Siğil Nedir? Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Siğiller , 100’den fazla insan papillomavirüsünden ( HPV ) birinin neden olduğu küçük, kendi kendini sınırlayan iyi huylu tümörlerdir .
 • Siğillerin klinik görünümü, yaygın siğiller, düz siğiller, plantar siğiller , periungual siğiller, filiform siğiller ve genital siğillerdir .
 • Siğiller tipik olarak kendiliğinden kaybolur, ancak yıllar alabilir.
 • Siğiller, çeşitli tedavi önlemlerine değişken olarak yanıt verir.
 • Siğiller için reçetesiz tedaviler arasında salisilik asit preparatları ve donma kitleri bulunur.

Siğiller nelerdir? Siğillere ne sebep olur? Siğiller bulaşıcı mıdır?

Siğiller nelerdir Siğillere ne sebep olur Siğiller bulaşıcı mıdır

Siğiller, insan papilloma virüsü ( HPV ) enfeksiyonunun neden olduğu deride lokal büyümelerdir . 100’den fazla HPV türü var. Bazı HPV tipleri genital ve oral mukozayı enfekte eder ve bazıları kanserli olabilen büyük kitleler üretir. Diğer HPV tipleri, kanserle ilişkili olmayan iyi huylu cilt siğillerinden sorumludur .

Siğillerin bulaşıcıolduğu düşünülse de , sadece bir aile üyesinin sahip olması nadir değildir. Ek olarak, genellikle vücudun sadece bir kısmını etkilerler (örneğin eller veya ayaklar)), ama onları alarak diğer bölgelere yayılabilirler.

Siğil enfeksiyonu tarafından alınan form, siğil virüsünün genetik tipine ve anatomik konumuna bağlı gibi görünmektedir. Örneğin, aynı tip siğil virüsü, yaygın el siğillerinin yanı sıra plantar siğillere neden olabilir.

Farklı siğil türlerinin belirtileri nelerdir?

Farklı siğil türlerinin belirtileri nelerdir
 • Parmakların, ayak parmaklarının ve dizlerinin sırtlarında kubbe şeklindeki siğillerin tanıdık bir türü vardır. Bu siğiller genellikle yüzeylerinde küçük tromboze (pıhtılaşmış) kılcal damarları temsil eden küçük siyah noktalara sahiptir. Bu noktalara “tohum siğil” denir.
 • Plantar siğiller, ayağın tabanındaki (plantar yüzey) bulunur (bir bitkinin siğili olarak yanlış etiketlenmemelidir). Görünüşte benzer görünüm avuç içlerinde siğillerdir (palmar siğiller). Ayağın plantar yüzeyindeki kümelerde büyüyen küçük siğiller mozaik siğiller olarak adlandırılır.
 • Düz (“düzlem”) siğiller yüz, bacaklar ve vücudun diğer kısımlarında, sıklıkla çok sayıda ortaya çıkabilir.
 • Periungual siğiller tırnakların etrafında veya altında siğillerdir.
 • Filiform siğiller genellikle yüzünde tek bir uzun sapa sahiptir.
 • Çoğu siğil, pıhtılaşmış bir yüzeye ve küçük pıhtılaşmış kılcal damarları temsil eden bir dizi siyah noktaya sahiptir.
 • Travmatik siğiller zaman zaman kan akar ve kan siğili olarak adlandırılır.

Siğiller için tedavi nedir? Siğiller için ev ilaçları var mı?

Siğiller için tedavi nedir Siğiller için ev ilaçları var mı

Ortak siğiller herkese can sıkıcı olabilir. Normal insanlarda, tüm siğillerin yarısının, ortalama olarak, yaklaşık 18 ay içinde kendiliğinden uzaklaştığını düşünmek gerekir. Bu yazıda yer alan bilgiler, yaygın siğillerin tedavisi ile ilgilidir. Venereal veya genital siğiller için geçerli değildir . Yaygın olarak görülen cilt siğilleri için reçetesiz tedavi, uzun zamandır siğili yok etmek için salisilik asit içeren ürünlerin kullanımına dayanmaktadır. Yeni reçetesiz siğil tedavisi, siğillerin dondurulması için karbon dioksit aerosolleri içerir.

Salisilik asit preparatları

Bunlar damla, jel, ped ve sıva olarak mevcuttur. Küçüklerden büyük olanlara kadar birçok siğil türüne uygulanacak şekilde tasarlanmıştır. Salisilik asit keratolitik bir ilaçtır, yani siğilin kitlesinin çoğunu oluşturan cilt proteinini (keratin) ve çoğu zaman onu aşan ölü deri tabakasını çözer.

