Öksürüğü Ortadan Kaldırmak İçin Ne Yapabilirim?

Öksürükler, irritanları ve vücuttaki enfeksiyonları temizlemede bir rol oynar, ancak sürekli öksürük can sıkıcı olabilir. Öksürük için en iyi tedavi altta yatan nedene bağlı olacaktır. Alerjiler, enfeksiyonlar ve asit reflü de dahil olmak üzere birçok öksürük olası nedeni vardır.

Bazı doğal ilaçlar öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ‘nın otlar ve ekleri izlemediğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle bunları kullanan kişiler düşük kaliteli ürünler ve safsızlıklar kullanma riski altında olabilir.

Öksürüklerini tedavi etmek için doğal ilaçlar kullanmak isteyen insanlar, kaynakları ve markaları araştırmalıdır. Bazı otlar ve takviyelerin ilaçları etkileyebileceğini ve istenmeyen yan etkilere neden olabileceğini bilmelidirler.

Bir öksürük şiddetli veya birkaç haftadan fazla devam ederse, tıbbi yardım almak şarttır.

12 doğal öksürük ilaçları

1. Bal çayı

1-Bal Çayı
1-Bal Çayı

Bazı araştırmalara göre, bal öksürüğü rahatlatabilir.

Çocuklarda gece öksürüğü tedavisi ile ilgili bir çalışma , koyu balı, öksürüğü bastırıcı ilaç dekstrometorfan ve tedavi olmaksızın karşılaştırmıştır.

Araştırmacılar, balın öksürükten en önemli rahatlamayı sağladığını ve bunu dekstrometorfanın izlediğini bildirmişlerdir.

Balın dekstrometorfan üzerindeki faydaları küçük olmasına rağmen, ebeveynler her üç müdahaleden de en iyi şekilde bal elde etmiştir.

Bir öksürüğü tedavi etmek için bal kullanmak için 2 çay kaşığı (tsp) ılık su veya bir bitki çayı ile karıştırın. Bu karışımı günde bir veya iki kez iç. 1 yaşın altındaki çocuklara bal vermeyin .

2. Zencefil

zencefil
zencefil

Zencefil , anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için kuru veya astımlı bir öksürüğü hafifletebilir. Bulantı ve ağrıyı da hafifletebilir.

Bir çalışma , zencefildeki bazı iltihap önleyici bileşiklerin, öksürüğü azaltabilen hava yollarındaki membranları rahatlatabileceğini düşündürmektedir. Araştırmacılar esas olarak zencefilin insan hücreleri ve hayvanlar üzerindeki etkilerini incelediler, bu yüzden daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bir fincan sıcak suya 20–40 gram (g) taze zencefil dilimleri ekleyerek yatıştırıcı bir zencefil çayı hazırlayın. İçmeden önce birkaç dakika bekletin. Tadı iyileştirmek ve öksürüğü daha da hafifletmek için bal veya limon suyu ilave edin.

Bazı durumlarda, zencefil çayının mide rahatsızlığına veya mide ekşimesine neden olabileceğini unutmayın .

3. Sıvılar

Sıvılar
Sıvılar

Hidratlı kalmak, öksürük veya soğuk algınlığı olanlar için hayati önem taşımaktadır. Araştırmalar , oda sıcaklığında sıvı içmenin öksürük, burun akıntısı ve hapşırmayı azaltabildiğini göstermektedir.

Bununla birlikte, soğuk algınlığı veya grip belirtileri olan kişiler içeceklerini ısıtmaktan yararlanabilirler. Aynı çalışma, sıcak içeceklerin boğaz ağrısı , titreme ve yorgunluk gibi daha fazla semptomu hafiflettiğini bildirmektedir .

Semptom rahatlaması hemen gerçekleşti ve sıcak içeceği bitirdikten sonra devam eden bir süre kaldı.

Rahatlatıcı olabilecek sıcak içecekler şunlardır:

 • açık et suyu
 • bitkisel çaylar
 • kafeinsiz siyah çay
 • ılık su
 • sıcak meyve suları

4. Buhar

buhar
buhar

Mukus ya da balgam üreten bir ıslak öksürük, buharla düzelebilir. Sıcak duş veya banyo yapın ve banyonun buharla doldurulmasına izin verin. Semptomlar bitene kadar birkaç dakika bu buharda kalın. Daha sonra soğutmak ve su kaybını önlemek için bir bardak su içirin .

