Crohn Hastalığı Nedir? Tedavi Edilebilir mi?

Crohn hastalığı bir inflamatuar bağırsak hastalığıdır. Karın ağrısına, şiddetli diyare, yorgunluğa, kilo kaybına ve yetersiz beslenmeye yol açabilen sindirim sisteminize iltihaplanmaya neden olur. Crohn hastalığının neden olduğu iltihaplanma, farklı insanlarda sindirim sisteminin farklı bölgelerini içerebilir.

 Crohn hastalığının neden olduğu iltihaplanma genellikle etkilenmiş bağırsak dokularının katmanlarına derinlemesine yayılır. Crohn hastalığı hem ağrılı hem de zayıflatıcı olabilir ve bazen hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

Crohn hastalığı için bilinen bir tedavi olmasa da, tedaviler belirti ve semptomlarını büyük ölçüde azaltabilir ve hatta uzun süreli remisyona neden olabilir. Tedavi ile Crohn hastalığı olan birçok insan iyi işlev görebilir.

Crohn Hastalığı Belirtileri

Crohn Hastalığı Belirtileri
Crohn Hastalığı Belirtileri

Crohn hastalığı olan bazı kişilerde, sadece ince bağırsağın (ileum) son bölümü etkilenir. Diğerlerinde, hastalık kolon ile sınırlıdır (kalın bağırsağın bir kısmı). Crohn hastalığı tarafından etkilenen en yaygın alanlar ince bağırsağın ve kolonun son kısmıdır.

Crohn hastalığı belirtileri ve semptomları hafif ila şiddetli arasında değişebilir. Genellikle yavaş yavaş gelişir, ancak bazen aniden, uyarılmadan gelir. Ayrıca herhangi bir belirti veya semptomunuz olmadığında (remisyon) da olabilir.

Hastalık aktif olduğunda, işaret ve semptomlar şunları içerebilir:

 • İshal
 • Ateş
 • yorgunluk
 • Karın ağrısı ve kramp
 • Dışkıda kan var
 • Ağız yaraları
 • Azaltılmış iştah ve kilo kaybı
 • Bir tünelden deriye (fistül) iltihaplanmaya bağlı olarak anüsün yakınında veya etrafında ağrı veya drenaj

Crohn Hastalığı Nedenleri

Crohn Hastalığı Nedenleri
Crohn Hastalığı Nedenleri

Crohn hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Önceden, diyet ve stres şüphesiyle karşılandı, ancak şimdi doktorlar bu faktörlerin ağırlaştığını ancak Crohn hastalığına neden olmadıklarını biliyorlar. Kalıtım ve arızalı bir bağışıklık sistemi gibi bir dizi faktör, muhtemelen gelişiminde rol oynar.

 • Bağışıklık sistemi: Bir virüs veya bakterinin Crohn hastalığını tetiklemesi olasıdır. Bağışıklık sisteminiz istila eden mikroorganizma ile savaşmaya çalıştığında, anormal bir bağışıklık tepkisi bağışıklık sisteminin sindirim sistemindeki hücrelere de saldırmasına neden olur.
 • Kalıtım: Crohn’s hastalığı olan aile üyeleri olan kişilerde daha yaygındır, bu yüzden genler insanları daha duyarlı hale getirmede rol oynayabilir. Bununla birlikte, Crohn hastalığı olan çoğu insanın hastalığın aile öyküsü yoktur.

Crohn Hastalığı Risk Faktörleri

Crohn Hastalığı Risk Faktörleri
Crohn Hastalığı Risk Faktörleri

Crohn hastalığı için risk faktörleri şunları içerebilir:

 • Yaş. Crohn hastalığı herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak gençken bu durumu geliştirebilirsiniz. Crohn hastalığı olan çoğu insan 30 yaşından önce teşhis edilir.
 • Etnik köken. Crohn hastalığı herhangi bir etnik grubu etkileyebilmesine rağmen, Doğu Avrupa (Ashkenazi) Yahudi kökenli beyazlar ve insanlar en yüksek riske sahiptir. Bununla birlikte, Kuzey Amerika ve Birleşik Krallık’ta yaşayan siyahlar arasında Crohn hastalığı görülme sıklığı artmaktadır.
 • Aile öyküsü:Bir ebeveyn, kardeş veya çocuk gibi yakın bir akrabanız varsa, hastalığınız varsa daha yüksek risk altındasınız. Crohn hastalığı olan 5 kişiden 1’i hastalığa sahip bir aile üyesine sahiptir.
 • Sigara içiyor: Sigara içimi, Crohn hastalığını geliştirmek için en önemli kontrol edilebilir risk faktörüdür. Sigara içmek aynı zamanda daha şiddetli hastalığa ve daha büyük bir ameliyat geçirme riskine yol açar. Sigara içerseniz durmanız önemlidir.
 • Steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar: Bunlar ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri), naproksen sodyum (Aleve), diklofenak sodyum (Voltaren) ve diğerleridir. Crohn’un rahatsızlığına neden olmamakla birlikte, Crohn hastalığını daha da kötüleştiren bağırsak iltihabına yol açabilirler.
 • Nerede yaşıyorsun: Bir kentsel alanda veya sanayileşmiş bir ülkede yaşıyorsanız, Crohn hastalığı geliştirmeniz daha olasıdır. Bu, yağ veya rafine gıdalarda yüksek diyet içeren çevresel faktörlerin Crohn hastalığında rol oynayabileceğini

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.