Hemoroit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz dışarıdan bakıldığında dış hemoroit olup olmadığını görebilir. İç hemoroidleri teşhis etmek için testler ve prosedürler, anal kanalınızın ve rektumunuzun incelenmesini içerebilir:

 • Dijital sınav Dijital rektal muayenede doktorunuz eldivenli, yağlanmış bir parmağı rektumunuza yerleştirir. Büyümeler gibi sıradışı bir şey hisseder. Sınav, daha fazla testin gerekli olup olmadığını doktorunuza önerebilir.
 • Görsel inceleme Dahili hemoroidler rektal muayenede sıklıkla hissedilemeyecek kadar yumuşak olduğundan, doktorunuz kolon ve rektumun alt kısmını anoskop, proktoskop veya sigmoidoskop ile de inceleyebilir.
 Doktorunuz kolonoskopiyi kullanarak tüm kolonunuzu incelemek isteyebilir:
 • Belirtileriniz ve belirtileriniz başka bir sindirim sistemi hastalığınızın olabileceğini gösterir.
 • Kolorektal kanser için risk faktörleriniz var
 • Orta yaşlısın ve son zamanlarda kolonoskopi yapmadın

Hemoroit Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroit Nasıl Tedavi Edilir
Hemoroit Nasıl Tedavi Edilir

Evde yapılan ilaçlar

Genellikle hafif ağrıları, hemoroit iltihaplanmasını ve iltihaplanmayı ev tedavileriyle rahatlatabilirsiniz. Çoğu zaman ihtiyaç duyulan tek tedavidir.

 • Yüksek lifli yiyecekler yiyin. Daha fazla meyve, sebze ve tam tahıl yiyin. Bunu yapmak dışkıyı yumuşatır ve kütlesini arttırır, ki bu da mevcut hemoroidlerin semptomlarını kötüleştiren zorlanmadan kaçınmanıza yardımcı olur. Gazla ilgili sorunları önlemek için diyetinize yavaş yavaş lif ekleyin.
 • Topikal tedaviler kullanın. Bir over-the-hemoroid krem ​​veya hidrokortizon içeren fitil uygulayın ya da cadı elağı veya uyuşma maddesi içeren pedleri kullanın.
 • Sıcak bir banyo veya sitz banyosunda düzenli olarak ıslatın. Anal alanınızı düz ılık suda 10 ila 15 dakika, günde iki veya üç kez ıslatın. Bir sitz banyo tuvalete sığar.
 • Anal alanı temiz tutun. Cildi nazikçe ılık su ile temizlemek için günlük (tercihen) veya duş alınız. Alkol bazlı veya parfümlü mendillerden kaçının. Bölgeyi kuru bir şekilde kurulayın ya da bir saç kurutma makinesi kullanın.
 • Kuru tuvalet kağıdı kullanmayın. Bağırsak bölgesinden sonra anal bölgeyi temiz tutmak için, parfüm veya alkol içermeyen nemli havlu veya ıslak tuvalet kağıdı kullanın.
 • Soğuk uygulayın. Şişmeyi rahatlatmak için anüsünüze buz paketleri veya soğuk kompresler uygulayın.
 • Ağız ağrı kesiciler alın. Rahatsızlığınızı hafifletmek için asetaminofen (Tylenol, diğerleri), aspirin veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) kullanabilirsiniz.

Hemoroit İlaçları

Hemoroit İlaçları
Hemoroit İlaçları

Hemoroidleriniz sadece hafif rahatsızlık verirse, doktorunuz reçetesiz kremler, merhemler, fitiller veya pedler önerebilir. Bu ürünler, en azından geçici olarak ağrı ve kaşıntıyı hafifletebilen cadı elağı veya hidrokortizon ve lidokain gibi maddeler içerir.

Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe, bir haftadan fazla steroid krem ​​kullanmayın, çünkü cildinizin incelmesine neden olabilir.

Dış hemoroid trombektomi

Ağrılı bir kan pıhtı (tromboz), dış bir hemoroid içinde oluşmuşsa, doktorunuz pıhtıyı rahat bir şekilde rahatlatabilecek basit bir kesi ve drenaj ile çıkarabilir. Bu prosedür, pıhtılaşmanın 72 saat içinde yapıldığında en etkilidir.

Hemoroid kauçuk bant ligasyonu

Minimal invaziv prosedürler

Kalıcı kanama veya ağrılı hemoroidler için doktorunuz, mevcut olan diğer minimal invaziv prosedürlerden birini önerebilir. Bu tedaviler doktorunuzun ofisinde veya başka bir ayakta tedavi ortamında yapılabilir ve genellikle anestezi gerektirmez.

 • Lastik bant ligasyonu. Doktorunuz, dolaşımını kesmek için bir iç hemoroidin tabanının etrafına bir veya iki küçük lastik bant yerleştirir. Hemoroid kurur ve bir hafta içinde düşer. Bu prosedür birçok insan için etkilidir.Hemoroid bantlanması rahatsız edici olabilir ve işlemden iki ila dört gün sonra başlayabilen kanamaya neden olabilir, ancak nadiren şiddetlidir. Bazen daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.
 • Enjeksiyon (skleroterapi). Bu prosedürde, doktorunuz onu azaltmak için hemoroid dokusuna kimyasal bir çözelti enjekte eder. Enjeksiyon az veya hiç ağrıya neden olurken, lastik bant ligasyonundan daha az etkili olabilir.
 • Koagülasyon (kızılötesi, lazer veya bipolar). Koagülasyon teknikleri lazer veya kızılötesi ışık veya ısı kullanır. Küçük, kanama, iç hemoroidlerin sertleşmesine ve buruşmasına neden olurlar.Koagülasyon az sayıda yan etkiye sahipken ve kısa sürede rahatsızlığa yol açabilirken, lastik bant tedavisinden daha yüksek oranda hemoroid oranı (nüks) ile ilişkilidir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.