Zona Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Herpes zoster olarak da adlandırılan zona , ağrılı bir deri döküntüsüdür .
 • Zona yeniden aktif hale kaynaklanır suçiçeği zoster virüsü, neden aynı virüs suçiçeği .
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan yaşlı yetişkinler ve bireyler, zona gelişimi için en büyük risk altındadır .
 • Zona belirtileri ve belirtileri
  • tek taraflı bıçaklama ağrısı ,
  • kızarıklık , kaşıntı , yanma veya batma hissi, birkaç gün içinde döküntülerin ortaya çıkmasından önce ,
  • baş ağrısı ,
  • ateş ve titreme ,
  • mide bulantısı ,
  • vücut ağrıları ve
  • Tipik olarak gövde veya yüz üzerinde sıvı dolu, kabarık kırmızı döküntü.
 • Zona, çoğu zaman sadece karakteristik döküntülerin ortaya çıkmasına bağlı olarak doktorunuz tarafından teşhis edilir.
 • Zona antiviral ilaç ve ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilir.
 • Bazı bireyler komplikasyon yaşayabilmesine rağmen, zona prognozu genellikle elverişlidir. En sık görülen komplikasyon, döküntüler kaybolduğunda inatçı sinir ağrısı olan postherpetik nevraljidir .
 • Belli bireyler için zona oluşumuna yardımcı olacak bir aşı mevcuttur.

Zona Nedir? Zona Neye Benziyor?

Zona nedir Zona neye benziyor
Zona nedir Zona neye benziyor

Zona hastalığı, vücudun bir tarafını, tipik olarak yüzünü veya gövdesini etkileyen ağrılı, kabarık bir deri döküntüsü ile karakterize bir hastalıktır. Bu durum ayrıca herpes zoster, zoster veya zona olarak da ifade edilebilir. Sözcük zona Latince kelimesinden gelmektedir singulum kemerini demektir.

ABD’de yılda yaklaşık 1 milyon tahmin edilen yeni vaka var, her üç kişiden bir tanesi hayatlarının bir döneminde zona geliştiriyor.

Zona geliştiren çoğu insanın sadece tek bir bölümü olmasına rağmen, yinelenen zona vakaları geliştiren bazıları vardır. Zona, yaşlı bireylerde ve zayıf bağışıklık sistemi olanlarda daha yaygındır.

Zonaların karakteristik döküntüleri tipik olarak etkilenen bölgede ilk yanma, karıncalanma, kaşıntı veya batma döneminden sonra ortaya çıkar . Birkaç gün sonra, döküntü daha sonra orta çizgiyi geçmeden vücudun sadece bir tarafını etkileyen bir sinir yolu boyunca (dermatom olarak adlandırılır) bir şerit veya bant benzeri bir desende görünür. Döküntü , su çiçeği gibi görünebilen, kabarcıklara dönüşen küçük kırmızı lekelerin kümeleri olarak patlar . Kabarcıklar sonra açık kırmak ve yavaş kurur ve sonunda kabuk bağlamış başlar.

Zona Hastalığı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Zona hastalığı için risk faktörleri nelerdir
Zona hastalığı için risk faktörleri nelerdir

Zona sadece daha önce varicella zoster virüsüne maruz kalmış kişilerde ortaya çıkabilir. Zona gelişimi için risk faktörleri aşağıdakileri içerir:

 • Artan yaş: Zona, çocuklarda nadiren ortaya çıkmasına rağmen, yaşlı erişkinlerde görülme sıklığı, yaşla birlikte artmaktadır. Bunun büyük ölçüde insanların yaşı gibi zayıflama bağışıklığı nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Tüm zona vakalarının yaklaşık% 50’si, 60 yaş ve üstü yetişkinlerde görülür.
 • Zayıf bağışıklık sistemi: Zayıf bağışıklık sistemi olan bireylerin zona geliştirilme olasılığı daha yüksektir. Bu, kanser ve HIV / AIDS gibi hastalıklarda veya belirli ilaçları alan kişilerde görülebilir . Steroidler veya organ nakilleri geçirmiş kişiler gibi diğer bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar ve belirli otoimmün hastalıkları olan kişiler ( romatoid artrit , sistemik lupus eritematoz , Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi ) alan hastalar, zona gelişimi için yüksek risk

Zona Hastalığı İçin Bulaşıcı Dönem Nedir ?