Alternatif olarak, bir buhar kabı yapın. Bunu yapmak için büyük bir kaseyi sıcak suyla doldurun. Dekonjesyonu azaltabilen okaliptüs veya biberiye gibi otlar veya uçucu yağlar ekleyin. Kase üzerinde yalın ve başınızın üzerine bir havlu koyun. Bu buharı yakalar. Buharları 5 dakika boyunca soluyun. Buhar cildin üzerinde sıcak hissedilirse, cilt soğuyana kadar devam etmelidir.

Islak öksürük veya göğüs tıkanıklığı olan kişiler, Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nün (NHLBI) önerilerini takip etmek ve evlerinde serin-nemlendirici bir nemlendirici veya buhar buharlaştırıcı kullanmak isteyebilirler.

5. Hatmi kökü

Hatmi kökü
Hatmi kökü

Hatmi kökü öksürük ve boğaz ağrısı tedavisi için uzun bir kullanım öyküsü olan bir bitkidir. Bitki, yüksek müsilaj içeriği nedeniyle öksürükten kaynaklanan tahrişleri hafifletebilir. Mucilage, boğazı kaplayan kalın, yapışkan bir maddedir.

Bir küçük bir çalışma , bir bitkisel öksürük şurubu kekik ve sarmaşık, yaygın soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan etkili bir şekilde tahliye öksürük ile birlikte, hatmi kökü ihtiva eden ortaya çıkarmıştır. Şurubu aldıktan 12 gün sonra, katılımcıların yüzde 90’ı etkinliğini iyi ya da çok iyi olarak değerlendirdi.

Hatmi kökü ayrıca kurutulmuş bir ot veya torbalı çay olarak da mevcuttur. Ya sıcak su ekleyin ve hemen içirin ya da ilk önce soğumaya bırakın. Marshmallow kökü suya ne kadar uzarsa, içimde daha fazla müsilaj olur.

Yan etkiler mide rahatsızlığını içerebilir, ancak ekstra sıvıları içerek buna karşı koymak mümkün olabilir.

6. Tuzlu su gargara

6. Tuzlu su gargara
6. Tuzlu su gargara

Bu basit ilaç, boğaz ağrısı ve ıslak öksürük tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Tuzlu su, boğazın arkasındaki balgam ve mukusu azaltır ve bu da öksürük ihtiyacını azaltabilir.

Çözünceye kadar yarım çay kaşığı bir bardak ılık suya karıştırın. Gargara yapmak için kullanmadan önce çözeltinin biraz soğumasını bekleyin. Karışımı tükürmeden önce birkaç dakika boyunca boğazın arkasına otursun. Öksürük iyileşene kadar her gün birkaç kez tuzlu su ile karıştırın.

Küçük çocuklara uygun şekilde gargara yapamayacakları için tuzlu su vermekten kaçının ve tuzlu suyu yutmak tehlikeli olabilir.

7. Bromelain

7. Bromelain
7. Bromelain

Bromelain, ananaslardan gelen bir enzimdir. Meyvenin merkezinde en bol miktarda bulunur.

Bromelainin anti-enflamatuar özellikleri vardır ve mukusit özelliklerine de sahip olabilir, bu da mukusun parçalanabileceği ve vücuttan çıkarılabileceği anlamına gelir.

Bazı insanlar boğazdaki mukusu azaltmak ve öksürüğü bastırmak için her gün ananas suyu içerler. Bununla birlikte, semptomları hafifletmek için meyve suyunda yeterli bromelain olmayabilir.

Bromelain takviyeleri mevcuttur ve öksürüğü hafifletmede daha etkili olabilir. Bununla birlikte, yeni takviyeleri denemeden önce bir doktorla konuşmak en iyisidir.

Bromine karşı alerjik olmak mümkündür ve bu bitki de yan etkilere ve ilaçlarla etkileşime neden olabilir. Kan inceltici veya spesifik antibiyotik alan kişiler bromelain almamalıdır.

8. Kekik

Kekik
Kekik

Kekik hem mutfak hem de tıbbi kullanımları vardır ve öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve sindirim sorunları için yaygın bir ilaçtır .

