Temel Yağlar Bebekler İçin Güvenli midir? Nasıl Kullanılır? 2018

Esansiyel yağların yararları için bazı kanıtlar vardır, ancak bu yağların bebekleri nasıl etkileyebileceğine dair çok az araştırma vardır.

Amerikan Naturopatik Hekimler Derneği’nin 3 aydan küçük bebeklerde esansiyel yağların kullanılmasını önermediğini belirtmek çok önemlidir .

İnsanlar bebek masajı sırasında seyreltilmiş esansiyel yağlar veya seyreltilmemiş ayçiçeği veya üzüm çekirdeği yağı kullanabilirler.

Çalışmalar , bebek masajının, pre-term bebeklerde kilo alımını artırabildiğini, gelişmeyi teşvik ettiğini ve sinirlilik ve uyku bozukluklarını azaltabildiğini göstermektedir.

Bir bebeğe masaj yapmak için yağ veya kremi kullanmak gerekli olmamakla birlikte, ebeveyn veya bakıcının elinin cilde daha rahat kaymasına yardımcı olarak işlemi kolaylaştırır.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı
Lavanta yağı

2016 yılında yapılan bir inceleme , lavanta yağının bebeklerdeki ağrının tedavisine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar bulmuştur .

Bir çalışma , topuk dikeni testi yaparken lavanta koklayan yenidoğanın kontrol grubundakilere göre daha az ağrı ve daha düşük kalp hızına sahip olduğunu buldu.

Bir başka çalışmada , lavanta yağı aromaterapi masajının kolik semptomlarını azaltabileceği sonucuna varılmıştır .

Papatya Yağı

Papatya yağı
Papatya yağı

Papatya, yetişkinlerde uykusuzluk için yaygın bir ev çaresidir ve bebeklere de yardımcı olabilir.

Papatya yardımcılarının uyuduğunu ispatlamak için çok az bilimsel kanıt olsa da , bazı insanlar sıcak bir banyoya veya difüzöre birkaç damla papatya yağı eklemenin sakinleştirici, yatıştırıcı bir etkiye sahip olabileceğini bulmuşlardır.

Ayçiçek Yağı

Ayçiçek yağı
Ayçiçek yağı

Ayçiçek yağı, bir taşıyıcı yağ için popüler bir seçimdir. Bitkisel yağ linoleik asitte yüksektir, bu da hassas ciltli bir bebek için mükemmel bir seçimdir.

Birçok bebeğin hassas cildi var ve gelişebilir. Bir araştırmada , ayçiçek yağının cilt hidrasyonunu iyileştirdiği, zeytin yağının cilt bariyerini bozduğu ve mevcut cilt problemlerini daha da kötüleştirebileceği bulunmuştur.

Nasıl Kullanılır?

Bebekler için esansiyel yağları kullanmanın çeşitli yolları vardır, bunlar arasında:

Bebek masajı rutinleri bebeğin tercihlerine göre değişirken, aşağıdaki adımlar iyi bir başlangıç ​​noktasıdır:

 1. Elleriniz arasında ovalayarak az miktarda seyreltilmiş yağ ısıtın.
 2. Yavaşça yağı bebeğin derisine sürün, bacaklarından başlayarak. Cildi nazikçe hareket ettirmek için yeterli basıncı kullanın.
 3. Bebeğin göğsüne ve karnına masaj yapmak için, bir kitabın sayfalarını düzleştiriyormuş gibi ellerinizi bebeğin kenarlarına doğru dışarıya doğru uzatın. Küçük daireler yapmak için parmaklarınızı kullanın.

Banyo Suyunda

Banyo suyunda
Banyo suyunda

Banyo zamanında suya birkaç damla papatya veya lavanta yağı bebeği yatıştırmaya ve sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Buna karşılık, bu, yatmadan erken takip ederse bebeğin uykusuna yardımcı olabilir.

Uçucu yağların havaya salınmasını sağlayan bir dizi difüzör mağazalarda ve internette mevcuttur . Bazılarında bebeğin uyumaya yardımcı olması için sakinleştirici renkli ışıklar da vardır.

Difüzör üzerindeki talimatları takip etmek ve odayı iyi havalandırması önemlidir. Aşağıda listelenenler gibi bebeğe zararlı olabilecek herhangi bir uçucu yağ kullanmayın.

Kullanmak Güvenli midir?

Kullanmak güvenli midir
Kullanmak güvenli midir

İnsanlar 3 aydan küçük bebekler üzerinde veya etrafında esansiyel yağ kullanmamalıdır.

Prematüre bebekler durumunda, insanlar esansiyel yağları son kullanma tarihinden en az 3 ay geçene kadar kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

İnsanlar, bebeklerin ve bebeklerin cildine seyreltilmemiş esans yağları asla uygulamamalıdır.

Bunun yerine, yağı uygun bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Ayçiçeği yağı, üzüm çekirdeği yağı ve hindistancevizi yağı , uygun taşıyıcı yağların örnekleridir.

Ulusal Holistik Aromaterapi Birliği (NAHA), uçucu yağın sadece yüzde 0,5 ila 2,5 oranındaseyreltilmesini önermektedir .

Uçucu yağlar yemek ya da içmek de güvensizdir.

Bebekler hassas bir cilde sahiptirler, bu nedenle insanlar deri tahrişleri bilinen esansiyel yağlardan kaçınmalıdırlar , örneğin:

 • Kekik
 • kekik
 • esans çıkarılan bir Güney Asya otu
 • tarçın kabuğu veya yaprak
 • Defne
 • kimyon
 • limon otu
 • limon Mineçiçeği
 • karanfil tomurcuk
 • tagetes

Araştırmacılar ayrıca insanların deriye zarar verebileceğinden taşıyıcı yağ olarak zeytinyağıkullanmamalarını da tavsiye ediyorlar .

NAHA da tavsiye hamilelik sırasında ve emzirme sırasında aşağıdaki ortak temel yağlar kaçınarak:

 • Anason tohumu
 • huş ağacı
 • kâfur
 • Fesleğen
 • adaçayı
 • maydanoz tohumu
 • tarhun otu
 • pelin
 • keklik üzümü

Uçucu yağların bir bebeğin solunum yollarından uzak tutulması da hayati önem taşımaktadır. Bebeğin ayaklarını ağzına yakın bir yere koymadığı sürece, seyreltilmiş yağları bebeğin ayaklarına uygulamak iyi bir şeydir.

Bir difüzörde kullanmadan önce yağları doğru bir şekilde seyreltmek, olumsuz solunum reaksiyonu riskini de azaltır.

Bebekte astım varsa ya da bir aile öyküsü nedeniyle astım riski altındaysa, insanlar aroma difüzörleri kullanmamalıdır .

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.