Zona hastalığı için bulaşıcı dönem nedir
Zona hastalığı için bulaşıcı dönem nedir

Zona neden olan virüs, varisella zoster virüsü, insandan insana, aktif kabarıklık döküntüsünden gelen sıvı ile doğrudan temas yoluyla bulaşabilir. Bu nedenle, duyarlı bireyler aktif zona, özellikle sahip kişilerle temastan kaçınmalıdır Hamilesuçiçeği ve immün sistemi baskılanmış bireyler yoktu kadınları.

Öksürme veya hapşırma yoluyla bulaşamaz ve kabarcıkların ortaya çıkmasından önce bulaşıcı değildir . Zona döküntüleri kuruduktan ve kabuk oluşturduktan sonra, genellikle bulaşıcı olarak kabul edilmez.

Varicella zoster virüsünü ve aktarılabilirliğini tartışırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli nokta vardır.

Suçiçeği veya suçiçeği aşısı hiç geçirmemiş bir kişi zona döküntüsü ile doğrudan temas ederse, su çiçeği geliştirmeye devam edebilir, ancak hemen zona geliştirmez. Ancak, daha önce hayatta kalan zona geliştirmeleri, tıpkı daha önce virüse maruz kalmış ve suçiçeği geliştirmiş olanlarda olduğu gibi mümkündür. Ayrıca, daha önce varicella zoster virüsüne maruz kalmışsanız ve su çiçeği geçirmişseniz, virüsü diğerlerinden zona ile tutmayacaksınız.

Zona Hastalığı İçin Tıbbi Tedaviler Nelerdir ?

Zona tedavisi, virüsün yanı sıra ağrı tedavisinin etkilerini azaltmayı amaçlamaktadır . Kullanılabilecek birkaç ilaç vardır ve doktorunuz sizin durumunuz için en iyi tedavi seçeneklerini tartışacaktır. Zona vakalarının büyük çoğunluğu evde yönetilebilir. Bazı durumlarda, bağışıklık sistemi zayıflamış veya şiddetli semptomları olan ve / veya komplikasyonları olan kişiler hastaneye başvurmayı gerektirebilir.

Antiviral ilaçlar (viral enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılan ilaçlar) varicella zoster virüsüne karşı kullanılır. Bu ilaçlar, hastalığın seyrini kısaltmaya, hastalığın şiddetini azaltmaya ve cilt lezyonlarının iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Zona ile bazen karşılaşılan olası komplikasyonların önlenmesine de yardımcı olabilirler.

Antiviral ilaçlar, döküntünün ilk görünümünden 72 saat sonra başlatıldığında en etkili olanıdır, bununla birlikte, seçilmiş zona vakalarında (örneğin, immün yetmezliği olan bir kişide), 72 saat sonra başlatılabilir. Asiklovir ( Zovirax ), famsiklovir ( Famvir ) ve valasiklovir dahil olmak üzere kullanılabilecek birkaç antiviral ilaç vardır.( Valtrex ). Bazı durumlarda, intravenöz (IV) antiviral ilaçların uygulanması gerekebilir.

Ağrı tedavisi, bazen şiddetli olabilecek kızarıklığın neden olduğu rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Hafif zona ağrılı bazı kişiler için , asetaminofen ( Tylenol ) veya antiinflamatuar ilaç ibuprofen ( Motrin veya Advil ) gibi reçetesiz analjezikler gerekli olan her şey olabilir. Daha şiddetli ağrılı bireylerde daha güçlü opioid ağrı tedavisi gerekebilir.

Difenhidramin ( Benadryl ) gibi reçetesiz antihistaminik ilaçlar lokalize kaşıntıyı hafifletebilir.

Prednizon gibi bir kortikosteroid ilacının kullanımı, sadece göz veya kulak tutulumu olanlar gibi karmaşık zona vakalarında kullanılır ve eşzamanlı antiviral tedavi ile birlikte kullanılmalıdır. Komplike olmayan zona durumlarında genellikle prednizon önerilmemektedir

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.