Bir çalışmada kekik ve ivy içeren bir öksürük şurubu akut bronşit olan kişilerde bir plasebo şurubu daha etkili ve daha hızlı öksürük bıraktığını buldu . Bitkideki antioksidanlar faydalarından sorumlu olabilir.

Kekikleri kullanarak öksürükleri tedavi etmek için, bu otu içeren bir öksürük şurubu arayın. Alternatif olarak, bir bardak sıcak suya 2 çay kaşığı kurutulmuş kekik ekleyerek kekik çayı yapın. Çekmeden ve içmeden önce 10 dakika dik.

9. Asit reflü için diyet değişiklikleri

9. Asit reflü için diyet değişiklikleri
9. Asit reflü için diyet değişiklikleri

Asit reflü , öksürüğün yaygın bir nedenidir. Asit reflüsü tetikleyebilecek gıdalardan kaçınmak, bu durumu yönetmenin ve beraberindeki öksürüğü azaltmanın en iyi yollarından biridir.

Her bireyin, kaçınmaları gereken farklı reflü tetikleyicileri olabilir. Reflülerine neyin neden olduğu konusunda emin olmayan kişiler, en yaygın tetikleyicileri diyetlerinden çıkartarak ve semptomlarını izleyerek başlayabilirler.

En yaygın olarak asit reflüyü tetikleyen yiyecekler ve içecekler şunları içerir:

 • alkol
 • kafein
 • çikolata
 • turunçgiller
 • kızarmış ve yağlı yiyecekler
 • sarımsak ve soğan
 • nane
 • baharatlar ve baharatlı yiyecekler
 • domates ve domates bazlı ürünler

10. Kaygan karaağaç

10. Kaygan karaağaç
10. Kaygan karaağaç

Yerli Amerikalılar, öksürük ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için geleneksel olarak kaygan karaağaç kabuğunu kullandılar . Slippery elm, boğaz ağrısı ve öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olan yüksek düzeyde bir müsilaj içerdiği için hatmi kökü ile benzerdir.

1 çay kaşığı kuru ot ekleyerek bir bardak sıcak suya kaygan karaağaç çay yapın. İçmeden önce en az 10 dakika dik. Kaygan karacanın ilaçların emilimini engelleyebileceğinin belirtilmesi önemlidir.

11. N-asetilsistein (NAC)

11. N-asetilsistein (NAC)

NAC, amino asit L-sistein gelen bir ekidir. Günlük bir doz almak, solunum yollarındaki mukusu azaltarak ıslak öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

13 çalışmanın bir meta-analizi, NAC’nin kronik bronşiti olan kişilerde belirgin ve tutarlı bir şekilde semptomları azaltabileceğini düşündürmektedir. Kronik bronşit, mukus birikmesine, öksürüğe ve diğer semptomlara neden olan solunum yollarının uzun süreli iltihaplanmasıdır .

Araştırmacılar, hava yolu tıkanıklığı olmayanlar için günde 600 miligram (mg) NAC dozunu ve tıkanıklığın olduğu 1.200 mg’a kadar olan bir doz önermektedir.

NAC, kurdeşen , şişlik, ateş ve nefes alma zorluğu da dahil olmak üzere ciddi yan etkilere sahip olabilir . Bu yaklaşımı düşünen herkes önce bir doktorla konuşmalıdır.

12. Probiyotikler

12. Probiyotikler
12. Probiyotikler

Probiyotikler doğrudan öksürüğü hafifletmez, ancak bağırsaktaki bakterileri dengeleyerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirler.

Üstün bir bağışıklık sistemi, öksürüğe neden olabilecek enfeksiyonları veya alerjenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Araştırmaya göre, Lactobacillus adı verilen bir bakteri türü olan bir tür probiyotik, soğuk algınlığının önlenmesinde mütevazı bir yarar sağlar .

Lactobacillus ve diğer probiyotik içeren takviyeleri sağlık mağazalarında ve ilaç depolarında mevcuttur.

Bazı gıdalar da dahil olmak üzere doğal olarak probiyotikler bakımından zengindir:

 • Miso çorbası
 • doğal yoğurt
 • Bir çeşit yöresel Kore yemeği
 • lâhana turşusu

Bununla birlikte, gıdalardaki probiyotik birimlerin sayısı ve çeşitliliği büyük ölçüde değişebilir. Probiyotik açıdan zengin besinler ek olarak probiyotik takviyeleri almak en iyisi olabilir.

About The Author

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.