ve kaşıntılı cilt
  • Bulanık görme
  • Daha sık idrara çıkma ve daha çok susamak
  • Yavaş iyileşen yaralar veya kesikler
  • Ayak veya bacaklarınızda ağrı veya uyuşukluk
  • Planlanmamış kilo kaybı
  • Bulantı ve kusma

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.