Reçetesiz dondurma yöntemleri

Siğillerin üzerinde eksi 90 F’lik (eksi 57 C) bir sıcaklıkta dondurularak uygulanan aerosol siğil tedavileri. Bu, çoğu dermatolog tarafından kullanılan sıvı nitrojen ile karşılaştırılır, ki bu da oldukça soğuktur (eksi 320 F veya eksi 196 C). Reçetesiz ürünler bir doktor tarafından uygulanan soğuk ajanlar olarak yaklaşık olarak iyi çalışmaz.

Koli Bandı

Siğillerin kanal (ördek) bandı veya elektrik bandı gibi diğer gözeneksiz bantlarla kaplanmasıyla tedavi edilebileceği bildirilmiştir. Bu tedavi, bandın her zaman yerinde bırakılmasını ve haftada bir kez sadece birkaç saat çıkarılmasını gerektirir. Bant sık sık değiştirilmelidir. Pek çoğu, bunun yayınlanmış çalışmalara dayanan bir plasebodan daha iyi olmadığı kanaatindedir.

Siğil tedavileri etkili midir?

Siğil tedavileri etkili midir

Her şeyden önce, siğil tedavileri sabır gerektirir. Çok çeşitli siğil tedavisi olduğu gerçeği, tek bir en iyi tedavi olmadığı gerçeğinin kanıtıdır. Siğiller, tanımlanabilir bir neden olmaksızın ortaya çıkabilir ve ortadan kalkabilir ve genellikle tedavi olmaksızın kendi başlarına yok olurlar. Bazı siğiller, ana siğilin yanında kız siğiller serpiler ve diğerleri yok.

Siğiller, avuç içleri ve ayak tabanları gibi basınç veya sürtünmeye eğilimli bölgelerde bulunmadıkça genellikle ağrısızdırlar. Aynı siğil bile olsa bazı siğiller tedaviye yanıt verirken, diğerleri (aynı kişide aynı zamanda) bile tedavi etmezler. Tedavi yöntemleri haftalar, aylar veya daha uzun süreler boyunca birçok seans gerektirebilir.

İşte siğil tedavisi için pratik bir yaklaşımdır:

 1. Siğillere aldırmayın. Sonunda, onlar gidecek (sonunda uzun bir süre anlamına gelebilir – hatta aylar veya yıllar).
 2. Komplike olmayan bir vakada (yüzdeki tek bir siğil veya ellerde bir veya birkaç tanesi) hızlı bir donma veya elektriksel tahribat için bir doktora başvurun. Bu yöntemler, biraz ağrılı olmasına ve genellikle nonscarring olmasına rağmen, basittir.
 3. Zor bir vakada, birkaç hafta boyunca siğilleri tedavi ederek başlayabilirsiniz. İşte bazı örnekler:
 • Plantar siğiller : Ayak tabanındaki siğiller derin hissediyorlar, fakat yine de cildin yüzeysel tabakasındalar. Siğil plantar siğiller, siğil tinerini kanamaya neden olmadan ayırarak ağrısız hale getirilebilir. Salisilik asit damlaları ve sıvalar kalın üstteki kaldırılmasına yardımcı nasır siğil az ayakkabıda bir misket gibi hissettiren sorumlu. Reçetesiz aerosol donması da kullanılabilir.
 • Ortak el siğilleri : Bunlar ağrılı olmamasına rağmen tipik olarak çekici değildir. Salisilik asit genellikle siğil büzülmekte, çözülmeyi teşvik edemediği için çözünürlüğü teşvik etmektedir.

Tamamen imkansız bir durumla, çok fazla uğraşmayın. Tedaviyi hastalıktan daha kötü yapmayın. İşte bazı örnekler:

 • Tırnakların altında ve çevresinde siğiller : Bunlar tedaviye son derece dayanıklıdır. Doktor tarafından bir veya iki kez denemeye değerdir, ama başarısız olursa, üzerlerine asit koymak sadece onları kaba ve çekici görünmez yapar.
 • “Mozaik” siğiller : Bu küçük siğiller, ayak tabanının her yerinden düzinelerce veya yüzlerce tarafından çoğalabilirler. Genellikle zarar görmezler ve nadiren herhangi bir tedaviye cevap verirler, ancak bu durumda da tedavide bir veya iki deneme yapılabilir.
 • Düz siğiller : Bunlar küçük, düz, ten rengi yumrulardır ve vücudun bir kısmında sayısız olabilir (örneğin yüz, kol veya kasıkta). Hafif salisilik asit ya da başka bir yöntemle kurtulmak kolay bir yöntemdir, ancak tekrarlama eğilimi vardır.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.